مفید و کاربردی
لینک های مفید و کاربردی برای شما

زالویی به اسم سرویس ارزش افزوده ! – از پشت پرده تا واقعیت

در این مقاله به VAS ( سرویس ارزش افزوده اپراتورها) ، واقعیت هزینه ها و اتفاقات مهم می پردازم.

16

باوجود اینترنت و شبکه های اجتماعی، بازهم استفاده از سیم کارت و برقراری تماس جزو ضروریت ها به حساب می آید. اما تاحالا به این فکر کرده اید که چگونه اپراتور ها با وجود شبکه های اجتماعی و امکان برقراری تماس رایگان، هزینه های خود را جبران میکنند؟ در ادامه همراه با آی تی من باشید تا این موضوع را بیشتر باهم بررسی کنیم . 

پیشنهادی :

تاریخچه و قدمت سرویس های ارزش افزوده به سال 90 برمیگردد و موج اول آن در شبکه  2G و بر بستر پیامک بود. پیامک هایی که با این عنوان برایتان گاها ارسال شده است. مثلا فلان عدد را بفرست و عضو سرویس پیامک فوتبالی بشو و… پیامک هایی از این قبیل.

بعد از اشباع شدن فضای پیامکی ، اپلیکیشن ها به این فضا ورود پیدا کردند تا بتوانند سهمی قابل توجه و درست و حسابی از این بازار را داشته باشند که گاها موفق و گاها ناموفق بوده اند. اما چند ماهی میشود که بحث استفاده از خدمات ارزش افزوده یا Value Added Service VAS بسیار داغ شده، خصوصا میان کاربران و مشتریان اپراتور ها که اکثرا قربانی هزینه های هنگفتی شده اند که دلیل آن را به درستی نمیدانند.

به طورخلاصه سرویس خدمات ارزش افزوده در اپراتور ها، به سرویس هایی که گفته میشود که به ازای فعال شدن، هرروز یا به ازای ارسال پیامک، مبلغی از مشتری کسر میشود. اگر با سرویس های ارزش افزوده آشنایی ندارید، در ویکی آی تی من توضیح دراین باره داده ام :


ویکی آی تی من : خدمات ارزش افزوده


وزیر ارتباطات : بیزنس مدل شرکت های VAS مشکل دارد

وزیر ارتباطات محمد جواد آذری جهرمی
وزیر ارتباطات محمد جواد آذری جهرمی

وزیر ارتباطات در یکی از نشست های خبری اش درباره سرویس‌های ارزش افزوده گفت:

با تعامل اپراتورهای تلفن همراه به زودی ساماندهی می‌ شود، چرا که بیزینس مدل این شرکت‌ ها در ایران اشتباه است و من نیز با مدل کار آن‌ ها مشکل دارم.

بر اساس قانون، نظارت بر محتوای سرویس‌ های پیامکی و ارزش افزوده در اختیار وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی است و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی صرفا نکاتی را به اپراتورها در این زمینه می‌ تواند یادآوری کند؛ معتقدم که در صورتی که وزارت ارشاد نظارت را بر عهده دارد، اما باید سازمان تنظیم عهده‌ دار باشد و بتواند نسبت به نظارت در سرویس‌ های پیامکی اقدام کند.

بیزینس مدل شرکت‌ های ارزش افزوده اشتباه است و بنده به عنوان وزیر با مدل کسب و کار شرکت‌ های VAS در ایران مشکل دارم و در همین راستا این شرکت‌ ها نیاز به نظارت و چارچوب مناسبی دارد که پیگیر این موضوع از شرکت‌ های اپراتور و فعال در حوزه ارائه خدمات ارزش افزوده هستم تا به زودی حوزه VAS با تعامل اپراتورهای تلفن همراه کشور ساماندهی شود.

با توجه به شیوع اپلیکیشن‌ های ارائه دهنده خدمات ارزش افزوده با عنوان‌ های تبلیغاتی مختلف در پیام رسان‌ ها و عضویت برخی از مردم و در نتیجه کسر هزینه به صورت نامحسوس به مردم توصیه می‌ شود تا با شماره گیری کد دستوری #۸۰۰* نسبت به بررسی عضویت شماره تلفن همراه در سرویس‌های ارزش افزوده اقدام کنند و در صورتی که در یک سرویس عضو هستند و اطلاعی ندارند به سامانه ۱۹۵ برای شکایت و پیگیری‌ های بیشتر اطلاع دهند.

توییت محمد جواد آذری جهرمی درباره سرویس های ارزش افزوده
توییت محمد جواد آذری جهرمی درباره سرویس های ارزش افزوده

خب ! این گوشه ای از صحبت های وزیر ارتباطات درباره سرویس های ارزش افزوده بود. انگار سرویس های ارزش افزوده آمده اند تا تمام ضررهاییکه با ورود پیامرسان ها متحمل شده اند را با این کار مثل یک زالو واقعی جبران کنند. سرویس هایی که یکبار هم از آنها استفاده نمیکنیم و فقط هزینه آن را از شارژ سیم کارت های اعتباری یا قبض سیم کارت های دائمی باید پرداخت کنیم.

واقعیت چیست؟ پشت پرده سرویس های VAS

همان طور که می دانید یکی از راه های درآمد زایی اپراتور ها ارائه خدمات و سرویس های ارزش افزوده است. این خدمات در قالب ارسال پیامک یا اپلیکیشن های ارائه محتوا عرضه می شود. اما سوال اینجاست که چرا بدون اطلاع ، این سرویس ها فعال میشود و پس از مدتی و با پرداخت هزینه های گاها سنگین متوجه این موضوع میشویم که VAS برایمان فعال بوده؟

جالب است بدانید که اپراتور ها با شرکت های ارائه دهنده محتوا قرار میبندند و به ازای هر مخاطب که در سرویس های ارزش افزوده مشترک بشود، درآمد کسب میکند و خودشان به تنهایی نمیتواند حجم بالایی از تولید محتوا را داشته باشد. پس بهتر است با سازو کار سرویس های ارزش افزوده و شرکت هایی که با اپراتور ها قرار میبندند را با هم بررسی کنیم : 

همراه اول

همراه اول

همراه اول از سه طریق خدمات ارزش افزوده ارائه میکند :

  • مستقیم : این راه معمولا آسان نیست و همراه اول به ندرت در این مرحله با شرکتی طرف قرارداد میشود و اگر هم بخواهد به این شکل عمل کند، تعهدات بسیار سنگین (در حد میلیارد تومان) میخواهد.
  • اگریگیتور (agreegator): یک لایه پایین تر از حالت مستقیم hsj و تعداد محدودی هم هستند که چنین مجوزی را دارند. در واقع مثل نمایندگی هستند و همراه اول برای اینکه نخواهد به صورت مستقیم با شرکت ها و سازندگان اپلیکیشن وارد مذاکره بشود، به آنها مجوز فعالیت داده است. 
  • تولید کننده های محتوا یا CP ها: دو لایه پایین تر از ارتباط مستقیم با همراه اول و اگریگیتور هستند و میتوان گفت پشت سر اگریگیتورها قرار دارند.

رایتل

ایرانسل

ایرانسل و رایتل

ایرانسل و رایتل ساختارهای همراه اول رو ندارند (در حال حاضر البته ، ممکن است در آینده ایجاد شود. برا همین سیستم ارزش افزوده این دو اپراتور نسبت به همراه اول از شکایت کمتری برخوردار است.)

 

پس با این حساب، اگریگتور و CP ها نقش بسیار زیادی در ایجاد محتوا و پخش برای گرفتن مشترک را دارند. روش و شگردهایی که برای جمع مخاطب استفاده میکنند هم جالب است. مثل نمونه های زیر : 

که به محض وارد کردن شماره در سرویس های مربوطه عضو میشوید و هزینه های هنگفت سرویس مثل یک زالو واقعی به صورتحساب سیم کارت شما وصل میشود و از شما کم میکند. اگر با چنین وبسایت هایی برخورد کردید، حواستان کاملا جمع باشد!

چطور از سرویس های VAS فعال مطلع شوم ؟

برای اینکه از سرویس های ارزش افزوده فعال خود باخبر شوید یک پیامک خالی به سامانه‌ی پیامکی ۸۰۰ بدهید یا  #۸۰۰* را شماره گیری کنید. با این روش میتوانید میتوانید از انواع خدمات ارزش افزوده فعال روی سیم‌کارت خود و روش های غیرفعالسازی آنها آگاه شوید.

طبق گفته معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، خدمات ارزش افزوده و محتوای پیامکی فقط و فقط باید بین ساعات ۹ صبح تا ۹ شب (۹ تا ۲۱) برای مشترکان ارسال شود و در صورت درخواست مشترک برای غیرفعالسازی خدمات ارزش افزوده محتوای پیامکی، این خدمات باید حداکثر تا ۲۴ ساعت قطع شود.

تاحالا سرویس ارزش افزوده مفیدی را فعال و استفاده کرده اید ؟ آیا سرویسی به طور ناخوداگاه برای شما فعال شده؟ آیا توانستید چنین سرویسی را غیر فعال کنید؟ تجربه خود را درباره استفاده از سرویس های ارزش افزوده با من در میان بگذارید.

منبع جلال ترابی آی تی من
از اتفاقات جدید زودتر از همه باخبر شو !
از اتفاقات جدید زودتر از همه باخبر شو !
توی خبرنامه سایت ثبت نام کن و جدید ترین اخبار را توی ایمیلت دریافت کن !
شما هرزمانی که بخواهی میتوانی این خبرنامه را غیر فعال کنی !

16
دیدگاه بگذارید

avatar
8 فعالیت های نظردهی
8 واکنش به پاسخ دهی
0 دنبال کننده گان
 
بیشترین نظر دیده شده
داغ ترین بخش نظرات
9 نویسندگان نظرات
Ryrمجتبی رضائیانجلال ترابیکاشیآذر آخرین نظرات ارسالی
  عضویت  
جدید ترین قدیمی ترین بیشتری بازدید
هشدار به وسیله :
سعید
مهمان عزیز
سعید

سرویس “گفتگوی تنهایی” برام فعال شد که با خوندن این مطلب غیر فعالش کردم یه مدت هم بود که سریع شارژم تموم میشد باید ببینم بعد از غیر فعال کردن این سرویس درست میشه یا نه
در ضمن خودم هم توی یکی از این شرکت های vas کار کردم و به خاطر همین مسائل شرکت تعدیل کرد و خیلی هامون بیکار شدیم
نه تنها اپراتورها و شرکت های طرف قراردادشون دارند با این کار پول دزدی به جیب میزنند یه عده رو هم بیکار میکنند
خدا بزنه تو کمرتون ایشالله

صبا
مهمان عزیز
صبا

خدا خیرشون نده ! ازشون نگذره

سامی
مهمان عزیز
سامی

چقدرم تبلیغاتشون گسترده شده

سارا
مهمان عزیز
سارا

از سرویس هاشون فقط هزینه هاش برا من مونده

آذر
مهمان عزیز
آذر

بازم به وزیر ارتباطات وپیگیری هاش
خدا خیرش بده

کاشی
مهمان عزیز
کاشی

خون مردمو تو شیشه کردن

مجتبی رضائیان
مهمان عزیز
مجتبی رضائیان

به غیر از اینم چند تا از مطالبتونو خوندم خیلی مفید هستن. مچکرم بخاطر نوشتن و اشتراک گذاری جناب ترابی عزیز.

Ryr
مهمان عزیز
Ryr

سلام
چند وقتی هست که از این جور تبلیغات ۶ گیگ اینترنت رایگان و … تو مرور گرهای گوشیم میاد. یعنی اینکه به محض اتصال به اینترنت تو گوگل کروم یا هر مرور گر دیگه ای که داشته باشم و تند تند و پشت سرهم صفحات تبلیغاتی باز میشه. حتی تو تلگرامم هم میاد.هر بلاکری رو که فکرش کنید نصب کردم.تمامی راه های مسدود سازی سایت رو هم رفتم ولی تا حالا فایده نداشته،خوشبختانه عضو هیچکدومشون هم تا حالا نشدم. خیلی ممنون میشم اگر کسی‌می تونه راهنماییم کنه چون واقعا خیلی تو مخی شده.