استارلینک یا آمازون ؛ رقابت بر سر اینترنت ماهواره‌ ای به کجا رسید؟

0 20,268

استارلینک یا آمازون ؟ کدوم یک رو باید پیروز میدان اینترنت های ماهواره ای بدونیم؟ تو این مقاله از دنیای فناوری قصد دارم تا به بررسی رقابت سنگین استارلینک با آمازون بپردازم. در ادامه همراه با رشد کسب و کار باشین.

با پر کردن آسمان بالای سرمون با هزاران ماهواره، اسپیس ایکس و آمازون میخوان اینترنت پرسرعت رو در اختیار تموم مردم جهان بذارن. سرویس اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک اسپیس ایکس اکنون بیش از ۱۰۰۰ ماهواره در مدار زمین داره و فاز آزمایشی اون در مناطقی مشخص از ایالات متحده آمریکا، کانادا و بریتانیا آغاز شده. از سوی دیگه، سیستم‌ های Kuiper آمازون هنوز به فضا پرتاب نشدن، اما این کمپانی غول خرده‌ فروشی میگه که برای ارسال بیش از ۳۲۰۰ ماهواره به مدار زمین برنامه‌ ریزی کرده.

مزایای اینترنت ماهواره‌ ای

در مناطقی که جمعیت پراکنهه دارن، هزینه نصب زیرساخت پهن باند بیشتر از اون چیزی هست که بسیاری از تامین‌ کننگان سرویس‌ های اینترنتی (یا ISP) قادر به کسب درآمد باشن. پس این نقاط یا کاملا نادیده گرفته میشن یا مردم اونها باید هزینه‌ های کلانی بابت اینترنت بپردازند.

تنها در ایالات متحده، شمار افرادی که به اینترنت پرسرعت دسترسی ندارن به ۴۰ میلیون نفر میرسه. وب‌ سایت BroadbandNow که به پایش وضعیت اینترنت پهن باند میپردازه، این موضوع رو در گزارش سال ۲۰۲۰ خودش آورده. عدم دسترسی به اینترنت بیشتر در مناطق روستایی دور افتاده دیده میشه.

کمیسیون ارتباطات فدرال هر اتصال اینترنتی بالاتر از ۲۵ مگابیت بر ثانیه رو (پرسرعت) در نظر میگیره، اما برخی معتقدن چنین سرعتی برای یه خونه ی مدرن کافی نیست! در جریان پاندمی کووید ۱۹، زمانی که کار کردن یا درس خوندن از منزل تنها گزینه امن به حساب میاد، این جدا افتادگی دیجیتال میتونه به افرادی که دسترسی قابل اتکا به اینترنت ندارن آسیب فراوان وارد کنه. در واقع چنین اتفاقی اساسا خطرناک به حساب میاد.

استارلینک یا آمازون ؛ مشکلی که هردو میتونن حل کنن

استارلینک و کویپر میتونن این مشکل رو  حل کنن. نخستین آزمایش‌ های صورت گرفته روی سرویس استارلینک نشون میده که در بسیاری از مناطق دور افتاده ایالات متحده میشه به میانگین سرعت دانلود ۷۰ مگابیت بر ثانیه دست یافت و بنابر اطلاعات جمع‌ آوری شده از سمت خبرگزاری PCMag، برخی کاربران حتی به سرعت ۱۷۰ مگابیت بر ثانیه هم دست پیدا کردن.

استارلینک یا آمازونبه محض اینکه صورت‌ های فلکی ماهواره‌ ای به صورت کامل وارد فاز عملیاتی بشن، مشتریان استارلینک در تئوری میتونن فارغ از اینکه در کدوم نقطه از جهان هستن، به اینترنتی باثبات و سریع دسترسی داشته باشن (البته با این فرض که از پس هزینه‌ های اون بربیان)

این سرویس الان در قالب اشتراک ماهانه ۹۹ دلار به فروش میرسه و در ابتدای کار هم باید ۴۹۹ دلار برای دیش ماهواره مخصوص اون بپردازین. بعد از اتمام فاز بتا، این قیمت‌ ها ممکنه دست خوش تغییر بشن.

اگه قیمت‌ ها تغییر نکنه، استارلینک بدون هیچ تردیدی گران‌ قیمت‌ تر از اون خواهد بود که بسیاری از مردم بتوانند به سراغش بروند. حتی با وجود موافقت اخیر کمیسیون مبادلات فدرال آمریکا با سوبسید ماهانه ۵۰ دلار برای خانوارهای کم‌درآمد، باز هم کمپانی اسپیس ایکس سرمایه‌ گذاری کلانی از مشتریان خود طلب میکنه.

وام سنگین برای راه اندازی اینترنت ماهواره ای

کمیسیون ارتباطات فدرال ضمنا وامی ۸۸۵ میلیون دلاری به اسپیس ایکس داده تا سرویس اینترنت خود رو به مناطق محروم در ۳۵ ایالت مختلف آمریکا ببره، اما همچنان مشخص نیست این کمک مالی چه تاثیری بر قیمت‌ گذاری‌ها میذره.

ایلان ماسک، مدیر عامل اسپیس ایکس میگه که دشوار ترین چالش در مسیر راه‌ اندازی سرویس استارلینک، کاهش قیمت ترمینال ماهواره‌ ای کاربران هست. از سوی دیگه، هنوز هیچ جزییاتی راجع به قیمت‌ گذاری‌ های سرویس کویپر آمازون منتشر نشده.

علی‌ رغم پوشش گسترده، فاز بتای استارلینک تنها در اختیار مردم حاضر در نقاط خاصی از جهان قرار گرفته و در این مدت باقی مانده، کمپانی به گسترش صورت فلکی ماهواره‌ ای خود ادامه میده تا دستیابی به سرویس باکیفیت‌ تر امکان‌ پذیر بشه. اما تشخیص‌ این موضوع که چرا سرمایه‌ گذاری اسپیس ایکس در نهایت موفقیت‌ آمیز هست یانه، جواب آسونه:

  • این کمپانی هم قادر به خدمت‌ رسانی به مناطق دور افتاده و روستایی و هم شهرهای بزرگ هست

اگرچه میدونیم که صورت فلکی اینترنتی کویپر هم تموم کره خاکی رو پوشش میده، اما هیچ جزییاتی راجع به اینکه سرویس آمازون چه زمانی و در کجا آغاز به کار میکنه، منتشر نشده.

به نظرت بعد از وصل شدن کل آدم های کره زمین چه اتفاقی میوفته؟ توی دسترسی تمام جهان به اینترنت این موضوع رو کامل و از جهاتی بررسی کردم.

اینترنت ماهواره‌ ای چطور کار میکنه؟

هم استارلینک و هم کویپر با هزینه ۱۰ میلیارد دلاری برای زیرساختی مشابه توسعه پیدا میکنن. اما تفاوت اینه که استارلینک زودتر از رقیب آمازونی خود شروع به کار کرده. کارکرد این سرویس‌ ها به این شکل هست که :

  • اول ایستگاه‌ های ارتباطی زمینی اسپیس ایکس و آمازون با شبکه‌ های ماهواره‌ ای دو کمپانی ارتباط میگیره
  • اسپیس ایکس به آزمون و خطا با لیزرهایی پرداخته که داده رو میان ماهواره‌ ها مخابره میکنن
  • به این ترتیب، شمار ایستگاه‌ های زمینی مورد نیاز برای دستیابی به پوشش گسترده کاهش پیدا میکنه
  • سیگنال سپس از طریق امواج رادیویی و از ماهواره‌ ها با سرعت نور به دست مشتریان میرسه (اگر چه کابل‌ های فیبر نوری داده رو با استفاده از نور منتقل میجخخ، اما این فرآیند با حدودا ۷۰ درصد از سرعت نور صورت میگیره)

کویپر هم کارکردی دقیقا مشابه داره.

استارلینک یا آمازونماهواره‌ های متعلق به شرکت‌ های قدیمی‌ تر این حوزه، مثل HughesNet در فاصله ۲۲ هزار مایلی از زمین قرار گرفتن. ماهواره‌ های استارلینک و کویپر اما طوری طراحی شدن که در ارتفاعی بسیار پایین‌ تر (بین ۲۰۰ الی ۴۰۰ مایل از زمین) به کار میوفتن. این به استارلینک اجازه میده که به سرعت دانلود و آپلود بالاتر دست پیدا کنه و در عین حال تاخیر کمتری داشته باشه.

سازوکار دقیقا مشابه دیش‌ های ماهواره‌ ای تلویزیونی هست. افرادی که میخوان روی زمین به اینترنت متصل بشن، باید دیش خودشونو رو به آسمان تنظیم کنن. اگرچه آب‌ و هوای بد روی عملکرد دیش‌ های تلویزیونی تاثیر منفی گذاشته، اما کاربران استارلینک حداقل تا به امروز هنگام بارش شدید برف دچار مشکل نشدن.

قبلا درباره ی استارلینک چیست؟ به طور مفصل و کامل توضیح دادم که میتونی بخونی.

دقیقا کجای استارلینک یا آمازون هستیم؟

اسپیس ایکس به صورت مداوم به ارسال ماهواره‌ های بیشتر به مدار پایینی زمین میپردازه و در هر پرتاب، ۶۰ ماهواره جدید به صورت فلکی‌ اش اضافه میشه. این شرکت الان روی تکمیل پوشش اینترنتی در حوالی ایالات متحده و کانادا تمرکز کرده. کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا تاکنون جواز ارسال ۱۲ هزار ماهواره از سوی اسپیس ایکس رو صادر کرده، اما ایلان ماسک، مدیر عامل اسپیس ایکس قصد داره تا یک دهه دیگه ۴۲ هزار ماهواره استارلینک رو به فضا پرتاب کنه.

آمازون هم از سوی دیگه هنوز هیچ‌ یک از ماهواره‌ های کویپر رو به فضا نفرستاده. این کمپانی هدف‌ گذاری کوچیک تری داشته و میخواد ۳۲۰۰ ماهواره به مدار زمین بفرسته. جالبه بدونین مدیریت پروژه کویپر برعهده راجیو بدیال، یکی از نائب روسای پیشین عملیات‌ های استارلینک هست.

استارلینک یا آمازونالبته که بازیگران دیگه ای هم در بازار اینترنت ماهواره‌ ای داریم و همین طور چند شرکت که به این حوزه ورود کردن و نتونستن اونقدرها در جلب توجه‌ ها موفق بشن. OneWeb در حال ساخت یه صورت فلکی ماهواره‌ ای مشابه استارلینک هست. این شرکت اکنون ۱۰۴ ماهواره در زمین داره و فاز نخست کارش رو با ارسال ۶۵۰ ماهواره تا سال ۲۰۲۲ تکمیل میکنه.

البته وان‌ وب در سال ۲۰۲۰ اعلام ورشکستگی کرد، اما در این برهه تونسته بار دیگه روی پای خود ایستاده و برنامه‌ هاش برای ارسال ماهواره رو از سر بگیره. از دیگر رقبای بازار اینترنت ماهواره‌ ای میشه به Globalstar و Iridium SSC اشاره کرد که هرکدوم تنها چند دوجین ماهواره به فضا فرستادن.

مشکلات اینترنت ماهواره‌ ای ؛ فرقی نمیکنه استارلینک یا آمازون !

تصور اینکه تعبیه ۴۲ هزار ماهواره در مدار زمین دردسر ساز نشه یه کم دشوار به نظر میرسه. ماهواره‌ های حاضر در مدار پایینی زمین میتونن در کار ترنریسورهای زمینی (فرستنده گیرنده) که میخوان با سایر ماهواره‌ ها ارتباط برقرار کنن، اختلال ایجاد کنن و تا به امروز متخصصین زیادی از این موضوع ابراز نگرانی کردن.

کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا در بخشی از روند تصمیم‌گیری خود برای اعطای جواز به کویپر از آمازون خواسته که با بهبود طراحی ماهواره‌ های خود، احتمال بروز چنین اختلالاتی رو کاهش بدن.

استارلینک یا آمازوناینم یه مشکل دیگه :

برخی از ماهواره‌ هایی که در ارتفاعی بالاتر نسبت به زمین قرار گرفتن به راحتی سقوط نمیکنن و در اتمسفر زمین نمیسوزن. اگه این ماهواره دچار اختلال در عملکرد بشن یا آسیب ببینن، اونچه در نهایت تبدیل به زباله فضایی میشه میتونه خطرات بالقوه فراوانی داشته باشه. اگرچه برخی ماهواره‌ های اسپیس ایکس اونقدر به زمین نزدیک هستن که در اتمسفر سقوط کنن، اما سایر ماهواره‌ ها اونقدر در ارتفاعی بالا قرار گرفتن که در نهایت مثل زباله به دور زمین خواهند چرخید.

برای محققان و ماموریت‌ های فضایی، وجود این حد از ماهواره‌ های درخشان به این معنی هست که در روند رصد تلسکوپی هم اختلال ایجاد میشه  و ارسال فضاپیما از امروز هم سخت‌ تر میشه. به طور یقین هیچکس دلش نمیخواد هنگام پرتاب موشک به فضا، در مسیر با یکی از این ماهواره‌ هایی که دور زمین یا ماه میگردن، برخورد کنه.

اگه حتی تموم این مشکلات رو بشه به شکلی امن برای زیست‌ بوم حل کرد، هزینه‌ ها همچنان چالش‌ برانگیز خواهد بود. اینترنت به عنصری مهم در جوامع مدرن تبدیل شده درحالیکه نصب اینترنت ماهواره‌ ای بسیار هزینه‌ بر هست، خدمات‌ دهندگان باید تموم تلاش خود رو به کار ببندن تا اونو برای همه دسترس‌ پذیر کنن. در غیر این صورت، ریشه‌ کن کردن جدا افتادگی دیجیتالی کاری بسیار دشوار میشه!

شما چی فکر میکنی؟ استار لینک یا آمازون ، کدومشون موفق میشن؟ به نظرت اینترنت ماهواره ای میتونه مفید باشه؟ برام کامنت کن.

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x