تلرانس چیست؟ چیزی به اسم تاب و تحمل در کسب و کار

0

تلرانس چیست؟ این مفهوم توی کسب و کار چه معنی میده و چرا باید بهش توجه کنیم؟ توی این یادداشت از رشد کسب و کار درباره این موضوع بیشتر باهاتون صحبت میکنم.

قبل از اینکه برم سر اصل مطلب باید بگم که تلفظ درست و اصلی تلرانس (تُلِرانس (Tolerans)) هست که خیلی از افراد به اشتباه تلفظ تِلورانس رو میگن.

اول ببینیم که تعریف ویکی پدیا از تلرانس چی هست؟

تلرانس (تِلُرانس یا تُلِرانس) (به انگلیسی: Tolerance، تُلِرانس) یا روا داری یا خورَند در صنعت و مهندسی به میزان تفاضل بزرگترین و کوچکترین اندازه مجاز قطعه‌کار گویند. تلرانس در واقع بیان می‌ دارد که چه ابعادی برای یک قطعه قابل قبول است. کنترل صحیح رواداری توسط مهندس طراح، می‌تواند در اقتصادی‌ترشدن خط تولید و همچنین دستیابی به کیفیت مورد نیاز آن قطعه کمک شایانی کند.

در زندگی تلرانس چیست؟

تلرانس دو تا معنی میده :

  • در تولیداتِ با کیفیت بالا، تولرانس به معنای همسان‌ بودن دقیق همه‌ی قسمت های محصول هست. ارزش تولرانس اونجاست که اجازه میده، اتومبیل‌ هایی با ایمنی بیشتر و محصولاتی با کارایی بیشتر تولید کنیم
  • در انسان‌ ها، تولرانس موجب تاب‌ آوری(resilience) میشه. شکیبایی و تحملِ توانمندی‌ ها و ترجیحات مختلف، کارکردن با افکار، دیدگاه‌ ها و تخصص‌ های گوناگون رو آسون تر میکنه و انسان‌ ها رو قادر میسازه، به نتایج بهتری دست پیدا کنن.

تولرانس به معنای مجاز بودنِ رفتارهاییکه جامعه رو تضعیف میکنن نیست. در واقع، تولرانس نیازمند اینه که جامعه رو در اولویت قرار بدیم که یعنی به جای منطبق‌ شدن (compliance)، بر روی مشارکت‌‌ کردن (contribution) متمرکز بشیم. ما باید هوشمندانه انتخاب کنیم که آیا میخوایم با تولرانس ماشینی رفتار کنیم یا تولرانس انسانی؟

تلرانس تحمیل!

گاها اونقدر درگیر موارد مختلفی میشیم که یادمون میره به جای اینکه ماشینی و نادرست عمل نکنیم و بریم سمت مشارکت، از تلرانس تحمیل استفاده میکنیم. این یه چیز واقعا جا افتاده ای بین بیزینس ها و خصوصا وقتی که ناموفق هستیم سعی میکنیم تا خودمون و ایده های عمل نشده خودمون رو به بقیه تحمیل بکنیم تا شاید اونها هم عین ما بشن و کمی از درد انجام نشدن پروژه ها و عدم موفقیت هامون، قلب مون آروم بشه!

نظر تو چیه؟

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest

0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments