سئو و بهینه سازی سایت چیست؟ هر آن چیزیکه باید درباره سئو بدانید

0 13,779

سئو و بهینه سازی سایت یکی از مهم ترین اقداماتی هست که باید بعد از طراحی سایت بهش بپردازیم تا بهترین نتیجه رو بگیریم و در صفحات اول گوگل ما رو به مشتری و کاربران خودمون نشون بده. در ادامه ی این مقاله از رشد کسب و کار با من همراه باش.

سئو و بهینه سازی سایت یا Search Engine Optimization یکی از روش های بازاریابی دیجیتال (دیجیتال مارکتینگ) به حساب میاد که طی اون با کارهاییکه روی سایت خودمون و داخل سایت های دیگه انجام میدیم، باعث میشه تا گوگل و موتور های جستجو به موضوع سایت ما پی ببرن و ما رو تو نتایج نشون بدن.

مثلا : اگه سایت کسب و کار شما درباره ی کیف چرمی زنانه باشه با سئو میتونید در کلماتی مانند

 • کیف چرمی زنانه
 • خرید کیف چرمی زنانه
 • کیف چرم زنانه
 • کیف چرم زنانه مجلسی
 • کیف چرم طبیعی زنانه

سایت شما در نتایج گوگل دیده بشه. اینم نمونه ای از سرچ در گوگل :

سرچ کلمه ” کیف پرمی زنانه “

سئو و بهینه سازی سایت

سرچ کلمه ” کیف چرم زنانه مجلسی “

سئو و بهینه سازی سایتسرچ کلمه ” کیف چرم طبیعی زنانه “ سئو و بهینه سازی سایتحال کمی تخصصی تر به قضیه ی سئو و بهینه سازی سایت نگاه کنیم و ببینیم که دقیقا چه اتفاقی میوفته که سایت ما به گوگل و سایر موتور های جستجو معرفی میشه.

سئو و بهینه سازی سایت چیست؟

سئو (SEO) یا بهینه سازی برای موتور های جستجو ، برای بهبود عملکرد سایت شما براساس استاندارهای موتور های جستجو و جذب بازدیدکنندگان بیشتر از این طریق انجام میشه. فاکتورهای زیادی در سئو سایت شما تاثیر میذاره، از کلمات بکار رفته در متن و محتوا تا لینک‌ های ورودی به سایت شما از سایت‌ های دیگه، گاهی اوقات اطمینان از ساختار مناسب سایت شما برای موتور های جستجو هم یکی از فاکتورهای مهم سئو و بهینه سازی سایت به حساب میاد.

حالا با این اوصاف تعریف سئو به زبان فنی چی میشه؟ سئو به مجموعه فعالیت هایی گفته میشه که در طراحی سایت، تعیین استراتژی محتوایی و تولید محتوا انجام میدیم تا جایگاه بهتری در نتایج جستجوی گوگل کسب کرده و بازدیدکننده بیشتری برای سایت جذب کنیم.

اما سئو به همین جا ختم نمیشه و همون طور که اول مقاله گفتم، عبارت SEO مخفف سه کلمه Search Engine Optimization است که به معنی بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو هست. امروزه این مفهوم به Search Experience Optimization تغییر یافته، یعنی با بهینه سازی تجربه کاربری از جستجو برای رضایت کاربر از نتیجه یافت شده باید اهمیت ویژه ای بدیم.

اینطور که پیداست و با پیشرفت روز افزون علم هوش مصنوعی، ماشین و اقدامات بیشتر به این سمت میرن که خودشونو با احساسات انسانی بیشتر از قبل همگان کنن که سئو از این قضیه مستثنی نیست. گوگل که پیشتاز این قضیه هست، سعی کرده تا با بهبود الگوریتم های جستجوی خودش بیشتر به کاربرانش تجربه سرچ بهتری رو ارائه کنه.

اگه به مباحث سئو علاقه داری، به صفحه ی آموزش سئو حتما یه سر بزن که کلی مقاله ی درجه یک برات آماده کردم.

اوایل شروع سئو و بهینه سازی سایت

در اوایل سال ۱۹۹۰ اولین موتور‌ های جستجو کار خودشونو شروع کردن؛ بعضی از محبوب‌ ترین اونها Infoseek،Alta Vista و Yahoo بودن. در اون زمان مردم، موتور های جستجو رو به دید یه لیست فهرست شده نگاه میکردن که همانند صفحه زرد، سئو اولیه بر اساس حروف الفبا انجام میشد. در این لیست صفحاتی همچون AAA در بالای این لیست وجود داشتن.

با رشد تکنولوژی اینترنت، موتور های جستجوی جدید‌تری ظاهر میشدن که از الگوریتم‌ های رتبه‌ بندی پیچیده‌ تری استفاده میکردن. این الگوریتم‌ ها با معیار تراکم کلمه کلیدی (تعداد دفعاتی که یه کلمه کلیدی یا یه عبارت در یه صفحه استفاده شده تقسیم بر تعداد کل کلمات صفحه) و برچسب‌ های شبیه keywords برای فهم محتویات وب سایت‌ها استفاده میکردن.

اینجا بود که سئو تازه راه خودشو پیدا کرد! و برای بیشتر دیده شدن سایت‌ ها فعالیت خودشو شروع کرد. با توسعه رتبه‌ بندی صفحات توسط موتور‌ های جستجو، مهندسین سئو به دنبال پیدا کردن راه‌ هایی برای تاثیر پذیری در رتبه بندی این موتورها چه با استفاده از روش‌ های اخلاقی و چه غیر اخلاقی روی آوردن.

سئو و بهینه سازی سایتشروع سئو

یه مقاله که توسط نیویورک تایمز در نوامبر سال ۱۹۹۶ چاپ شد، راجع به توسعه‌ دهندگان وب صحبت کرد که برای قرار گرفتن در بالای صفحه نتایج جستجو از روش‌ های غیر اخلاقی سئو استفاده میکردن. این مقاله توضیح میداد که چطور توسعه‌ دهندگان وب به راحتی یه سایت رو به همراه کلمات کلیدی ویژه که معمولا در پشت گرافیک سایت پنهان شده، قرار میدن که در نتیجه موتور های جستجو این کلمات کلیدی رو شمارش کرده و رتبه بندی سایت رو افزایش میده.

همان طور که گفته شد بدست آوردن رتبه‌ بندی بالا برای کلمات کلیدی خاص در اوایل کار خیلی راحتی نسبت به امروز بوده و با بکار گیری روش‌ های غیر اخلاقی در اون زمان قرار گرفتن در بالای لیست نتایج جستجو تضمین شده بود. امروزه الگوریتم‌ های موتور های جستجو پیچیده‌ تر شدن و خیلی سخته مهندسین بهینه‌ سازی (سئوکار) بتونن موتور های جستجو رو دستکاری کنن، البته این بازی موش و گربه بین مهندسین سئو و موتور های جستجو الان هم وجود داره اما به روش هایی دیگه!

اهداف سئو و بهینه سازی سایت چیست؟

هدف سئو کمک به سایت ها برای به به دست آوردن جایگاه بهتر در نتایج جستجوی طبیعی و افزایش ارتباط بین صفحات و کلمات کلیدی که کاربر برای جستجو وارد میکنه هست. نمایش دادن بیشترین صفحات مرتبط با کلمه وارد شده در کادر جستجو مزایای زیادی هم برای کاربر و هم برای موتور جستجو هست که در اون کاربر بیشترین نتایج مرتبط جستجو شده رو پیدا میکنه و موتور جستجو قابل اعتماد میشه چرا که الگوریتم اون موتور، بیشترین صفحات مرتبط رو به کاربر نشون میده.

بعد از اینکه سئو برای بهبود رتبه‌ بندی سایت‌ ها در نتایج جستجوی طبیعی کار خودشو شروع کرد، این فرآیند به دانش و زمان برای پیاده‌ سازی روش‌ های خودش شد که زمان بزرگترین سرمایه‌ گذاری اولیه برای بهینه شدن سایت یا یه صفحه از سایت هست. بسته به اینکه چگونه کلمات کلیدی رقابتی در بهینه سازی مورد استفاده قرار میگیرن، سئو هفته‌ ها یا ماه‌ ها طول میکشه تا به نتیجه برسه. هرچند این فرآیند سریع السیر نیست اما در دراز مدت مزیت سئو نسبت به سایر روش های دیجیتال مارکتینگ بسیار به صرفه تر هست.

قبلا توی مقاله ی اشتباهات سئو و بهینه سازی سایت درباره اشتباهاتی که مرگبار هستن صحبت کردم!

بطور کلی اهداف سئو رو میشه به موارد زیر خلاصه کرد :

 • تاثیر در بازدید وب سایت
 • کمک به دیجیتال برندینگ
 • تاثیر در فروش کسب و کار
 • بهتر شدن جایگاه سایت در نتایج جستجو
 • بهترین و مقرون به صرفه ترین ابزار بازاریابی دیجیتال

سئو انواع مختلفی داره که هرکدوم باتوجه به ماهیتش یه کاربردی برای ما میتونه داشته باشه.

 • سئوی داخلی (on-Page)
 • سئوی خارجی (off-page)

سئوی داخلی سایت چیست؟

سئوی داخلی سایت به مجموعه کارهایی گفته میشه که درون سایت خودمون انجام میدیم تا سایت رو برای سئوی خارجی (پایین تر دربارش گفتم) آماده کنیم. سئوی داخلی زیربنای سئوی سایت ما به حساب میاد. مهم ترین فاکتورهای سئوی داخلی:

 • تنظیم متای توضیحات صفحات
 • استفاده صحیح و به جا از برچسب ها
 • استفاده از دسته بندی مناسب و مرتبط با محتوای ما
 • سرعت بارگذاری صفحات سایت که باید زیر ۲ ثانیه باشه
 • استفاده از لینک های داخلی برای هدایت کاربر به صفحات مرتبط دیگه از سایت
 • ساختار آدرس صفحه هرچه کوتاه تر و از کاراکتر های کمتر استفاده بشه تاثیر بهتری داره
 • کلمه کلیدی کانونی یا کلیدواژه کانونی که به وسیله اون، گوگل متوجه موضوع صفحه میشه
 • فایل Robots.txt که یه راهنمای مهم برای خزش موتورهای جستجو میان صفحات سایت هست
 • نقشه ی سایت که شامل تمام صفحاتی از سایت میشه که گوگل باید به اون دسترسی داشته باشن
 • گذاشتن ALT برای تصاویر : این گزینه باعث میشه تا توضیحاتی رو درباره تصویر داخل مقاله به گوگل بده
 • تگ های هدر (H1 – H2 – H3 – H4 – H5 – H6) که در این بین H1 تا H3 از اهمیت بیشتری برخوردار هستن
 • راه اندازی و تنظیم سیستم کش (Cache) یا حافظه ی موقت سایت برای افزایش سرعت بارگذاری صفحات
 • تنظیم ریسپانسیو یا واکنشگرایی سایت برای دستگاه های دیگه مثل موبایل ، تبلت یا تلویزیون های هوشمند

البته فاکتورهای دیگه هم در برای سئوی داخلی موثره که سعی میکنم توی مقالات بعدی حتما دربارش توضیح بدم.

توی بخش آموزش سئو داخلی سایت میتونی تکنیک و ترفندهای سئوی داخلی سایت رو بخونی و ازش استفاده کنی.

سئو و بهینه سازی سایتسئوی خارجی سایت چیست؟

برخلاف سئوی داخلی که یه سری اقدمات داخل سایت انجام میدیم، سئوی خارجی به تمام کارهاییکه خارج از وبسایت خودمون انجام میدیم تا گوگل متوجه مفید بودن سایت ما بشه سئوی خارجی گفته میشه. سئوی خارجی فاکتورهای مختلفی داره اما مهم ترین فاکتور ها در سئوی خارجی عبارتند از :

 • لینک بیلدینگ یا ساخت لینک برای صفحات
 • تبلیغات و بازاریابی محتوا برای افزایش ترافیک سایت
 • بک لینک طبیعی یا لینک گرفتن از سایر سایت ها به صورت طبیعی
 • سوشال سینگال یا فعالیت در شبکه های اجتماعی با هدف سئوی بهتر

تا اینجا با ماهیت سئو و انواع سئو آشنا شدیم. اما به طور کلی سه تا حالت برای سئو کردن سایت وجود داره :

 • سئوی کلاه سفید که به متد های درست سئو و بهینه سازی سایت گفته میشه
 • سئوی کلاه سیاه که با این روش به صورت موقت توی برخی نتایج سایت بالا میاد اما بعد از مدتی محو میشه!
 • سئوی کلاه خاکستری که ترکیبی از روش های سئوی کلاه سفید و کلاه سیاه به حساب میاد!

پس حواستون باشه که برای ماندگاری در سئو، حتما باید سئوی کلاه سفید رو انجام بدید و هیچ وقت به فکر کلاه سیاه بودن یا حتی کلاه خاکستری بودن نباشین که ممکنه عواقب بدی منتظر سایتتون باشه. ممکنه این سوال براتون پیش بیاد که از کجا بفهمیم کدوم کلاه بر سایت سایت ما رفته؟

معیارهایی که باید به آنها توجه کنیم :

معیار برای سئو کلاه سفید معیار برای سئو کلاه سیاه
تضمین میکنه که محتوای تولیدی فقط و فقط برای کاربران هست و نه جلب نظر موتورهای جستجو هدایت کاربران از صفحه‌ای که محتوای آن با محتوای نشان داده شده در موتور‌های جستجو تفاوت داره !
محتوای کپی یا کوتاه شده ارائه نمیشه و برای محتوا وقت کافی گذاشته میشه تلاش برای بهبود رتبه از طریق فریب و بر خلاف دستور العمل‌ های موتورهای جستجو !
با استاندارد و الگوریتم موتورهای جستجو خصوصا گوگل سازگاری داره هدایت از صفحه‌ ای که برای موتور‌های جستجو در نظر گرفته شده به صفحات دیگه که شاید مرتبط هم نباشه
سئوی کلاه سفید تضمین میکنه که محتوای ایندکس شده توسط موتورهای جستجو دقیقا همون محتوایی هست که کاربر به دنبالش هست
استفاده از رنگ پس زمینه برای متن یا لینکها، مخفی کردن متن‌ ها و استفاده از فونت‌ هایی با اندازه‌ی خیلی کوچیک که کاربر قادر به خوندن متن نباشه
از کلمات کلیدی مرتبط با متن استفاده شده ایجاد کردن صفحاتی با کیفیت پایین یا محتوای بسیار کم که با کلمات کلیدی و لینک‌ های زیادی پر شدن
تکنیک های سئوی داخلی و خارجی به اندازه ی درست استفاده میشه قراردادن کلمات کلیدی بی ربط به محتوای سایت و استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی

 

وقتی مشتری بهم زنگ میزنه، میگه آقا سئو چند؟ هزینه نگه داری چقدر میگیری؟ چند میگیری که فلان کلمه رو برام بیاری بالا! اگه برا تو هم این سوالات پیش اومده پیشنهاد میکنم که مقاله ی هزینه نگه داری سئو سایت و سئو بر اساس کلمه کلیدی رو بخون.

تعریف سئو از زبان متخصصان بین المللی

سئو فراتر از اون چیزی هست که توی چند تا مقاله یا چند تا سایت دنبالش بگردیم. برای اینکه بیشتر و بهتر درباره این موضوع آشنا بشین، اینجا چند تا از نقل قول متخصصین بین المللی و چهره های شناخته شده درباره سئو رو براتون قرار میدم.

Brian DeanFounder Backlinko

سئو فراتر از یک تعریف ساده است.

اگر شما محتوای ارزشمند تولید کنید دیگران از آن استقبال میکنند و احتمالا به سایت شما لینک میدهند و همین کار موجب میشود جایگاه بهتری در نتایج گوگل کسب کنید.

آیا سئو یعنی تولید محتوا؟ مسلما نه، ولی بخش مهمی از آن به محتوا مربوط میشود. اگر تجربه کاربری در سایت شما بد باشد و کاربران بلافاصله پس از ورود به صفحه از آن خارج شوند. الگوریتم رنک برین کاری میکند که جایگاه خود را در نتایج جستجو از دست بدهید.

سئو یعنی تجربه کاربری؟ نه! ولی اگر به دنبال جایگاه مناسبی هستید باید به آن توجه کنید. تصور کنید که در زمینه کاری خود به یک برند معتبر و شناخته شده تبدیل شده اید. به واسطه همین شناخت افراد زیادی نام شما را در گوگل جستجو میکنند یا سایت های معتبر خبری در مورد شما مینویسند. این اتفاق تاثیر بسیار مثبتی در سئو سایت شما خواهد داشت.

آیا برندینگ بهترین راه برای موفقیت در سئو است؟ باز هم نه، ولی یکی از بهترین روش های رشد در سئو محسوب میشود. در نهایت باید بگوییم که سئو یعنی هر چیزی که به شما کمک میکند جایگاه بهتری در نتایج جستجو داشته باشید. همه تکنیک هایی که در گذشته یاد گرفتید را استفاده کنید ولی در نظر داشته باشید که در سال ۲۰۱۸ برندینگ، تجربه کاربری، طراحی زیبا و رعایت استانداردهای نگارشی را دست کم نگیرید.

Matthew BarbyDirector of Acquisition Hubspot

سئو یعنی رفع نیاز جستجوگر !

سئو یعنی تولید محتوای با کیفیت که به بهترین شکل نیاز افرادی که جستجو میکنند را برطرف کند. این محتوا میتواند در پلت فرم های مختلف جستجو موفق باشد. هدف ما فقط کسب جایگاه در گوگل نیست بلکه پاسخ به نیاز مخاطبینی است که از مجراهای مختلفی به دنبال جواب خود هستند.

Britney MullerSEO & Content Architect, Moz

سئو یعنی از داده های خام گوگل برای خودتان غذا بپزید!

از آن جایی که گوگل شرکتی است که بر اساس الگوریتم های هوشمند خود، یک رتبه و جایگاه برای سایت ها در نظر میگیرد، این کاملاً طبیعی است که توصیه های گوگل را مبنای کار خود قرار دهید. اما واقعیت این است که اطلاعاتی که گوگل به ما میدهد در بیشتر موارد، مانند مواد خامی هستند که برای پختن غذا به آن ها نیاز دارید؛ در اینجا به یک آشپز ماهر نیاز دارید تا از این مواد اولیه یک غذای خوشمزه درست کند.

به عبارت دیگر، علاوه بر اطلاعات گوگل، باید خودتان وارد عمل شوید و طی آنالیز و بررسی بازخورد هایی که از بهینه سازی های داخلی و خارجی سایت خود میگیرید، روند بهبود جایگاه خود را هر روز بیشتر و قوی تر کنید. یک کارشناس سئو با علم و دانشی که در زمینه تحلیل داده های موجود در ابزارهایی همچون Search Console و گوگل آنالیتیکس دارد، میتواند به بهترین شکل از کلمات کلیدی طولانی و ارزشمند استفاده کند. این یعنی شما و گوگل در حال کار متقابل با یکدیگر هستید تا بهترین نتیجه (غذا) را به کاربر برسانید.

Glen AllsoppCEO at Detailed

مهندسی معکوسی از الگوریتم های گوگل و رفتار کاربران

سئو برای من یعنی مهندسی معکوسی از الگوریتم های گوگل و رفتار کاربران در زمان جستجو. برای کسب جایگاه بهتر باید با منطق و حدس یک استراتژی را انتخاب کنید و سپس با اطلاعات بدست آمده از اجرای آن استراتژی های بعدی را طراحی و اجرا نمایید. شاید این تعریف دقیق ترین و کاربردیترین روش برای ارائه مفهوم سئو نباشد ولی چیزی که در عمل اتفاق می افتد همین است.

Andrew Cock‐StarkeySEO Consultant Optimisey

سئو ترکیبی مساوی از هنر و دانش است

به شما کمک میکند تا سوالاتی که مشتریان و مخاطبان دارند را شناسایی کرده و اگر قادر به پاسخ گویی هستید بهترین جواب را در اختیارشان قرار دهید. از کجا بفهمیم که بهترین جواب را به سوال کاربر داده ایم؟ با توجه به جایگاهی که در نتایج جستجو کسب کردیم و تعداد بازدیدکنندگانی که به سایت ما مراجعه میکنند میفهمیم که پاسخ ما برای آنها مفید و کاربردی بوده است.

Matthew WoodwardInternet Marketer & SEO

سئو همانند بالارفتن از یک نردبان است

سئو تفاوت یک سایت موفق که جایگاه خوبی در نتایج جستجو کسب کرده و بازدیدکننده زیادی را جذب میکند را با سایر رقبا مشخص میکند. و مفهوم سئو دقیقا همین است؛ کسب رتبه مناسب و جذب بازدیدکننده. هرچقدر در زمینه سئو بیشتر فعالیت کنید، جایگاه بهتری کسب کرده و احتمالا مشتریان و فروش بالاتری خواهید داشت ولی چطور میتوان در آن موفق بود؟

قبل از هر کاری یک آنالیز دقیق و جامع از سایت خود تهیه کنید، نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنید و مشکلات را یک به یک از سر راه بردارید. موفقیت در سئو همانند بالا رفتن از یک نردبان است و با پیمودن هر پله شما تجربه و دانش لازم برای قدم های بعدی را کسب میکنید.

Aleh BarysevichFounder & CMO, Link Assistant

سئو به تنهایی کارآمد نیست

سئو یعنی تصمیم گیری درست، براساس آمارها و تحلیل های گسترده از آخرین تغییرات گوگل و دستاوردهای سایت. فرآیندی ساده ولی دشوار! از نظر من سئو به تنهایی کارآمد نیست و باید با بهینه سازی تجربه کاربر و افزایش نرخ تبدیل به مشتری همراه باشد. ورود کاربر به سایت اولین هدف ما از کسب موفقیت در سئو است ولی مهمتر از آن تبدیل همین کاربر به مشتری خواهد بود.

Sean SiSean SiFounder and CEO SEO Hacker

سئو یک مفهوم جامع و متنوع است

زمانیکه عبارت “سئو” را در گوگل جستجو میکنیم با تعداد بیشماری صفحه و مقاله مختلف مواجه میشویم که هریک تعاریف و مفاهیم متفاوتی را برای آن ارائه کرده است. به عنوان یک تعریف ساده میتوان گفت، سئو یعنی موتورهای جستجو را قانع کنیم تا سایت ما را در صفحه اول نتایج جستجو به کاربران نمایش دهند.

برای رسیدن به این هدف باید محتوایی تازه، اختصاصی و مملو از اطلاعات ارزشمند را در زمینه کاری و موضوع مورد نظر خود تهیه کنیم. محتوایی که از هر محتوای دیگری در این زمینه بهتر باشد.

Phil FrostPhil FrostMain Street ROI

در فرآیند سئو، سایت شما با گوگل یکی میشود

یکی از باورهای نادرست درباره سئو این است که برای رسیدن به جایگاه مناسب در صفحه نتایج گوگل، باید قوانین و دستورالعمل هایی که گوگل برای وب مسترها تعریف کرده را دور بزنید یا حداقل کمی آن ها را تغییر دهید. این یک اشتباه محض است؛ برای موفقیت در حوزۀ سئو، باید دست بر دست گوگل بگذارید و با او همکاری کنید چراکه سایت شما با گوگل در واقع یک چیز هستند.

برای اینکه راحت تر به این قضیه نگاه کنید، باید ماموریت اصلی گوگل را بشناسید. این موتور جستجو میخواهد تمام اطلاعات موجود در فضای دیجیتال را به شیوه ای دسته بندی کند تا کاربری که به این اطلاعات نیاز دارد، به راحت ترین شیوه و با سریع ترین زمان، به آن برسد. وقتی هدف شما با هدف گوگل مشترک شود، میتوانید به رتبه گرفتن سایت در نتایج امیدوار باشید.

Alan BleiweissAlan BleiweissAlan Bleiweiss Consulting

سئو یعنی متقاعد کردن گوگل

سئو یعنی فرآیند کمک به ربات ها و الگوریتم های گوگل برای دسترسی بهتر و درک درست از محتوای صفحه با این هدف که بهترین گزینه برای نمایش به کاربر براساس عبارت جستجو شده باشد. به عبارت بهتر میتوان گفت، سئو یعنی گوگل به صفحه شما دسترسی داشته و متقاعد شود که این صفحه همان محتوایی ست که کاربر به دنبال آن بوده است.

Michael BonfilsMichael BonfilsGlobal Managing Director, SEM International

برای موفقیت در سئو باید به زبان مخاطب صحبت کنید

دانش سئو وابسته به زبان یا فرهنگ خاصی نیست ولی پیاده سازی تکنیک های آن در ارتباط مستقیم با تولید محتوا و تعامل با کاربر است.

در فضای رقابت بین المللی، زمانیکه سئو یک سایت را برای چندین زبان و فرهنگ مختلف انجام میدهیم؛ تنها کسی که زبان مادری مخاطب را می شناسد قادر است نیاز مخاطبین را شناسایی کرده و متناسب با عبارات جستجو شده استراتژی محتوایی مناسبی تهیه کند.

این نکته نشان میدهد که یک متخصص سئو، پیش از آنکه به شناخت گوگل و الگوریتم های آن بپردازد باید مخاطب خود و ادبیات او را شناسایی کند.

Brock MurrayBrock Murray+Co-founder, seoplus

سئو یعنی مدیریت زمان

سئو برای من یعنی تلاش مستمر برای یافتن بهترین و سریعترین ابزارها و تکنیک ها و البته در کنار آن، اشتیاقی بی پایان برای یادگیری. از ابزارهای جدید نترسید، هر چیزی که به شما کمک میکند تحلیل بهتری از رفتار کاربر یا عبارات جستجو شده توسط او داشته باشید را به کار بگیرید.

بخش های آنالیز و جمع آوری اطلاعات را به این ابزارها بسپارید و خودتان تنها نقش تحلیل گیر و تصمیم گیرنده را بازی کنید. در تجارتی که قواعد آن به سرعت در حال تغییر هستند زمان ارزش بسیاری زیادی دارد. برای موفقیت در سئو زمان را مدیریت کنید.

Benj ArriolaBenj ArriolaSEO Director, Myers Media Group

سئو، ترکیبی از یادگیری مداوم و تحلیل اطلاعات

گوگل به صورت مداوم در حال طراحی و توسعه الگوریتم های خود برای ایجاد یک ابزار هوشمند است. ابزاری که می آموزد و رشد میکند. هرچقدر این ابزار بیشتر یاد میگیرد توانایی فریب آن برای انسان ها کمتر میشود.

در طول سالیان گذشته استراتژی های سئو به هدف هماهنگی با این تغییرات ایجاد شده اند و امروزه دانش سئو ترکیبی از یادگیری مداوم و تحلیل اطلاعات است.

با این حال هنوز بسیاری از فاکتورها ثابت مانده است. گوگل همیشه بر روی کیفیت محتوا و رضایت کاربران تاکید داشته است. کاربران دوست دارند بخوانند، گوش دهند، تماشا کنند و اگر دوست داشتند با دیگران به اشتراک بگذارند.

همین مساله موجب شده تا سایت هایی در نتایج گوگل موفق باشند که در کنار تولید محتوا، به رضایت کاربر از این محتوا، توجه ویژه ای دارند.

Katya BovykinaKatya BovykinaDigital Marketing Manager, Resolver

سئو ارتباط میان محتوا و مخاطب است

سئو برای من، یعنی محتوای ارزشمند و ارتباط با مخاطب.

برای پیروزی در رقابت سئو؛ باید محتوایی کاربردی، دقیق، مرتبط و تازه تولید کنید.

اگر در کنار تولید محتوا به فکر ایجاد ارتباط واقعی با مخاطب خود باشید، شانس بیشتری برای موفقیت خواهید داشت.

علاوه بر این، نشانه گذاری های استاندارد میتواند درک ربات های گوگل از محتوا را نیز ساده تر کند تا گوگل هم از ارتباط مفهومی میان شما و مخاطب آگاه باشد.

Clark BoydClark BoydDigital Marketing Consultant

سئو یعنی پاسخ مناسب به سوال کاربران

مادامی که کاربران به دنبال پاسخ سوالات خود هستند شرکت هایی که سریع ترین و بهترین پاسخ را برای آنها فراهم میکنند موفق هستند. پیشرفت تکنولوژی موجب شده است که دسترسی به پاسخ از طریق ابزارهای جدیدی مانند موبایل و گجت های الکترونیکی انجام شود. همین اتفاق ساده موجب شده تا مفهوم سئو بیش از پیش مطرح شود.

وظیفه ما در این شرایط، تولید محتوا و کسب اطمینان از دسترسی مخاطبین به این محتواست. با توجه به الگوریتم های پیچیده و هوش مصنوعی گوگل که هر روز در حال پیشرفت هستند، باید بدانیم که راه میانبری برای موفقیت در سئو وجود ندارد. کسانی که تمرکز خود را بر اصول سئو، تولید محتوا و پاسخ گویی به کاربران قرار دهند در این مسیر موفق خواهند بود؛ زیرا کاربران همیشه به دنبال پاسخ سوالات خود هستند.

ابزارهای مهم سئو و بهینه سازی سایت

سئو یه علم بِینابِینی به حساب میاد. یعنی چی؟ یعنی کسی که متخصص سئو هست (سئوکار) باید موارد زیر رو هم بلد باشه:

 • کد و ساختار فنی سایت
 • تجربه کاربری
 • رابط کاربری
 • تولید محتوا
 • ابزارهای سئو

سئو و بهینه سازی سایتبه طور کلی دیجیتال مارکتینگ با آنالیز داده های به دست اومده از رفتار کاربران، کسب و کار رو به موفقیت میرسونه. سئو هم از این قضیه جدا نیست و باید آنالیز داده داشته باشین و از ابزارهای مهمش استفاده کنین. در ادامه مهم ترین ابزارهاییکه باید در سئو ازش استفاده کنین رو میذارم.

Google Search Console

مهم ترین ابزاریکه باید روی سایت خودتون فعال کنین، گوگل سرچ کنسول هست. این ابزار به شما میزان ورودی روزانه، هفتگی، ماهیانه، سه ماهه، شش ماهه، یک ساله و ۱۶ ماهه رو میده. حتی میتونین با تنظیم زمان در وقت های مختلف میزان ورودی خودتون رو از گوگل بسنجین. البته قابلیت سرچ کنسول گوگل به همین جا ختم نمیشه و امکانات دیگه نظیر :

 • تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل
 • تعداد صفحاتی که خطا دارند
 • سنجش سرعت صفحات
 • بک لینک های ورودی
 • کلمات کلیدی سایت
 • جایگاه کلمات کلیدی

رو هم ببنید. برای استفاده از این ابزار کافیست تا به Google Search Console مراجعه کنین.

