آکادمی آی تی منآموزش استارتاپ

کارآفرین الهام بخش یا ناامید کننده ؟ کدام یک هستید؟

کارآفرینان موفق هیچ گاه از وضع فعلی خود راضی نیستند و همیشه درصدد بهتر کردن اوضاع برای کسب وکار و راضی نگه داشتن مشتری خود هستند. در ادامه همراه با آی تی من باشید.

کارآفرینان به دو دسته‌ی «ناامید» و «الهام‌بخش» طبقه‌بندی می شوند . در این مقاله قصد دارم تا شما را با این دو دسته بیشتر آشناکنم و وجه اشتراک و راه‌هایی برای حفظ موقعیت کسب‌وکار در بازار رابگویم.

کارآفرینان ناامید به چه کسانی می گویند؟

کارآفرینان زمانی که به مشکل درسازمان خود برمی خورند با مشاورین خود تماس می گیرد. اغلبا مشکلاتی که برای آنها پیش می آید از دایره ی مشکلات مالی از قبیل میزان درآمد، کاهش سوددهی یا افزایش هزینه‌ها فراتر نمی رود. معمولا در چنین شرایطی کارآفرین احساس می‌کند باید هرچه سریع‌تر برای رفع مشکل اقدام کند و در غیر این صورت کسب‌وکار شکست خواهد خورد.

کارآفرینان ناامید دقیقا به همین افراد می گویند که به شدت کار می‌کنند و نمی‌توانند میان کار و زندگی خود تعادل برقرار کنند. این افراد اصولا به کمک دیگران برای انجام دادن بخشی از کار احتیاج دارند. کارآفرینان ناامید کسانی هستند که احساس استرسشان بیشتر از احساس ترس از تغییر کردن است.

کارآفرینان الهام‌بخش به چه کسانی می گویند؟

کارآفرینان الهام‌بخش و موفق کسانی هستند که کارهای خود را قبل از انجامش پیش‌بینی می‌کنند. این نوع افراد نیسز به کمک نیاز دارند زیرا به درستی نمی‌دانند که چگونه باید به چشم‌انداز خود برسند و کسب وکار خود را از مرحله ای که در آن هستند به مرحله بعد ببرند.

این افراد که به کارآفرینان الهام بخش یا موفق معروف هستند، علاقه به تجربه بازارهای مختلف و ارائه محصولات باکیفیت را دارند. کارآفرینانی که در این دسته هستند اصولا کسب وکار یا شرکت موفقی دارند و می‌دانند که می‌توانند به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا کنند.این افراد رویای بزرگی دارند و درواقع مایل به کسب دستاوردهای بیشتری هستند پس سخت کوشی را فراموش نمی کنند.

فکر می کنید بدترین لغت در فرهنگ کارآفرینی چیست ؟

اشتراک های کارآفرینان ناامید و الهام بخش

وجه اشتراک کارآفرینان ناامید و کارآفرینان الهام‌بخش این است هردو گروه می دانند که شرکت و کسب وکاری که دارند آن چیزی نیست که انتظار دارند. البته خبر خوب این است که احتمال دارد این افراد حتی از سایر رقبا جلوتر باشند. زیرا کلمه‌ی «رضایت» همان لغتی است که می‌تواند باعث نابودی سازمان‌ها و شرکت‌ها شود. کارآفرینانی که از کسب‌وکار خود رضایت داشته باشند عقب‌نشینی می‌کنند و نظارت دقیقی روی کسب‌وکار ندارد. این افراد نگران تغییر کردن نیستند و از وضعیت فعلی احساس رضایت می‌کنند.

فکر می کنید بدترین لغت در فرهنگ کارآفرینی چیست ؟

منظور از حرف های بالا این نیست که عدم رشد و توجه نکردن به کسب‌وکار باعث نابودی آن می شود. در این میان کسب و کارهایی نیز وجود دارند که سالیان سال بدون تغییر باقی می مانند و هیچ سود یا ضرری نمی دهند ! اما با همه اینها نباید انتظار این را داشت که بدون تغییر و چرخش رویکرد در بازار رقابت فعلی میتوان دوام آورد زیرا این روزها همه چیز با سرعت زیادی در حال تغییر کردن است.

 اگر روند فعلی کسب‌وکار خود را برای هفته، ماه و سال های بعد تغییر ندهید ، قطعا به شکست برمیخورید. برای اینکه بدانید چگونه در این راه موفق شوید دعوت میکنم این چند نکته را با دقت بخوانید.

۱ – نظر سنجی از مشتری ها را فراموش نکنید

حتی الامکان برای بهبود بهتر و مستمر کسب وکارتان راهی را برای گرفتن بازخورد و نظرسنجی از مشتریان خود پیدا کنید.  این کار در کسب وکارها می تواند به روش های  مختلفی انجام شود. به عنوان مثال :

  • صاحب یک رستوران می تواند از مشتری‌ها بپرسد آیا از غذا راضی بوده اند یا خیر؟
  • صاحب یک فروشگاه میتواند از مشتری‌ها بپرسد آیا تمام محصولات مورد نظر خود را در فروشگاه پیدا کرده‌اند یا خیر؟

به هرحال وجود یک نظرسنجی رسمی می تواند اطلاع جامعی را درباره مشتریان و سلایق آنها در اختیار شما قرار دهد و همین امر باعث شود تا با مشتریان خود به درستی رفتار کنید. بعد از جمع‌آوری و بررسی این اطلاعات، تغییرات لازم را لحاظ کنید تا مشتری تجربه‌ی بهتری از برند داشته باشد.

فکر می کنید بدترین لغت در فرهنگ کارآفرینی چیست ؟

۲- فرآیند کارتان را مورد ارزیابی قرار دهید

فرآیند کارها و نحوه‌ی عملکرد برای ارزیابی صحیح یک کسب وکار باید ثبت شده باشد. در غیر اینصورت زمانی را باید در نظر بگیرید تا بتوانید انجام دهید. برای ارزیابی فرآیند کار باید مستندات خود را به طور مرتب مرور کرده و بررسی کنید که آیا چهار شرط زیر برقرار هستند یا خیر:

۱- هنوز هم این فرآیندها انجام می‌شوند.

۲- فرآیند کاری با روند ثبت شده در مستند تطابق دارد.

۳- فرآیند مورد نظر ضروری است.

۴- فرآیند مورد نظر تأثیرگذار است.

۳-  پارامترهای صحیح را بررسی کنید
هرکسب وکاری برای سنجیدن عملکرد خود باید پارامتر هایی را درنظر بگیرد حتی اگر این کاربرای رشد دادن به کسب‌وکار که یک هدف اصلی است نباشد. بنابراین پارامترهای مناسبی را انتخاب کنید و به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه ارزیابی کنید تا ببیند آیا انتظارات شرکت برآورده می‌شود یا خیر.

به نظر شما بدترین لغت در فرهنگ کارآفرینی چیست ؟ چه کلمات و لغاتی را می شناسید که بهترین ها در حوزه کارآفرینی و کسب وکار هستند ؟ نظرات و پیشنهادات خود را با آی تی من در میان بگذارید.

45
دیدگاه بگذارید

avatar
22 فعالیت های نظردهی
23 واکنش به پاسخ دهی
0 دنبال کننده گان
 
بیشترین نظر دیده شده
داغ ترین بخش نظرات
23 نویسندگان نظرات
جلال ترابییحینیماmadamکانادا آخرین نظرات ارسالی
  عضویت  
جدید ترین قدیمی ترین بیشتری بازدید
هشدار به وسیله :
علی جبار
مهمان عزیز
علی جبار

عالی بود

mahyaran
مهمان عزیز
mahyaran

مثل همیشه خوب توضیح دادی

امیر 200
مهمان عزیز
امیر 200

لایک داشت

علی قدیری
مهمان عزیز
علی قدیری

مقاله عالی بود

علی
مهمان عزیز
علی

کارآفرینی چیه ؟

mohamadnam
مهمان عزیز
mohamadnam

کارآفرینی رو یه توضیح بدید درباره اش؟

داوود خرسند
مهمان عزیز
داوود خرسند

خیلی مقاله خوبی بود . به کارم اومد

نظریان
مهمان عزیز
نظریان

درباره کار آفرینی یه توضیحی بدید

محسن
مهمان عزیز
محسن

دمت گرم عالی بود

محی
مهمان عزیز
محی

در جواب برخی از دوستان که درباره کارآفرینی پرسیده بودن ، من یه توضیح مختصر میدم:
واژه کارآفرینی از کلمه فرانسوی Entreprendre به معنای ” متعهد شدن ” نشاُت گرفته اسـت. بنابـر تعریف واژنامه دانشگـاهی وبستر « کارآفرین کسی است که متعهد می شود مخاطره هـای یک فعالیت اقتصادی را سازماندهی ، اداره و تقبل کند.»

پیام
مهمان عزیز
پیام

مقاله هاتون عالیههههه

علیرضا سلامی
مهمان عزیز
علیرضا سلامی

خیلی خوب توضیح دادی

علیرضا
مهمان عزیز
علیرضا

درباره کارآفرینی یه توضیح بهم بدید

تهرانی
مهمان عزیز
تهرانی

مقاله تو دوست داشتم

nima
مهمان عزیز
nima

خیلی عالی و خوب بود

شاهان
مهمان عزیز
شاهان

سایت خیلی خوبی داری
جزو معدود سایتایی میشه که همیشه دنبال میکنم

ساناز
مهمان عزیز
ساناز

لایک داشت

محمدسعید
مهمان عزیز
محمدسعید

چقدر خوب بود این مقاله

کانادا
مهمان عزیز
کانادا

خیلی مقاله خوبی بود. اجازه دارم مقاله را داخل سایتم بگذارم ؟

madam
مهمان عزیز
madam

عالی بود عالیییییییییییییییییی

نیما
مهمان عزیز
نیما

عالی!

یحی
مهمان عزیز
یحی

درباره کارآفرینی و استارتاپ بیشتر توضیح بدید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن