مسابقات اینستاگرامی ؛ سمی مهلک و کُشنده برای پیج های اینستاگرامی

40

مسابقات اینستاگرامی و اتفاقات ناگواری که برای پیج کسب و کارها در اینستاگرام میوفته ! تو این مقاله میخوام درباره این سم مهلک صحبت کنم.

دنیای اینستاگرام، دنیای عجیب و غریب اما مفید برای کسب و کار و اقشار مختلف به حساب میاد. اگه به عنوان یه فعال در این فضا فعالیت میکنین باید از فرصت، چالش و تهدید های این شبکه هم باخبر باشین

۴-۵ سال پیش زمانی که اولین حساب کاربری اینستاگرامم رو ایجاد کردم، دقیقا مصادف با زمانی بود که اینستاگرام تازه در ایران اوج گرفته بود و به یه شبکه اجتماعی محبوب تبدیل شده بود که در کنار تلگرام خودنمایی میکرد. اون زمان کسب و کارها تنها تمرکزشون روی سایت بود و زیاد به اینستا و تلگرام اهمیت نمیدادن.

جولان طبیعی نماها !

وقتی که کانال های تلگرامی محبوب شدن، اولین چیزیکه بازارش داغ شد فروش ممبر فیک بود. در این میان کانال های خیلی خوبی هم بودن که با روش های طبیعی و با تولید محتوای با کیفیت ممبر گرفته بودن. ولی افراد ناشی و تازه کار که به این فضا وارد نبودن، درگیر فیک فروشانِ طبیعی نما میشدن که از هزینه های ریز ودرشتی که برای گرفتن ممبر میکردن بگذریم هیچ موقع رشد به خصوصی هم نداشتن !

تا به فیلترینگ تلگرام خوردیم و کسب و کارها برای بقای خودشون به اینستاگرام اومدن و در این فضا فعالیت خودشونو جدی تر کردن. شاید خوبی اینستاگرام نسبت به تلگرام این بود که فضای بسیار بازتر و راحت تری داشت و افراد با کمی فعالیت میتونستن همدیگر رو پیدا کنن. البته اینستاگرام هم از قضیه فروش فالور فیک مستثنی نبوده و نخواهد بود!

اتفاقات و جریاناتی که هرروز شاهد آن هستم اینه که عده ای با سیاه بازی و نمایش دادن یه سری اتفاق دروغین در حال به جیب زدن مبالغی هستن که در آخر چیزی جز ضرر برای کسب و کار به همراه نداره.

جریاناتی از جنس اینستاگرام

میتونم به جرات بگم که با فرهنگ سازی خوبی که در زمینه خرید و فروش فالور فیک و خریدن پیج در اینستاگرام انجام شد، کسب و کارها و افرادی که تازه قصد فعالیت دارنن این موضوع رو به خوبی درک کردن که انجام این کار ها چیزی جز عقب افتادن از برنامه و استراتژی درست برای رسیدن به هدف نیس و سعیشون باید به فالور گرفتن از طریق روش هایی باشه که درست هستن.

اما چه کنیم که پیج های تازه کار گیر الگورتیم سخت و پیچیده اینستاگرام میشن و گاها رشد اونها سخت میشه. اینجاس که مدیران پیج ها به این فکر میوفتن که از روش های میانبر ولی مثلا درست به میزان بالایی از فالور و فروش در یه زمان خیلی کم برسن! (دیدم که میگم) در این جا چند روش وجود داره؛

  1. خریدن فالور و لایک فیک به میزان زیاد به همراه فعالیت کردن
  2. فالو آنفالو کردن
  3. شرکت در مسابقات اینستاگرامی!

درست شنیدین مسابقات اینستاگرامی! اینجور مسابقات به تازگی مُد شده و دامن بسیاری از اکانتها و پیجها رو گرفته. سیکل مسابقات به این شکله که اکانت مد نظر (شخصی که میخواد توی مسابقه شرکت کنه) مبلغی رو به عنوان اسپانسری به برگزار کننده مسابقه پرداخت میکنه.

اصولا برگزار کننده ها یه اکانت برگزاری مسابقات دارن که توسط سلبریتی ها و افراد با فالور زیاد فالو شدن، زمانی که شما مبلغ اسپانسری رو پرداخت می کنین اکانت شما به عنوان فالووینگ (دنبال شده) داخل پیج برگزار کننده مسابقه قرار می گیره و افراد شرکت کننده در مسابقه برای شرکت و برنده شدن حتما باید فالووینگ ها رو فالو کنن. ( دقیقا اکانت هایی در فالووینگ هستن که هزینه کردن)

مسابقات اینستاگرامیچه اتفاقی در انتظار اکانت های شرکت کننده در مسابقات اینستاگرامی هس؟

در حین انجام مسابقه افراد زیادی پیج شما رو فالو میکنن، اما بعد از مسابقه اتفاقی که میوفته پیج با چند مشکل اساسی رو به رو میشه :

۱ – تعاملات بسیار پایین :

اینستاگرام به تعامل پیج ها اهمیت زیادی میده و زمانی که متوجه بشه تعاملات شما یعنی تعداد لایک، کامنت، ذخیره کردن پست و اشتراک گذاری در استوری و دایرکت توسط مخاطبین به کمترین میزان رسیده (الگوریتم اینستاگرام) حس میکنه که محتوای شما از کیفیت کافی برخوردار نیس که به میزان کافی تعامل نداشته و اولویت نمایش پست های شما رو به مرور زمان کاهش میده.

همین امر باعث میشه تا کم کم میزان مخاطب واقعی که قبلا شما رو لایک و دنبال میکرده هم دیگه پست های شما رو نبینه و به همین ترتیب تعاملات پیج شما روز به روز به مشکلات بیشتری بخوره.

۲ – میزان آنفالویی بسیار بالا:

بزرگترین اتفاقی که در این جور مسابقات میوفته اینه که ۵ الی ۱۰ هزار فالور به دست میارین اما در عرض یک الی دو هفته به شدت ریز پیدا میکنه و اینستاگرام هم مثل یه پلیس همیشه فعال، اکانت شما رو بررسی کرده و زمانیکه متوجه میشه میزان آنفالویی شما بالا رفته؛ میزان محبوبیت شما رو کاهش میده. آنفالو کردن باعث کاهش شدید تعامل نیز می شود.

۳ – فالور روح :

این قضیه بسیار بدتر از تعامل پایین و آنفالو کردن است. فرض کنین اکانتی ۱۰ هزار فالور از طریق مسابقه به دست آورده که از این تعداد تنها ۱ الی ۲ درصد پست ها را میبینن. اتفاقی که میوفته اینه که الگوریتم اینستاگرام متوجه بی کیفیت بودن محتوا میشه (این اتفاق به صورت ناخواسته میوفته و هرچقدر هم محتوای شما خوب باشه بازهم به خاطر وجود تعداد زیادی فالور بی هدف و بی مصرف اتفاق میوفته) و بازم میزان محبوبیت شما رو میان مخاطبین تون به شدت کم میکنه و تعداد کمتری پست های شما رو میبینن.

چرا پیج های بزرگ مثل سلبرتی ها داخل مسابقات اینستاگرامی هستن؟

چند دلیل اصلی برای این کار وجود داره :

۱ – دادن حس اعتماد به اسپانسر

۲ – دریافت مبلغ زیاد ( کمترین مبلغ ۴ میلیون تا حداکثر ۴۰ الی ۵۰ میلیون حتی بیشتر برای یک مسابقه !)

۳ – عموما سلبریتی ها به خاطر عدم دانش و عدم وقت کافی برای فعالیت در این فضا، اکانت آنها دست مدیر برنامه ست و خب به خاطر مشهوریتی که دارند سعی دارند تا هزینه های بالایی را دریافت کنند.

برای رشد واقعی در اینستاگرام چه کارهایی باید انجام داد؟

به جای رفتن سراغ کار های هزینه بر و فعالیت هایی که باعث ضرر رسوندن میشه روی چند تا مورد کار کنین :

۱ – کیفیت تولید محتوا رو فدای کمیت نکنین !

خیلیا فک میکنن که کمیت بهتر از کیفیته اونم به خاطر اینکه هرچی بیشتر پست گذاشته بشه آدما بیشتر توجه میکنن. درصورتیکه کاملا برعکسه !اگه تعداد پست تولیدی شما در یه ماه به اندازه تعداد روزهای ماه باشه اما کیفیت کافی رو نداشته باشه به قطع یقین باعث دلسردی شما و البته قضاوت های نا به هنجار الگوریتم اینستاگرام میشه (کاهش تعامل و عدم نمایش به مخاطبین) سعی کنین روی کیفیت تولید محتوا کارکنین؛ با پیدا کردن دغدغه و مشکلات مخاطب سعی کنین محتوایی رو تولید کنین که مشکلات اونا رو حل کنه

۲ – تعامل کردن با سایر پیج ها

تنها تولید محتوا کافی نیست ! و باید سعی کنید تا با پیج های مشابه خودتان هم در تعامل باشید. تعامل یعنی فالور کردن پیج های مشابه ، لایک کردن و کامنت گذاشتن برای آنها. این قضیه کمک میکند تا شما در کنار رقبا و همکارانتان در این فضا بیشتر و بهتر دیده شوید.

۳ – تبلیغات درست

قضیه تبلیغات در اینستاگرام در عین سادگی فاکتور هایی رو برای خودش داره. به طور کلی زمانی سراغ تبلیغات برین که

  • بیش از ۳۰ پست دارین
  • برندتان شکل گرفته باشه
  • دقیقا بدونین که میخواین چکاری را انجام بدین

 قبلا درباره افزایش فالور طبیعی مقاله نوشتم که میتونین مقاله تکنیک های جذب فالوور رایگان و روش های اصولی جذب دنبال کننده در شبکه های اجتماعی رو بخونین.

به نظر شما چه راه های دیگه ای برای رشد طبیعی توی اینستاگرام وجود داره؟ آیا تعداد تولید محتوا مهمه یا کیفیت؟ چقدر برای پیج خودتون وقت میزارین؟ اگه سوالی دارین کامنت کنین در اولین فرصت جواب میدم.

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest

40 نظر
Inline Feedbacks
View all comments