فرق نقشه و قلمرو ؛ نقشه همون قلمرو نیست

0

فرق نقشه و قلمرو چیه؟ تا حالا بهش فکر کزدی؟ تو این یادداشت از رشد کسب و کار میخوام درباره این موضوع بیشتر باهات صحبت کنم.

ویژگی نقشه و دلیل به وجود اومدنش همینه! این سخن حکیمانه به ما یادآوری میکنه که نمودار یا مدل یا مروری گذرا بر یک وضعیت رو با خود اون وضعیت اشتباه نگیریم چون این دو عین هم نیستن! ما نقشه تهیه میکنیم تا جزئیات رو کنار بذاریم.

فرق نقشه و قلمرو چیه؟

ما با کنارگذاشتن جزئیات هست که میتونیم به افراد کمک کنیم تا روی اصل مفاهیمی که میخوایم تمرکز کنن پس نقشه‌ی متروی تهران، خود متروی تهران نیست. در واقع حتی اون دقت جغرافیاییِ لازم  رو هم نداره و مشکلی نیست.  کار نقشه این نیست که دقیقاً به ما موقعیت هر مکان رو نشون بده بلکه کار نقشه اینه که با نمایش نظریه‌ ای از مترو، دسترسی به لندن رو برای ما آسون تر کنه.

کلماتی که یه شخص به کار میبره هم دقیقاً همه‌ی احساسات و افکار اونو منتقل نمیکنن، گوینده چیزهایی رو میگه به این امید که منظورش رو برسونه. وقتی تصمیم میگیریم که چه جزییاتی رو نگیم، یه سری تصمیمات درباره‌ی روایت داستانمون از سر گرفتیم که سعی میکنیم با چیزهاییکه برای گفتن باقی موندن، تعریفش کنیم.

برای داشتن قلمرو باید هم فکر جمع کنی

مهم ترین کاری که باید برای داشتن قلمرو انجام بدی، این نیست که با زور بقیه رو دور خودت جمع کنی، بلکه باید حرف خودت رو مستمر بگی و روی ارزش هات ایستادگی کنی تا آدم های همفکر و هم نظر خودت رو جذب کنی. این موضوع فرقی نمیکنه که تو شبکه های اجتماعی باشه یا رسانه های چمعی یا حتی کسب و کار…

قلمرو بهت کمک میکنه تا صدا فقط از یه نفر نباشه و حالا یه جمعیت هستن که یک صدا، یه موضوع رو فریاد میزنن… اینجاست که میتونه اتفاقات بزرگ بیوفته… یه اتفاق زیبا رو به گوشی میلیون ها نفر دیگه برسونی یا زشتی یه کار رو به بقیه گوشزد کنی تا اونو انجام ندن!

نظرت در این باره چیه؟

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest

0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments