بک لینک چیست؟ ۶ روش اصولی برای دریافت بک لینک بیشتر

0

بک لینک چیست و چرا برای سایت ها مهم است؟ چطور میتونیم بک لینک بیشتری برای سایتمون دریافت کنیم؟ تو این مقاله میخوام درباره همین موضوع باشما صحبت کنم. پس در ادامه همراه باشین.

بک لینک ها عموما به لینک هایی گفته میشن که از طریق سایت های دیگه به سایت ما با یک کلمه کلیدی خاص زده میشه. به زبان ساده:

اگه یه سایت به شما لینک بده = بک لینک گرفتین

اگه به یه سایت لینک بدید = بک لینک دادین

در بخش آموزش سئو خارجی سعی کردم تا آموزش هایی رو براتون قرار بدم که کاربردی باشه و بهتون در گرفتن رتبه بیشتر کمک کنه.

اهمیت بک لینک چیست؟

اهمیت بک لینک در سئو و بهبود رتبه سایت‌ها در موتورهای جستجو بسیار زیاد هست. بک لینک‌ها به عنوان یکی از عوامل مهم در الگوریتم محاسبه رتبه سایت‌ها توسط موتورهای جستجو محسوب میشن.

با داشتن بک لینک‌های و مرتبط با موضوع سایت، موتورهای جستجو به سایت شما اعتبار بیشتری میده و این اعتبار بهبود رتبه سایت شما را در صفحات نتایج جستجوی موتورهای جستجو، به خصوص در بخش‌های اولیه آنها (صفحات اول) افزایش میده.

با این حال، حائز اهمیت هیت که بک لینک‌ها به صورت طبیعی و با رعایت قوانین سئو و ارزشمند برای کاربران و موتورهای جستجو باشن. استفاده از بک لینک‌های نامناسب و پراکنده به جای بهبود رتبه سایت، میتونه عکس العمل‌های منفی رو به دنبال داشته باشه  و حتی موجب کاهش رتبه سایت شما در صفحات نتایج جستجوی موتورهای جستجو بشه.

بک لینک ها به سه دلیل میتونن برای ما مهم و مفید باشن:

رنکینگ جایگاه کلمات کلیدی (Average Position)

موتورهای جستجویی مثل گوگل، بک لینک ها رو به چشم رای اعتماد میبینن و به طور کلی هرچی صفحات وب شما رای بیشتری داشته باشن، به احتمال بیشتری برای رتبه بندی برای جستجوهای مربوطه رو پیدا میکنن.

چطور میتونیم متوجه این موضوع باشیم؟ باتوجه به بررسی هاییکه داشتم و منابع مختلفی که خوندم و خصوصا منبع همین مقاله، به یک موضوع مهم رسیدم:

تعداد بک لینک‌ های وبسایت‌ های منحصر به‌ فرد (دامنه‌ های ارجاع‌ دهنده) خیلی زیاد با ترافیک جستجوی ارگانیک مرتبط هستن

منظور از گفته بالا اینه که وقتی در گوگل به رقابت در کلمات نگاه کنیم، مهم ترین فاکتور در رنکینگ کلمات همین بک لینک هست. البته این موضوع رو هم بگم که گوگل به تکنیکال سایت، ساختار کد و موارد مشابه هم اهمیت میده ولی هرچی رای اعتماد (تعداد بک لینک از سایت های معتبر) بیشتر باشه، این موضوع براش اهمیت بالاتری داره.

بک لینک چیست
منبع: Ahrefs

قابلیت کشف یا Discoverability

موتورهای جستجو بیشتر به صفحات پربازدید و از قبل ایندکس شده سرمیزنن تا لینک های جدید و محتوای جدید رو پیدا کننن. از اونجاییکه موتورهای جستجو بیشتر از صفحات محبوب دیدن میکنن، درصورتیکه بک لینک از اینجور صفحات به صفحات داخلی خودتون بزنین یا صفحات محبوب سایت ها رو پیدا کنین و ازشون بک لینک قوی دریافت کنین شما رو سریعتر کشف میکنن.

ترافیک ارجاعی یا Referral traffic

بک لینک ها برای راهنمای افرد به منابع مفید هم کاربرد داره و به همین دلیل قابلیت کلیک کردن دارن، پس اگه شخصی روی لینکی از سایت شما در یه سایت دیگه که بک لینک ازش گرفتین انجام بده دقیقا به شما ترافیک ارجاعی (بازگشتی) داده است. اینجور ترافیک ها برای گوگل از ارزش بالایی برخوردار هست، دلیل این موضوع هم برمیگیرده به اینکه اگر صفحه ای که لینک داده به شما قوی باشه یک رای اعتماد قوی برای شماست.

ممکنه این سوال برای شما پیش بیاد که : فرق بک لینک با رپورتاژ در چی هست؟ تو این مقاله توضیح دادم.

چطور بک لینک خوب بسازیم؟

همه بک لینک ها مثل هم ساخته نمیشن و به طور کلی دو نوع بک لینک داریم:

 1. بک لینک باکیفیت بالا: به نوعی از بک لینک گفته میشه که در یک صفحه با مقاله قوی و یونیک لینک باشه
 2. بک لینک باکیفیت پایین: به نوعی از بک لینک گفته میشه که در یک صفحه با مقاله یا محتوای ضعیف (کپی) لینک باشه

باتوجه به اینکه وب فارسی بیشتر درگیر مورد دوم هست و متاسفانه تعداد لینک های ساخته شده ملاک ارزیابی بیشتر سئوکارها هست، در اینجا میخوام برخی از ویژگی های مهمی که به کیفیت و سودمندی بک لینک ها کمک میکنه رو براتون شرح بدم:

مرتبط بودن صفحه یا سایت (Relevance)

گوگل برای لینک های مرتبط باهم در یک سایت و بک لینک های مرتبط (سایت هاییکه بهم لینک دادن) اهمیت بیشتری قائل هست چون احتمال بیشتری وجود داره تا افراد روی لینک ها کلیک کنن. این موضوع نشون میده که ساختن بک لینک تنها مهم نیست و بازدید از اونها هم اهمیت بالایی داره و اصطلاحا “موج سواری معقولانه یا reasonable surfer” با اینکار انجام میشه.

حالا بیایم این سناریو رو به صورت واقعی باهم بررسی کنیم: (مثال زیر ترجمه روان از منبع مقاله هست)

مثلا فرض کنین که یک وبسایت که خدمات لوله کشی ارائه میده، قصد داره تا از دو صفحه بک لینک بگیره. یکی از این صفحات درباره گربه ها و حیوانات خانگی، و دیگری درباره نحوه انجام خدمات لوله کشی هست. به نظر شما کدوم صفحه احتمال بیشتری برای گرفتن کلیک داره؟ جواب مشخص هست!

نکته مهم: بک لینک گرفتن از صفحه و سایت مرتبط ارزش بالاتری داره و این موضوع تنها برای صفحات نیست. پس زمانیکه میخواین رپورتاژ بدین باید به موضوع سایت دقت کنین.

پس میشه گفت که کاربران سایت که دارای صفحه مرتبط با لوله کشی هست بیشتر روی لینک ferguson.com کلیک میکنن تا سایت cats.com تا به سایت هدایت بشن.

قدرتمند بودن صفحه یا سایت (Authority)

بک لینک چیست
منبع : Ahrefs

بک لینک گرفتن از صفحات با آتوریتی بالا، معمولا قدرت بیشتری رو نسبت به صفحات ضعیف به سایت منتقل میکنه. قدرت یا آتوریتی صفحه فاکتور مهمی هست که طبق تحقیقات انجام شده یه رابطه واضح بین خودش و ترافیک ارگانیک داره. پس باید بهش اهمیت بدید.

البته گفته میشه که بک لینک از صفحه قوی همیشه قدرت بیشتری رو منتقل نمیکنه و علاوه بر قدرت و مرتبط بودن باید به موضوعات دیگه هم توجه کرد.

حق اختراع اصلی گوگل (Google’s original patent states) این موضوع رو به صورت واضح بیان میکنه که قدرت به طور مساوی بین همه لینک های خروجی در یک صفحه وب تقسیم میشن. پس اگه از دوصفحه به صورت یکسان بک لینک دارین ولی یک صفحه لینک های خروجی بیشتری نسبت به صفحه دیگه داره، در شرایط مساوی لینک از صفحه ای که تعداد کمتری لینک خروجی در خودش داره میتونه قدرت بیشتری رو منتقل کنه.

با همه این اوصاف آیا همه چیز به همین سادگی که گفتم هست؟ به احتمال خیلی زیاد نه! گوگل تعداد زیادی پتنت داره که روش های مختلفی رو برای تعیین ارزش بک لینک ها توصیف میکنه و علاوه بر همه اینها، لینک های داخلی و میان صفحات سایت هم به اعتبار کمک ویژه ای میکنه.

ترافیک صفحه و سایت

بک لینک گرفتن از صفحات پربازدید و محبوب برای گوگل، معمولا ترافیک ارجاعی بیشتری رو نسبت به صفحات کم بازدید برای شما ارسال میکنه که این موضوع واضح هست. اما سوال اینجاست: آیا لینک گرفتن از صفحات پربازدید بیشتر از صفحات کم بازدید روی رتبه بندی تاثیر میذاره؟

این سوال رو تیم Ahrefs با بررسی صفحات تاپ رنک (دارای بازدیدبالا) که شامل ۴۴۵۸۹ صفحه کلمات کلیدی بدون اسم برند رو به همراه ترافیک ارگانیک دریافتی از صفحات لینک داده شده بررسی کردن، به نتیجه زیر رسیدن:

بک لینک چیست
منبع : Ahrefs

به صورت خلاصه، یک همبستگی کوچیک اما واضح بین رتبه بندی و بک لینک های دریافتی از صفحات با ترافیک جستجوی ارگانیک وجود داره. اما همه این اوصاف، تعداد زیاد بک لینک ها از سایت های منحصر به فرد (منظور تعداد دامنه های ارجاع دهنده و تعداد بک لینک داده شده نیست) و سطح قدرت صفحه مهم تر به نظر میرسه.

تعیین سطح یا Placement

از آنجاییکه کاربران بیشتر لینک های برجسته (کال تو اکشن، لینک های پررنگ شده یا به طور کلی لینک هایی که تو چشم کاربر هستن) کلیک میکنن، بعضی از لینک های داخل صفحه بیشتر از سایر لینک ها اعتبار و قدرت دارن. بیل اسلاوسکی بنیانگذار SEO by the Sea در تحلیل خود از پتنت به روز شده “موج سواری معقولانه یا reasonable surfer” گوگل در این مورد میگه:

بک لینک چیست
منبع : Ahrefs

If a link is in the main content area of a page, uses a font and color that might make it stand out, and uses text that may make it something likely that someone might click upon it, then it could pass along a fair amount of PageRank. On the other hand, if it combines features that make it less likely to be clicked upon, such as being in the footer of a page, in the same color text as the rest of the text on that page, and the same font type, and uses anchor text that doesn’t interest people, it may not pass along a lot of PageRank

اگر پیوندی در قسمت محتوای اصلی یک صفحه باشه، از فونت و رنگی استفاده کنه که در این صورت ممکنه اونو متمایز کنه، و از متنی استفاده کنه که ممکنه احتمال کلیک کردن روی اونو بالاتر ببره، میتونه روی رتبه صفحه تاثیرگذار باشه. از سوی دیگه، اگه ویژگی‌ هایی رو ترکیب کنه که احتمال کلیک روی اونو کاهش میده، مثل قرار گرفتن در پاورقی یک صفحه، متنی همرنگ با بقیه متن در اون صفحه، و همون نوع فونت، و از انکرکست که برای کاربر جالب نیست، ممکنه رنک صفحه زیاد اثرگذاری رو نداشته باشه.

این مورد رو حتما در نظر داشته باشین که اگه پیوند شما احتمالا در فوتر سایت یا همراه با ۵۰ سایت دیگه در نوار کناری قرار میگیره، پس باید انرژی و وقت خودتون را روی سایر سایت ها برای لینک گرفتن بذارین.

نکته : احتمال مزرعه لینک بودن اون صفحه یا سایت به خاطر وجود ۵۰ لینک در سایدبار هست!

فالو یا نوفالو بودن

لینک های Nofollow اصولا قدرتی رو منتقل نمیکنن و روی رتبه صفحه هم تاثیر نمیذارن، هرچند هیچ تضمینی برای این قضیه از سمت گوگل وجود نداره و احتمال دنبال کردن خیلی از لینک های نوفالو بالاست!

از آنجاییکه ساختن لینک به زمان و تلاش زیادی نیاز داره، بهتره که لینک هایی رو ایجاد کنین که فالو هستن اما از لینک های نوفالو هم غافل نشین. وجود لینک های فالو  ونوفالو در کنار هم باعث میشه تا ارزش کار شما بالاتر باشه.

کلمه کلیدی لینک شده یا Anchor Text

انکرتکست ها به کلمات قابل کلیک گفته میشه و جزو بک لینک ها به حساب میاد. گوگل در پتنت اصلی خودش میگه که انکرتکست ها روی رتبه بندی ها اثرگذاری داره. گوگل برای بهبود کیفیت جستجو از تکنیک های مختلفی استفاده میکنه که مهم ترین اونها شامل موارد زیر هست:

 • رتبه صفحه یا page rank
 • کلمه کلیدی لینک شده (انکرتکست) یا anchor text
 • اطلاعات مجاور انکرتکست یا proximity information
انکرتکست به تنهایی اثرگذار هست اما به همون اندازه هم میتونه اثرگذار نباشه (منظور اینه که باید فاکتورهای دیگه در لینک دادن رو هم در نظر گرفت)

چطور بک لینک ها رو چک کنیم؟ ابزارهای رصد بک لینک چیست؟

دو راه برای بررسی بک لینک یک وب سایت یا صفحه وب وجود داره، روش اول فقط برای سایت هایی کار میکنه که متعلق به شماست. از راه دومی برای بررسی بک لینک ها به یک وب سایت یا صفحات دیگه هم میتونین استفاده کنین.

گوگل سرچ کنسول

سرچ کنسول گوگل اطلاعاتی در مورد ترافیک جستجوی ارگانیک وب سایت و عملکرد کلی به شما میده. برای اینکه بتونیم بک لینک های شناخته شده توسط سرچ کنسول رو دربیاریم، وارد سرچ کنسول بشین. از سایدبار کنار روی “Links” کلیک کنین. External Links نشان دهنده تعداد بک لینک های دریافتی از سایت های دیگه و Internal Links هم اشاره به لینک های داخلی به صفحات سایت  داره.

بک لینک چیست
منبع : Ahrefs

در این صفحه ۳ تا گزارش داریم:

 1. برترین صفحات لینک شده یا Top linked pages : صفحاتی که بیشترین لینک رو دارن
 2. برترین سایت های لینک دهنده یا Top linking sites: سایت هاییکه بیشترین بک لینک رو به شما دادن
 3. برترین و بیشترین انکرتکست های استفاده شده یا Top linking text: بیشترین کلمه کلیدی که لینک شده رو میگه

اگه به سرچ کنسول آشنایی ندارین یا میخواین یه گزارش ساده داشته باشین، بخش Top linked pages بهتون کمک میکنه:

بک لینک چیست
منبع : Ahrefs

حالا با کلیک روی هر لینک میتونین لیست سایت هاییکه به شما لینک دادن رو ببینین

بک لینک چیست
منبع : Ahrefs

حالا با کلیک مجدد روی لینک های داخل صفحه میتونین متوجه بشین که دقیقا به چه صفحاتی از سایت شما لینک داده شده و دقیقا چه صفحه ای از سایت لینک دهنده به شما لینک داده :

بک لینک چیست
منبع : Ahrefs

استفاده از Ahrefs به عنوان third-party backlink checker (جستجوگر بک لینک شخص ثالث)

اگه دوست دارین تا بیشتر درباره بک لینک هاییکه به سایت یا صفحات شما داده شده بدونین یا میخواین رقبای خودتو نرو چک کنین، از ابزار Ahrefs’ free backlink checker میتونین استفاده کنین. یک دامنه یا آدرس صفحه رو وارد کنین و روی “Check backlinks” کلیک کنین.

تعداد کل بک لینک ها و دامنه های ارجاع دهنده (لینک های داده شده از سایت های مختلف)، به علاوه ۱۰۰ بک لینک برتر رو میتونین ببینین.
بک لینک چیست
منبع : Ahrefs

برای هر بک لینک جزییات زیر رو میتونین بررسی کنین:

 • صفحه ارجاع یا Referring page: صفحه ای که به هدف لینک میده
 • رتبه دامنه (DR) یا Domain Rating: قدرت سایت لینک دهنده
 • رتبه بندی آدرس (UR) یا URL Rating: قدرت صفحه لینک دهنده
 • ترافیک: کل ترافیک تخمینی ماهانه جستجوی ارگانیک به صفحه لینک داده شده
 • انکرتکست و بک لینک ها: لنگر و متن پیوند اطراف آن

برای مشاهده ۵ لینک پرکاربرد، گزارش “Top 5 anchors” رو بررسی کنین.

بک لینک چیست
منبع : Ahrefs

برای مشاهده ۵ صفحه با بیشترین لینک، گزارش “Top 5 pages” رو بررسی کنین.

بک لینک چیست
منبع : Ahrefs

روش های دریافت بیشتر بک لینک چیست؟

سه راه برای اینکار وجود داره: کسب بک لینک(earn)، ایجاد (creat) آن یا ساختن آن (build)که در ادامه درباره هرکدوم رو توضیح میدم.

Earning backlinks یا کسب لینک

این نوع زمانی ایجاد میشه که کاربران، محتوای شما رو از طریق موتورهای جستجو مثل گوگل یا شبکه های اجتماعی یا به صورت دهان به دهان پیدا کرده و انتخب میکنن که به صفحه شما در بلاگ یا صفحات اجتماعیشون لینک بدن. اینجور بک لینک ها کاملا ارگانیک بوده و تاثیر خیلی خوبی میذاره.

شما برای به دست آوردن چنین بک لینک هایی میتونین با ایجاد تولیدمحتوای واقعا مفید که به درد کاربر بخوره، شانس خودتون رو برای گرفتن Earning backlink ها افزایش بدین.

Creating backlinks یا ایجاد لینک

این نوع زمانیست که به صورت دستی لینک هایی رو از سایت های دیگه به سایت خودتون اضافه میکنین. مثلا گذاشتن لینک در نظرات وبلاگ و پاسخ دادن به موضوعات انجمن سایت جزو این دسته به حساب میاد. برای اینجور لینک ها میتوانین به صفحه آموزش سئو داخلی مراجعه کنین تا بیشتر درباره تکنیک های بهبود سئوی داخلی بخونین.

Building backlinks یا ساخت لینک

این مورد دقیقا زمانیست که با مدیران سایت ها، سردبیران یا مدیران سایت ها ارتباط بگیرین و از آنها بخواین تا به صفحه شما لینک بدن. برای این کار باید یه پیشنهاد یا ارزش پیشنهادی واضح داشته باشین. درواقع استراتژی خوب به همراه هزینه درست به شما در این مورد جواب میده و لینک بیلدینگ وارد دور میشه! در ادامه چند مورد رو باهم بررسی میکنیم:

 • وبلاگ نویسی مهمان یا Guest blogging: پیشنهاد نوشتن پست در سایت های دیگه به عنوان پست مهمان
 • لینک سازی شکسته یا Broken link building: لینک های مرده یا ۴۰۴ رو در سایت های دیگه پیدا کنین و سعی کنین یه محتوای جایگزین براش آماده و به سایت مربوطه بدید (در این زمینه سرویس broken link checker سایت ahrefs به شما کمک زیادی میکنه). از این تکنیک برای پیدا کردن لینک های مرده سایت خودتون هم میتونین استفاده کنین.
 • تکنیک آسمان‌ خراش یا The Skyscraper Technique: محتوای مرتبط رو با لینک‌ های زیاد پیدا کنین، به آسمان خراش چیزی اضافه کنین، بعد از کساییکه به آسمان خراش اولی لینک دادن بخواین به شما لینک بدن! (به دلیل کامل بودن و منبع شدن)
 • منشن های بدون پیوند یا Unlinked mentions: منشن هاییکه از اسم برند یا سایت شما در سایت های دیگه هست رو پیدا کنین و از نویسنده سایت بخواین تا با شما لینک بده.

