مفید و کاربردی
لینک های مفید و کاربردی برای شما

یک کمپین دیجیتال مارکتینگ موفق راه اندازی کنیم !

نکاتی برای راه اندازی یک کمپین موفق دیجیتال مارکتینگ

50

در این مقاله قصد دارم تا به مهم ترین نکات برای راه اندازی یک کمپین دیجیتال مارکتینگ اشاره کنم که بسیار مهم و کاربردی هستند. در ادامه همراه با آی تی من باشید.

پیشنهادی :

 با توجه به اهمیت روز افزون دیجیتال مارکتینگ در دنیای امروز به زودی به زمانی می‌رسیم که تنها راه رقابت و حفظ سهم بازار در هر کسب و کاری، بازاریابی دیجیتال خواهد بود. در نتیجه اگر برای کسب و کار خود به دنبال برندسازی هستید، می خواهید با مشتریان خود ارتباط موثر برقرار کنید و از برترین های صنعت خود باشید، باید به فکر طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ باکیفیت‌تر و موفق‌تری باشید.

کمپین دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی آنلاین چیست ؟

کمپین دیجیتال مارکتینگ یک طرح بازاریابی آنلاین است که توسط کسب و کارها انجام می‌شود. هدف از این کمپین‌ها جلب توجه مخاطبان، برقراری ارتباط با آنها، افزایش ترافیک سایت یا افزایش نصب اپلیکیشن و در نتیجه افزایش درآمد و بالا رفتن نرخ بازگشت سرمایه (ROI) است. یک کمپین دیجیتال می تواند شامل ایمیل مارکتینگ ، سرچ مارکتینگ ، موبایل مارکتینگ، بازاریابی محتوا ((content marketing و … باشد.

قبلا نیز یک دوره آموزشی کامل در زمینه آموزش دیجیتال مارکتینگ منتشر کرده ام، توصیه می کنم قبل از ورود به این مبحث، مطالب این دوره را مطالعه کنید.


دوره مرتبط : آموزش دیجیتال مارکتینگ


چگونه یک کمپین دیجیتال مارکتینگ موفق را به درستی اجرا کنیم؟

جهت تشخیص بهترین رسانه برای اجرای کمپین تحقیقات بازار انجام دهید.

در ابتدای هر فعالیت بازاریابی، بررسی بازار امری بسیار مهم است.یکی از دلایل اهمیت تحقیقات بازار این است که به شما کمک می کند رسانه هایی که مخاطبین شما بیشتر به آنها توجه می کنند را پیدا کنید. با استفاده از نتایج تحقیقات بازار و بخش بندی بازار (segmentation) ، از بین بخش‌های مختلف مخاطب و یا گروه هدف(target group) خود را پیدا کنید. این کار را می‌توانید با درخواست پر کردن پرسشنامه، گرفتن اطلاعات کلی مشتری بعد از خرید و یا گرفتن اطلاعات مشتریان بالقوه و بالفعل از منابع معتبر انجام دهید.

این اطلاعات علاوه بر استفاده‌های خوبی که در زمینه طراحی و رفع معایب محصولات و خدمات بر اساس نیاز و علاقه مخاطبان دارد، به شما کمک می‌کند تا از ویژگی‌های مختلف علاقمندان به محصولات خود مطلع شوید و در نتیجه از راه درست با آنها ارتباط بگیرید و کمپین دیجیتال مارکتینگ خود را راه اندازی کنید.

مثلا ممکن است با استفاده از تحقیقات بازار به این نتیجه برسید که مشتریان شما بیشتر از شبکه اجتماعی خاصی استفاده می کنند و تبلیغ در آن شبکه اجتماعی را در کمپین خود قرار دهید و یا در چه اپلیکیشن هایی تبلیغات خود را قرار دهید.

استراتژی بازاریابی دیجیتال خود را برای زمان مشخص(مثلاً یک سال) مشخص کنید.

طبق مطالعات انجام شده توسط smart insight حدود ۴۶ درصد برندها استراتژی بازاریابی ندارند! این در حالی است که ۱۶ درصد دارای استراتژی هستند اما استراتژی خود را در فعالیت‌ها به درستی استفاده نمی‌کنند و یا اصلا پیاده نمی‌کنند.”

سوالی که در اینجا برای اکثر کسب و کارها مطرح می‌شود این است که اگر راه و روش درست بازاریابی را ندانیم چگونه می‌توان انتظار رشد و پیشرفت در کسب و کار داشته باشیم.

در تدوین استراتژی بازاریابی باید برای زمان‌های مختلف برنامه مناسب داشته باشید. مثلاً برای تابستان و یا جشن‌ها و مناسبت‌های عمومی مختلف از قبل برنامه ریزی داشته باشید. قدم ابتدایی برای تدوین استراتژی و طراحی کمپین این است که اهداف و KPIهایتان را مشخص کنید.

اهداف کمپین دیجیتال مارکتینگ را مشخص کنیم

سعی کنید برای کمپین های خود یک هدف تعیین کنید. از خود بپرسید جایگاهی که می‌خواهید بعد از این کمپین به آن رسیده باشید چیست؟ به این فکر کنید که هدف اصلی برگزاری این کمپین برای شما چیست و در چه صورت در انتها آن را نتیجه بخش خواهید دانست. همچنین برای دستیابی به اهداف خود زمان نیز تعیین کنید.

نکته مهم دیگر در تعیین اهداف برای کمپین دیجیتال مارکتینگ ترجمه آن هدف به زبان دیجیتال مارکتینگ است. مثلاً افزایش نرخ تبدیل conversion rate وبسایت شما، کاهش انصراف از خرید کاربران در حین طی کردن مراحل خرید و …. می‌تواند اهداف دیجیتالی (digital goals) شما باشد.

شاخص‌های کلیدی عملکرد(KPI) را مشخص کنید

برای رسیدن به اهداف باید بتوانید نتیجه کمپین را ارزیابی کنید. بنابراین نیاز به شاخص‌هایی قابل اندازه گیری دارید. یک یا چند شاخص برای ارزیابی موفقیت کمپین خود تعیین کنید. این شاخص‌های کلیدی عملکرد (key performance indicator یا KPI ) می تواند افزایش ۱۰ درصدی ترافیک سایت یا نصب اپلیکیشن و یا افزایش فروش محصولات شما باشد.

نکته مهم در تعیین KPIها این است که شاخص‌ها واقع بینانه انتخاب شوند تا بتوانید ارزیابی درستی از نتیجه کمپین داشته باشید. اگر اولین بار نیست که کمپین دیجیتال راه اندازی می کنید، استفاده از نتایج قبلی می تواند به شما در تعیین KPI معقول کمک کند.

بررسی بودجه تعیین شده نسبت به KPI

سوال مهم دیگر این است که برای راه اندازی کمپین دیجیتال مارکتینگ در بازه زمانی مشخص شده، قصد دارید چه مقدار نسبت به کل سرمایه کسب و کار خود هزینه کنید. البته می‌توانید در هر زمانی به این بودجه اضافه یا از آن کم کنید. همچنین با تعیین کانال‌هایی که در دیجیتال مارکتینگ از آنها استفاده می‌کنید، این سوال مطرح می‌شود که به هر روش در بازاریابی دیجیتال چه مقدار از بودجه را اختصاص دهید.

نوع کمپین خود را متناسب با بودجه مالی و مخاطبین خود انتخاب کنید.

ممکن است تصور کنید یک روش از روش های بازاریابی دیجیتال بیشتر از بقیه مخاطبین را به خود جذب می‌کند. در حالی که شاید این پیش بینی درست نباشد. توصیه می کنیم برای تصمیم گیری در این زمینه حتما تحقیقات و تست‌هایی انجام دهید. همچنین استفاده از آزمون A/B به شما نگرش مناسبی درباره اینکه مخاطبان شما به چه سبک از بازاریابی دیجیتال بهتر پاسخ می‌دهند کمک می کند.

بسیار مهم و ضروری است که حداقل یک پلتفرم آنالیتیکس برای ارزیابی کمپین خود از ابتدا تا انتها داشته باشید. در طراحی کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ امکان استفاده از روش‌های مختلف مانند ایمیل مارکتینگ، سرچ مارکتینگ، افیلیت مارکتینگ و موبایل مارکتینگ را دارید.

صفحه فرود (landing page) را بهینه و بروز نگه دارید

صفحه فرود صفحه‌ای است که خلاصه‌ای از تمام محصولات و خدماتی که شما ارائه می کنید و همچنین عنوان و عباراتی برای توضیح مختصر خودتان در آن وجود دارد. مخاطب ضمن آشنایی با برند و کسب و کار شما می‌تواند از صفحه فرود به صفحه‌های دیگر سایت شما برای خرید و یا استفاده از خدمات برود.

کمپین دیجیتال مارکتینگ در صورت موفقیت منجر به فعالیتی از طرف مخاطب مثلاً کلیک بر روی لینک می‌شود که معمولاً لینک صفحه فرود بر روی تبلیغ قرار می گیرد. در نتیجه از جمله مهم ترین نکات برای رسیدن به هدف نهایی بازاریابی دیجیتال بهینه بودن صفحه فرود است. به گونه‌ای که کاربر با مراجعه به این صفحه دقیقاً آنچه نیاز دارد و آنچه به خاطر آن بر روی تبلیغ کلیک کرده است را به سرعت بیابد.

صفحه فرود خوب دارای متن‌های مختصر و واضح و طراحی جذاب است و دکمه CTA )call to action) در آن باید با وضوح و جذابیت قرار داده شود.

2 نکته مهم در راه اندازی کمپین دیجیتال مارکتینگ

  • تجربه کاربری در کمپین خود را به صورتی یکپارچه طراحی کنید. لوگو، گرافیک و رنگ‌های استفاده شده و … همه باید در انتقال حسی که می‌خواهید به مخاطب منتقل کنید سهیم باشند.
  • شما نمی‌توانید یک کمپین بازاریابی دیجیتال طراحی کنید و بعد از آن بدون هیچ فعالیتی به گرفتن نتیجه خوب امیدوار باشید.

برای موفقیت در کمپین‌های دیجیتال باید دائماً با استفاده از ابزار آنالیتیکس نتیجه کمپین را بررسی کنید و تصمیمات لازم برای هر کدام را لحاظ کنید. زیرا دنیای دیجیتال و دیجیتال مارکتینگ دائماً در حال تغییر و تحول است.


دوره مرتبط : آموزش دیجیتال مارکتینگ


نظر شما درباره کمپین های دیجیتال مارکتینگ چیست؟ آیا برای اجرایی شدن این کمپین ها راهی میشناسید؟ نظرات و پیشنهادات خود را با آی تی من درمیان بگذارید.

منبع جلال ترابی آی تی من
از اتفاقات جدید زودتر از همه باخبر شو !
از اتفاقات جدید زودتر از همه باخبر شو !
توی خبرنامه سایت ثبت نام کن و جدید ترین اخبار را توی ایمیلت دریافت کن !
شما هرزمانی که بخواهی میتوانی این خبرنامه را غیر فعال کنی !

50
دیدگاه بگذارید

avatar
25 فعالیت های نظردهی
25 واکنش به پاسخ دهی
0 دنبال کننده گان
 
بیشترین نظر دیده شده
داغ ترین بخش نظرات
26 نویسندگان نظرات
جلال ترابیسحراحمدی نژادمهدویمردانی آخرین نظرات ارسالی
  عضویت  
جدید ترین قدیمی ترین بیشتری بازدید
هشدار به وسیله :
انتظاری
مهمان عزیز
انتظاری

بسیار به جا و درست بود

ترابی
مهمان عزیز
ترابی

جالب و جذاب بود

نمازی
مهمان عزیز
نمازی

مقاله خوبی بود
خصوصا دوره دیجیتال مارکتینگ

ایمان
مهمان عزیز
ایمان

عالی نوشتی
مثل همیشه

kamran
مهمان عزیز
kamran

مقاله به جا و خوبی بود

فهمیه
مهمان عزیز
فهمیه

سایت خوبی دارید
ممنونم جناب ترابی عزیز

ناظمی
مهمان عزیز
ناظمی

درباره دیجیتال مارکتینگ بیشتر مطلب بگذارین

امجد
مهمان عزیز
امجد

ممنونم از سایت خوبتون
خیلی دوست داشتم

حسام
مهمان عزیز
حسام

لایک ویژه !!!

نوید
مهمان عزیز
نوید

بسیار عالی و جذاب بود

عسکری
مهمان عزیز
عسکری

سپاس از زحمات و پست های خوب شما

ایران
مهمان عزیز
ایران

عالی نوشتی

رضا مداحی
مهمان عزیز
رضا مداحی

سایتتون عالیه

ریحانه
مهمان عزیز
ریحانه

خیلی خوب بود

محمدی
مهمان عزیز
محمدی

خوب و کامل بود

عالی
مهمان عزیز
عالی

عالی عالی عالی

زهرا
مهمان عزیز
زهرا

جالب بود

جلیل
مهمان عزیز
جلیل

درباره ایمیل مارکتینگ مطلب ندارین؟

نیکی
مهمان عزیز
نیکی

جالب بود

پارسی
مهمان عزیز
پارسی

وبسایت خیلی عالی دارین

شایان
مهمان عزیز
شایان

خیلی خوب نوشتی

مردانی
مهمان عزیز
مردانی

به نکات درست و مهمی اشاره کردید

مهدوی
مهمان عزیز
مهدوی

عالی بود مثل همیشه

احمدی نژاد
مهمان عزیز
احمدی نژاد

سپاس از زحمات شما

سحر
مهمان عزیز
سحر

آی تی من عالی بود