گارانتی چیست؟ آیا واقعا گارانتی در ایران کارایی دارد؟!

30 3,263

گارانتی چیست؟ موضوع گارانتی و خدمات پس از فروش در زمان خرید هرمحصولی برای خریدار مهم است. از گوشی و تبلت گرفته تا تلویزیون و هر وسیله دیگری که قرار است پول زیادی برای آن پرداخت کنیم. در ادامه همراه با آی تی من باشید.

درکشور ما جنس بدون گارانتی یا قاچاق مثل نُقل و نبات پیدا می شود و با چند ساعت قدم زدن در بازار با انواع و اقسام کالاها روبه رو می شوید که باقیمت به مراتب پایینی از محصولاتی که ضمانت دارند، به فروش می رسند. شاید خیلی از ماهم به همین دلیل این کالا را میخریم. قبل از این کار با خودمان فکر کنیم که خدمات پس از فروش در ایران معنایی ندارد.

گارانتی در ایران

به طور مثال وقتی یک گوشی هوشمند برای خودتان می خرید، روی کارت گارانتی آن هزار جور تبصره و بند وجود داشته باشد که شرایط گارانتی را از بین می برد.

اینجاست که باخودتان فکر میکنید برای چه باید هم پول بیشتر پرداخت کنم و هم خدمات مناسی دریافت نکنم؟ یعنی وقتی یک محصول گارانتی دار می خریم و زمانی که خراب شد باید آن را با هزینه شخصی مان تعمیر کنیم، چرا همان محصول را بدون گارانتی و باقیمت ارزان تر نخریم ؟

گارانتی دقیقا چیست ؟ با رسم شکل توضیح دهید

البته خود من از آن جاییکه برای خرید کالایی مثل گوشی و تبلت باید پول زیادی پرداخت کنم، ترجیح می دهم دستگاه مورد نظرم را با گارانتی بخرم تا هروقت که خراب شد، جایی باشد که بتوانم به آن مراجعه کنم و کلی داد و بیداد راه بیندازم ! اما اگر خدایی ناکرده دستگاه مان خراب شد ، ماجرای تازه شروع می شود.

اول باید بگردیم دنبال مرکز خدمات پس از فروش ! بعد اگر خیلی خوش شانس باشیم به نزدیک ترین مرکز می رویم. تازه باید کلی راز و نیاز کنیم که مشکل پیش آمده برای کالا شامل گارانتی باشد. پس از کلی توضیح درباره دلیل خرابی، موفق می شوید که از شرایط گارانتی استفاده کنید. در ابتدا فکر می کنید که کالای شما حداکثر تا دوروز آینده آماده میشود، اما وقتی به شما گفته می شود که دوهفته باید صبر کنید، نمی دانید که چکار کنید !

کاری که در بازار آزاد نهایتا دوروز طول میکشید ، الان باید دوهفته منتظر انجام ان باشید .

گارانتی چیست؟ دقیقا کجایی ؟

خب همه اینا رو گفتم که به یک جمع بندی درست و منطقی باهم برسیم. اگر اصل گارانتی را در جاهای مختلف دنیا بخواهیم مرور کنیم، شرکت های ارائه دهنده خدمات گارانتی محصولات دیجیتالی را به شرط، ضمانت می کنند. یعنی چی ؟

یعنی اینکه مثلا شما یک گوشی گلکسی نوت آخرین مدل را خریداری کرده اید، شرکت سامسونگ به شما تضمین میدهد که به مدت دوسال هرگونه مشکلی که برای گوشی شما اعم از: مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری رخ داد ، موظف به پاسخگویی است وحتی موظف به تعویض گوشی شما نیز میشود .

پس منظورم را درست متوجه شدید ؟ آفرین !

گارانتی فقط اسمی است که در ایران از آن تنها به عنوان یک اسم یا برند یاد می شود و نه خدمات پس از فروش ! و بودن آن شده پرداخت هزینه مازاد و عدم ارائه سرویس های مناسب و نبود گارانتی هم یک کاسه داغ تر از آش دیگر ! با این اوصاف ، به نظرم اگر قید گارانتی را در ایران بزنیم بسیار پسندیده تر و شایسته تر از آن باشد که بخواهیم پول، وقت و هزینه خود را بیهوده به هدر بدهیم .

به نظر شما گارانتی در کشور های دیگر چگونه است ؟ آیا معنی گارانتی در ایران تغییر می کند ؟ اصلا از نظر شما گارانتی چیست؟ نظرات خود را با آی تی من درمیان بگذارید.

منبع مقاله جلال ترابی آی تی من
دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
30 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
30
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x