Google Keyword Planner

این ابزار از گوگل به شما کمک میکنه تا بهترین کلمات کلیدی برای سایت و مقالات خودتون رو پیدا کنین و از اونها در سایتتون به کارگیری کنید. برای استفاده کافیست Google Keyword Planner تا به مراجعه کنین.

Google Analytics

بهترین ابزار برای سنجش میزان کاربران حاضر در سایت شما به همراه آنالیز و داده کاوی درباره رفتار کاربران در سایت هست که کمک زیادی میکنه تا قسمت های مختلف و پربازدید سایتتون رو شناسایی کنین و با هدفگذاری های درست اونا رو موفق کنین. برای استفاده از گوگل آنالیتیکس به Google Analytics مراجعه کنین.

Google PageSpeed Insights

با این ابزار میتونین میزان سرعت سایت خودتونو به درستی بسنجین و ببینید که گوگل دقیقا چه فاکتورهایی برای سرعت سایت براش مهمه. این ابزار رو با رفتن به Google PageSpeed Insights میتونین ازش استفاده کنین.

Google Mobile-Friendly Test

سایت‌ هاییکه با رزولوشن‌ های مختلف و دستگاه‌ های مختلف تطبیق‌ پذیر و واکنشگرا هستن برای گوگل اهمیت زیادی دارن. با این ابزار میتونین وضعیت سایت خودتونو تست کنین و از مشکلاتش باخبر بشین. برای استفاده به Google Mobile-Friendly Test مراجعه کنین.

اگه علاقه به داستان گوگل داری، توی مقاله ی داستان برند گوگل همه چیو برات روشن میکنه.

سوالات متداول سئو

بیشترین سوالاتی که ازم درباره سئو رو پرسیدین اینجا جواب دادن :

۱- برای رسیدن به رتبه یک گوگل چقدر زمان لازم هست؟

پاسخ به این سوال برای هر کسب و کار و سایتی متفاوت خواهد بود؛ بسته به میزان اعتبار و فعالیت های پیشین سایت شما، کلماتی که هدف گذاری کردین  و وضعیت رقبا این زمان تعیین میشه. ممکنه در یه حوزه بشه در ۳ ماه موفقیت های مهمی کسب کرد ولی در حوزه دیگه بیش از یه سال زمان نیاز باشه.

۲- قیمت خدمات سئو چقدره؟

سئو یه محصول نیست بلکه مجموعه ای از خدمات تخصصی هست در نتیجه نمسشه قیمت مشخصی برای همه سایت ها در نظر گرفت. البته میشه خدمات سئو رو در دسته بندی های مختلفی شامل بهینه سازی سایت، بازاریابی محتوا، لینک سازی و … قرار داد و برای هرکدوم هزینه مشخصی اعلام کرد. قدم اول آنالیز دقیق سایت و تصمیم گیری در مورد خدمات مورد نیازه که بر همین اساس میشه تخمین درستی از قیمت ارائه کرد.

برای اطلاع از قیمت سئو میتونی با شماره ۰۹۲۱۰۷۲۳۲۶۴ تماس بگیری یا داخل واتساپ پیام بدی.

۳- چه تضمینی برای رسیدن به رتبه یک گوگل هست؟

یکی از مهمترین درخواست های کارفرما ارائه تضمین برای رسیدن به رتبه یک در کلمات کلیدی هدف هست در حالیکه این کار کاملا اشتباه هست ! هیچ تضمینی برای تعیین دقیق رتبه شما در بازه زمانی مشخص وجود نداره چرا که اطلاعاتی از آپدیت های بعدی گوگل و میزان فعالیت رقبا در دست نیست. در واقع ارائه تضمین به کارفرما شانس پذیرش پروژه زو افزایش میده ولی همونطور که خود گوگل نیز بارها اعلام کرده این روش نوعی از کلاه برداری هست.

پیشنهاد من : به جای تمرکز روی جایگاه یک صفحه یک گوگل، روی بالا بردن میزان ورودی سایت خودتون تمرکز کنین و به جای یک کلمه روی چندین کلمه تمرکز داشته باشین چراکه این روش باعث میشه تا شما در طولانی مدت در کلمات کلیدی بسیار بیشتری بالا باشید.

شما چقدر به سئو و بهینه سازی سایت اهمیت میدید؟ از چه استراتژی برای کسب و کار آنلاین خودتون استفاده میکنین؟ نظراتتون رو برام زیر همین پست بذارین.

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x