سئو بر اساس کلمه کلیدی ؛ بازار سیاه سئوی ایران !

14 6,044

سئو بر اساس کلمه کلیدی های خاص، یکی از رایج ترین روش های سئو در ایران به حساب میاد که از قضا پرسود هست ولی ضرر اصلی و نهایی رو کسب و کار اینترنتی میکنه! میگی چرا؟ توی این مقاله از رشد کسب و کار با من همراه باش.

اصل سئو و بهینه سازی سایت فقط سئوی سایت توی یه کلمه کلیدی مثل ” دانلود فیلم ” یا ” دیجیتال مارکتینگ در فلان شهر ” نیست …! سئو فاکتورهای مختلفی داره که اگه اونارو رعایت نکنی، نه تنها گوگل بهت توجه نمیکنه بلکه ممکنه تاثیر عکس هم روی سایتت بزاره.

یه درخواست خیلی زیاد از من…

یکی از درخواست های خیلی زیادی که از من میشه، اینه که میخوان توی یه سری کلمات کلیدی خاص و پررقابت خیلی سریع و در عرض یک ماه بیان صفحه اول و جایگاه اول (به زبان ساده تر : سئو بر اساس کلمه کلیدی خاص)؛ وقتی وبمسترشونو چک میکنی میبینی ورودی اونچنانی ندارن یا اصن براشون ورودی مهم نیست فقط بالا بودن تو اون کلمه براشون مهمه…

ما رو بزار لینک یک، برامون کافیه!

 • از عمر سایتت چقدر میگذره؟
 • سئوی داخلی سایتت در چه وضعی هست؟
 • چقدر ترافیک سایتت داره؟
 • اون کلمه ای که میخوای باهاش بالا باشی رقیباشو چک کردی؟
 • چقدر تولید محتوای منظم و مداوم داری؟

اینا سوالایی هست که باید قبل انجام سئو و بهینه سازی سایتت از خودت بپرسی چون واقعا داخلش گیر میکنی و ممکنه برات خیلی خیلی گرون تموم بشه.

بک لینک و رپورتاژ برامون بزن کافیه!

اگه فک میکنی با ۴ تا رپورتاژ و ۴ تا بک لینک از سایت های پرترافیک میای صفحه اول و سریع به خواسته ت میرسی سخت در اشتباهی! اگه قبلا با بک لینک و رپورتاژ سایتت رو بالا نگه داشتی، باید بهت بگم که سئو فقط بک لینک و رپورتاژ نیست! گوگل حدود ۵۰۰ فاکتور رو بررسی میکنه تا سایتت رو توی نتایج بالاتر از رقبات نشون بده.

یک ماه باهات میایم جلو اگه نتیجه گرفتیم اونوقت ادامه میدیم…

وقتی مریض میشی میری دکتر، دکتر برات نسخه میپیچه و اگه به نسخه ی دکتر عمل بکنی به مرور زمان و گذشتن دوره ی نقاحت بهتر میشی… هیچ وقت به دکتر نمیگی :

آقای دکتر از نسخه ای که برام نوشتی فقط قرصشو میخورم اگه نتیجه گرفتم بقیه شم میگیریم مصرف میکنم

یا

آقای دکتر تو برام فقط قرص بنویس من خوب میشم…

در این صورت دکتر هم به شما این جواب رو میده

اگه خودت میدونی دردت چیه ، چرا اومدی دکتر؟ خودت برو انجامش بده 🙂

قضیه سئوکار و پیمانکار (سفارش دهنده سئو) هم مثل داستان دکتر و مریض ماست. اگه سئوکار دکتر سایت شماست باید به نسخه دکترتون اعتماد کنین وگرنه درد و بیماری همیشه به جون سایت تون هست و هیچ وقت خوب نمیشه!

سئو بر اساس کلمه کلیدینسخه ی درست برای سئوی اصلی چیه؟

اصل سئو بر اساس کلمه کلیدی هست اما نباید یادمون بره که باید به فاکتورهای دیگه ای هم توجه بکنیم تا رشد رو برای سایت مون ببینیم و به هدفی که گذاشتیم (چه فروش و چه جذب ترافیک موثر) برسیم.

 • سئو بر اساس تعداد ورودی

درسته که اصل سئو بر اساس کلمه کلیدی هست ولی تمرکز روی کلمه کلیدی های پرمخاطب برای ابتدای شروع، کاری اشتباه و خطرناکه. وقتی سایت شما به تازگی طراحی و درحال سئو شدن هست تمرکز اولیه باید روی کلمات کم رقابت و گاها بی رقابت باشه. فرض کنید :

محصولات دوربین مدار بسته ارائه میکنم، به طبع بالا اومدن در کلمات کلیدی مثل ” دوربین مدار بسته ” ، ” خرید دوربین مدار بسته ” خیلی سخت هست و رقبای خیلی زیادی جلوی من هستند؛ پس باید خیلی تولید محتوای قوی داشته باشم و هزینه زیادی بدم تا شاید تو این نتایج دیده بشم.

نتیجه سرچ برای ” دوربین مدار بسته “ :

سئو بر اساس کلمه کلیدینتیجه برای ” خرید دوربین مدار بسته “ (به عدد Results دقت کنید تو مقاله های بعدی باهاش خیلی کار داریم): سئو بر اساس کلمه کلیدیاما کلمه ای مثل ” قیمت دوربین مدار بسته دید در شب دست دوم ” ، ” قیمت دوربین مدار بسته مخفی برای منزل ” و ” دوربین مدار بسته لامپی ” برای شروع کار من و تولید محتوا پیرامون اون راحت تره. ملاک انتخاب این کلمات و نحوه انتخابشون رو حتما توی مقاله ی بعدی توضیح میدم.

نتیجه جستجو برای ” قیمت دوربین مدار بسته دید در شب دست دوم “ :

سئو بر اساس کلمه کلیدینتیجه جستجو برای ” قیمت دوربین مدار بسته مخفی برای منزل “ :سئو بر اساس کلمه کلیدی

 • ورودی ، بازدید نیست !

خیلی از کسب و کارها و شرکت ها از سئو یه چیزایی شنیدن و وقتی صحبت از ورودی گوگل میشه اونو با بازدید گرفتن اشتباه میگیرن.

فرق بازدید با ورودی گوگل چیه؟ بازدید رو میشه از هرجایی تامین کرد ! از یه انجمن اینترنتی گرفته تا گروه و کانال های پیامرسان ها یا حتی سایت های فروش بازدید ( با یه سرچ کوچیک بهشون میرسی) اما این بازدید موقتی هست و به ازای پولی که میدی به سایتت بازدید کننده ارسال میکنن… حالا بماند که خیلی از این بازدیدها برای سایت مضر هست و ممکنه شما رو برای همیش از نتایج گوگل حذف کنه!!!! اما ورودی گوگل به کلیک هایی گفته میشه که کاربر از طریق سرچ در گوگل مثلا با سرچ ” خرید دوربین مدار بسته در تهران ” در نتایج گوگل به سایت شما میرسه و با کلیک به سایت شما هدایت میشه؛ این نوع ترافیک اورگانیک به حساب میاد و از طریق گوگل وبمستر قابل پیگیری هست ( که از چه کلمه ای چقدر ورودی دریافت کردید) پس هرچقدر ورودی در روز از کلمات مختلف داشته باشی یعنی مخاطب های جدیدی با سایت تو آشنا میشن و این یعنی فروش اینترنتی موثر به مخاطب هدف !

دوست داری با روش های افزایش ترافیک سایتت آشنا بشی؟ مقاله چگونه ترافیک سایت را افزایش دهیم بهت خیلی کمک میکنه و استراتژی های رایگان دیجیتال مارکتینگ برای رشد کسب و کارت در فضای اینترنت به کمکت میاد.

 • تولید محتوای مداوم در کنار سئو

بعضی وقتا، سئو رو با غول درون چراغ جادو اشتباه میگیریم و فکر میکنیم با چند تا اجی مجی لاترجی گفتن سایت ما سئو میشه و تو کلمات کلیدی های مختلف دیده میشه. بیل گیتش میگه :

محتوا پادشاه است

اما به نظر من

محتوا + بازاریابی محتوا (سئو و دیجیتال مارکتینگ) = پادشاهی در دنیای اینترنت

اگر بازهم به قدرت محتوا ایمان نیاوردید، گری وی در این باره میگه

اگه محتوا تولید نمیکنید (در فضای آنلاین)، پس وجود خارجی ندارید!

یه فرمول برای موفقیت در سئو وجود داره : سئو + تولید محتوای مداوم = نتیجه بخش بودن

وقتی مداوم تولید محتوا میکنید، یعنی مداوم در چشم مشتری و مخاطبان خودتون هستید، یعنی اونها شما رو دائما و به دفعات مختلف میبینن، یعنی اعتمادشون به شما بیشتر و بیشتر میشه؛ در آخر گوگل هم به شما اهمیت بیشتری میده و شما رو در نتیجه هایی که هدف گذاشتید بالا میاره.

در بخش آموزش تولید محتوا درباره ابعاد مختلف تولید محتوا صحبت کردم. اگه درباره محتوا، تاریخچه و بازار کارش اطلاعات زیادی نداری و میخوای بیشتر درموردش بدونی از تولید محتوا چیست ؟ شروع کن.

 • لینک سازی در کنار فعالیت در سایر پلتفرم ها

لینک بیلدینگ (لینک سازی) تنها یکی از ۵۰۰ فاکتوریست که گوگل بررسی میکنه و نباید تنها به این مورد بسنده کرد. وقتی استراتژی سئوی سایت تنها به لینک سازی و رپورتاژ وابسته باشه، با هر افت و خیز و آپدیتی از سمت گوگل ممکنه جایگاه خودتونو در گوگل از دست بدید و برای به دست آوردن مجددش زمان بیشتری رو صرف کنید.

پس سعی کنید از شبکه های اجتماعی پرمخاطب و متناسب با سایت مثل (لینکدین ، توییتر ، تلگرام ، پیامرسان های داخلی و هر بستر دیگه ای که فکر میکنید مخاطب شما در اون حضور داره) برای جذب و ارتباط نزدیک با مخاطب خودتون استفاده کنید.

سئو بر اساس کلمه کلیدی

 • تنظیم سئوی داخلی مطالب و سایت

سئوی داخلی مطلب و سئوی سایت، لازمه ی سئوی خارجی هست؛ همونطور که میدونید سئو به دو بخش عمده ی In-Page (داخلی) و Off-page (خارجی) تقسیم میشه. برای یه سئوی داخلی موفق باید فاکتورهای زیر رو رعایت کنید :

 1. استفاده از کلمه کلیدی در آدرس مطلب (اجباری نیست! ولی اگه باشه بهتره و حتی الامکان از آدرس های فارسی استفاده نکنید که خیلی طولانی میشه)
 2. استفاده از آدرس کوتاه برای صفحات
 3. استفاده از کلمات کلیدی در عنوان
 4. استفاده از کلمات کلیدی در دیسکریپشن
 5. متای توضیحات باید خوانا باشه (هرچی کلمه کلیدی هست داخلش نزنین!)
 6. تکرار کلمه کلیدی داخل متن البته به تناسب
 7. لینکدهی مناسب بین مطالب سایت
 8. بهینه بودن تصاویر (نه خیلی سنگین باشه که دیر لود بشه و نه خیلی بی کیفیت که وجهه سایت رو خراب کنه!)
 9. استفاده از کلمه کلیدی اصلی در پاراگراف اول مقاله یا صفحه (اگه باشه خب خیلی بهتره)
 10. تکرار کلمه کلیدی در هدینگ ها (H1 , H2 , H3 , H4 , H5 , H6) اما به اندازه!
 • تنظیم سرعت سایت

نه تنها برای گوگل ، بلکه برای کاربران هم سرعت بارگذاری سایت خیلی مهمه. اگه سایت شما بیش از ۵ ثانیه (گاها ۳ ثانیه به بالا) لود بشه کاربر سایت شما رو ترک میکنه و به سایت رقیب سر میزنه! پس به تنظیم سرعت سایت خودتون اهمیت زیادی بدید. فاکتورهای تنظیم سرعت سایت :

 1. تنظیم کش سرور و سایت (اگه سایت وردپرسی دارید افزونه WP Rocket رو پیشنهاد میکنم)
 2. بهینه سازی عکس های داخل مطالب و صفحات مختلف سایت
 3. کم کردن حجم فایل های CSS و Js که زیاد فراخوانی میشه (به اصطلاح میگن Minify کردن)
 4. استفاده از سرور و هاست های پرسرعت (با هارد SSD و NVME)
 5. استفاده از فناوری کلود برای جلوگیری از حمله هکرها به سایت و استفاده از CDN یا شبکه توزیع محتوا ( مثل کلود فلر و ابرآروان)
 • تنظیم سایت برای دیوایس های مختلف (گوشی هوشمند – تبلت – لپ تاپ و کامپیوتر)

رایج ترین و معمول ترین کاریکه هر طراح سایت باید برای سایت انجام بده، ریسپانسیو کردن سایت یا نمایش صحیح سایت برای دیوایس های مختلف هست. ریسپانسیو فقط نمایش صحیح همه ی سایت داخل دیوایس ها نیست و بعضی اوقات باید برخی از قسمت های سایت در برخی از دستگاه ها مخفی باشه و نشون داده نشه تا تجربه کاربری (UX) سایت بهتری رو داشته باشیم.

 • تنظیم و فعالسازی AMP سایت

AMP یا Accelerated Mobile Pages یه تکنولوژی جدید معرفی شده از سمت گوگل هست که با استفاده از این تکنولوژی میتونید سرعت صفحات سایت خودتونو تا ۴ برابر و حتی بیشتر افزایش بدید. فعال کردن AMP کمک میکنه تا یه نسخه سبک تر از سایت در نتایج موبایلی به کاربران نشون داده بشه و کاربر برای دیدن یه صفحه مجبور نباشه تا سنگینی صفحه رو تحمل کنه. نسخه AMP روی سایت های وردپرسی با نصب افزونه هایی مثل (Better Amp و AMP) قابل فعال سازی هست و اگه سایت تون چیزی غیر از وردپرس هست مستندات AMP رو حتما مطالعه کنید.

 • رفع خطاهای گوگل وبمستر

وقتی سایت خودمونو داخل گوگل ثبت کردیم، گوگل به صورت مداوم سایت مارو بررسی میکنه و گزارش میده. به گزارش هاییکه گوگل وبمستر برای سایت شما میده حتما دقت کنید و اگه خطایی دریافت میکنید حتما اونو برطرف کنید که به بهتر شدن ورودی سایت شما و عوامل دیگه خیلی موثره.

 • به جای هزینه های هنگفت و بیخود، کار رو دست کار بلدش بدید

برای بهتر نتیجه گرفتن، به جای تست و آزمون خطا در سئو، کار رو به دست یه سئوکار یا تیم سئوی معتبر با نمونه کار از قبل انجام شده بدید تا اصولی برای شما کار کنن. در دنیای حرفه ای امروز، اگه بخوایم همه کار رو خودمون انجام بدیم تبدیل به آچار فرانسه ای میشم که ” همه چیز میدونه اما هیچ کارست، لعنت به آچار فرانسه بودن… “


توی این مقاله سعی کردم تا معظل سئو بر اساس کلمه کلیدی که این روزا خیلی توی کسب و کارهای ایرانی دیده میشه رو براتون باز کنم و به زبون ساده براتون تشریح کنم. اگه به سئو علاقه داری، آموزش سئو من رو دنبال کن تا اطلاعات و دانش خودت رو بتونی بروز نگه داری. اگه این مطلب برات مفید بود :

 • برای دوستات بفرست
 • نظرت رو برام بزار
 • اگه سوالی در این زمینه داری حتما نظر بزار
دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
14 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x