اصول لینکسازی در سئو

لینک‌سازی یکی از روش‌های مهم و مؤثر در بهبود رتبه وب‌سایت شما در نتایج جستجو است. برخلاف بهینه‌سازی داخلی (On-Page SEO) هستن، لینک سازی به بهبود اعتبار وب‌سایت شما کمک میکنه.

به زبان ساده، با ایجاد لینک‌هایی به صفحات وب‌سایت شما، محتوای شما برای موتورهای جستجو قابل دسترسی و آسان‌تر درک خواهد بود. برای این که لینک‌سازی موثر باشه، باید به موارد زیر توجه کن:

 • کیفیت لینک: لینک‌هایی که به وب‌سایت شما از سایت‌های قدرتمند و با اعتباری ایجاد می‌شود، می‌تواند اعتبار وب‌سایت شما را افزایش بده
 • تنوع لینک: لینک‌هایی که به وب‌سایت شما میاد، باید از منابع مختلفی مانند وبلاگ‌ها، سایت‌های خبری، فروم‌ها و … باشن
 • محتوای مطلوب: محتوایی که در صفحات وب شما قرار دارد، باید ارزشمند و مورد علاقه مخاطبان باشد تا بیشتر به اشتراک گذاشته بشه
 • رعایت قوانین: لینک‌سازی باید با رعایت قوانین بهینه‌سازی جستجو انجام بشه و هیچگونه تلاش برای ایجاد لینک‌های غیر قانونی و ناخالص انجام نشه
 • استفاده از Anchor Text: Anchor Text متنی است که به لینک درونی یا خارجی وب‌سایت شما پیوند داده میشه. استفاده از Anchor Text بهینه و مرتبط با صفحه مورد نظر، میتونه به بهبود رتبه وب‌سایت شما کمک کنه.
 • لینک بازگشتی (Backlink): ایجاد لینک‌های بازگشتی (Backlink) به وب‌سایت شما میتونه در بهبود رتبه و اعتبار وب‌سایت شما مؤثر باشه. به عنوان مثال، لینکی که از سایتی به وب‌سایت شما ایجاد شده باشه و همچنین وب‌سایت شما به آن سایت بازگشتی داشته باشد، میتونه به بهبود رتبه وب‌سایت شما کمک کنه.

سوالات متداول درباره بک لینک

اهمیت بک لینک در سئو و بهبود رتبه سایت‌ها در موتورهای جستجو بسیار زیاد هست. بک لینک‌ها به عنوان یکی از عوامل مهم در الگوریتم محاسبه رتبه سایت‌ها توسط موتورهای جستجو محسوب میشن.

دو نوع بک لینک داریم : بک لینک قوی که از صفحات با کیفیت گرفته میشن و بک لینک ضعیف که از صفحات با محتوای کپی هستن… تو این متن درباره این موارد بیشتر توضیح دادم

ابزارهای مختلفی برای این مسئله هست. مهم ترین آنها گوگل سرچ کنسول بوده و ابزارهایی مثل SEMRush و Ahrefs هم میتونه کمک کننده باشه

جمع بندی

درباره بک لینک چیست صحبت کردم و بک لینک ها در رتبه بندی گوگل تاثیر به سزایی دارن و باید به آنها توجه کرد. وقتی بک لینک ها ساخته میشن باید به مسیریابی و ارزشمند بودن اونها هم توجه کرد و حتی آنها رو به وسیله ابزارها ردیابی کرد.

این نکته رو هم نباید فراموش کرد که ساختن لینک به طریق مختلف میتونه به شناخته شدن بهتر سایت و صفحات کمک کنه. به نظر شما چه روش هایی برای ساخت بک لینک میشناسین که تو این مقاله بهش اشاره نشده؟ برام توی کامنت ها بنویسین.

منبع مقاله ahrefs blog
دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest

0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments