چرا دیجیتال مارکتینگ مهم است + ۵ دلیل محکم برای استفاده از آن

0 8,973

چرا دیجیتال مارکتینگ مهم است و باید بهش توجه کنیم؟ تو این مقاله درباره ی اینکه چرا دیجیتال مارکتینگ مهم است و ۵ دلیل برای استفاده از اون در توسعه کسب‌ و کارها میپردازم. در ادامه همراه با رشد کسب و کار باشین.

آینده پژوهی و دیجیتال مارکتینگ دو مفهوم کلیدی و بسیار مهم در دنیای کسب و کار امروزی هستن. در علم آینده پژوهی به‌ طور کلی، شرایط احتمالیِ آینده پیش‌ بینی میشه و تخمینی نسبی درباره اون زده میشه (که آینده کسب و کار و عرصه دیجیتال مارکتینگ رو هم در بر میگیره). در دیجیتال مارکتینگ هم با استفاده از اینترنت و دستگاه‌ های الکترونیکی، خدمات و محصولات رو به مشتریان و مخاطبان هدف معرفی میکنن.

آینده پژوهی چی هست و چه نقشی در توسعه کسب و کارها داره؟

آینده پژوهی از شاخه‌ های علوم اجتماعی به حساب میاد. هدف اصلی از آینده پژوهی در دنیای کسب و کار شناسایی ترند های (Trend) رایج در آینده هست.

به عبارت دیگه، با به‌ کارگیری دانش آینده پژوهی سعی میکنن متوجه بشن که دنیای کسب و کار به چه سمت و سویی پیش میره و در آینده، بیشتر از کدوم فناوری‌ ها و تکنولوژی‌ ها برای گسترش و توسعه کسب و کارها، بازاریابی و فعالیت‌ های مرتبط با دیجیتال مارکتینگ استفاده خواهد شد.

این کار رو با بررسی ترندهای رایج در گذشته و امروز در دنیای کسب و کار انجام میدن و با استفاده از دانشی که به دست میارن به‌ طور نسبی، آینده فعالیت‌ ها در کسب و کارها رو پیش بینی میکنن.

نقش آینده پژوهی برای توسعه کسب و کارها بسیار مهم و حیاتیست؛ چراکه با به‌ کارگیری دانش حاصل‌ شده از آینده پژوهی کسب و کار، سیاست‌ های کاری شرکت‌ ها و مسیری که قراره برای رسیدن به پیشرفت و توسعه کاری طی کنن مشخص میشه.

چرا دیجیتال مارکتینگ مهم استچرا شرکت‌ ها برای توسعه و دوام در آینده باید وقت و هزینه در حوزه دیجیتال مارکتینگ بکنن؟

اگه آشنایی چندانی با دنیای کسب و کار و دیجیتال مارکتینگ ندارین، اول باید بدونین که دیجیتال مارکتینگ یعنی چه. به بیان ساده، دیجیتال مارکتینگ به هر نوع فعالیت بازاریابی‌ ای اشاره داره که با استفاده از اینترنت و دستگاهی الکترونیکی صورت میگیره. در واقع تمامی فعالیت‌ های بازاریابی که در فضای مجازی و اینترنت صورت میگیرن، زیرمجموعه دیجیتال مارکتینگ و جزء اون خواهد بود؛ فعالیت‌ هایی مثل

  • بازاریابی در شبکه‌ های اجتماعی
  • بازاریابی محتوا
  • ایمیل مارکتینگ
  • سئو

در دیجیتال مارکتینگ چیست؟ به طور کامل به شرح بازاریابی دیجیتال پرداختم. همچنین در آکادمی دیجیتال مارکتینگ آموزش های مبتدی تا پیشرفته رو قرار دادم.

دیجیتال مارکتینگ از چند سال گذشته تا امروز گسترش و رشد چشمگیری داشته و دلیلس هم سادست:

تمامی دنیا امروزه متکی بر اینترنت هست و بخش عمده فعالیت‌ های کاری و شخصی با استفاده از اون پیش میره

بنا به برخی تخمین‌ ها، بیشتر مردم دست‌ کم حدود ۲۴ ساعت از وقتشون در هفته رو صرف استفاده از اینترنت میکنن. (معمولا هم با موبایل هوشمند)

صرف وقت و هزینه برای به نتیجه رسیدن

در حال حاضر، تمامی شرکت‌ ها و کسب و کار ها فارغ از اندازه شرکت‌ شون و میزان سرمایه‌ ای که در اختیار دارن، ملزم به صرف وقت و هزینه در حوزه دیجیتال مارکتینگ هستن، البته اگه بخوان میان رقیبانشون حرفی برای گفتن داشته باشن و چشم‌ انداز روشن‌ تری از آینده پیش رو داشته باشن.

نظر به اهمیت دیجیتال مارکتینگ در دنیای کسب و کار، متخصصان آینده پژوهی بیشتر انرژی خودشونو صرف شناسایی ترند های رایج در آینده دیجیتال مارکتینگ میکنن تا بتونن زمینه‌ ساز موفقیت کسب و کارها بشن و به سیاست‌ ها و برنامه‌ ریزی‌ های آنها جهت بدن.

چرا دیجیتال مارکتینگ مهم استآینده پژوهی چطور به شناسایی روش‌ های مناسب فعالیت در حوزه دیجیتال مارکتینگ کمک میکنه؟

فناوری‌ های تقریبا نو ظهوری مثل هوش مصنوعی، عینک‌ های واقعیت مجازی و دستگاه‌ های پرینتر سه‌ بعدی از جمله مواردی هستن که در علم آینده پژوهی اهمیت زیادی به آنها داده میشه. متخصصان علم آینده پژوهی بر این باورن که کسب و کارها در آینده از این فناوری‌ ها بیشتر استفاده خواهند کرد؛ مثلا پروسه‌ های کاریِ تکراری روزمره در آینده احتمالا با استفاده از هوش مصنوعی صورت خواهد گرفت تا وقت و انرژی نیروی انسانی صرف کار های مهم‌ تر بشه.

احتمال این وجود داره که در آینده، دیگه نیازی به حضور فیزیکی مشتری‌ ها نباشه و با استفاده از عینک‌ های واقعیت مجازی، محصولات یا خدمات کسب و کار به آنها نمایش داده میشه. دستگاه‌ های پرینتر سه‌ بعدی هم احتمالا در آینده دنیای دیجیتال مارکتینگ نقش پررنگی خواهند داشت و مشتری‌ ها میتونن با استفاده از این پرینترها مدل‌ های سه‌ بعدی از محصولات شرکت موردنظرشون رو در خانه برای خودشون پرینت بگیرن و ببینن.

چرا باید برای توسعه کسب و کارمان از دیجیتال مارکتینگ استفاده کنیم؟

حالا میدونیم که آینده کسب و کارها تا حد زیادی وابسته به توسعه نقش تکنولوژی و استفاده از ابزارهای دیجیتال هست. در ادامه دلایل اهمیت استفاده از دیجیتال مارکتینگ در توسعه کسب و کار رو میگم :

۱. فرقی نداره ابعاد کسب و کارتون چقدره

شاید کسب و کاری کوچک به راه انداخته باشین و در حال حاضر، وقت، سرمایه و نیروی انسانی اونچنان زیادی در اختیار نداشته باشین. ایرادی نداره؛ حتی در این شرایط هم میتونین از دیجیتال مارکتینگ استفاده کنین و از مزایای اون برای کسب و کارتون بهره‌ مند بشین. تمامی آنچه نیاز دارین دسترسی به اینترنت، یه دستگاه الکترونیکی و برنامه‌ ریزی مشخص برای فعالیت‌ های دیجیتال مارکتینگ هست.

۲. هزینه فعالیت‌ ها در دیجیتال مارکتینگ کمتر و به‌ صرفه‌ تر هست

با استفاده از دیجیتال مارکتینگ، نه‌ تنها در وقت‌ تون صرفه‌ جویی میشه و نیازتون به نیروی انسانی کمتر میشه، بلکه از لحاظ هزینه‌ ها هم بار سبک‌ تری به دوش میکشین. در دیجیتال مارکتینگ، همونطور که پیش‌ تر هم اشاره شد، تنها به دستگاهی الکترونیکی و اینترنت نیاز دارین و اگه دانش انجام کار رو داشته باشین میتونین بلافاصله کارتون رو شروع کنین.

البته بد نیست اگه دست‌ کم در ابتدای کار از کمک و تجربه متخصص هم بهره بگیرین. هزینه انجام این کار رو مقایسه کنین با زمانی که قراره برای کسب و کارتون بیلبورد یا تابلوی تبلیغاتی اجاره کنین. این مقایسه درک بسیار خوبی از صرفه ی هزینه‌ های دیجیتال مارکتینگ در مقایسه با روش‌ های سنتی بازاریابی به شما خواهد داد.

چرا دیجیتال مارکتینگ مهم است۳. پیگیری‌ کردن روند تغییرات نرخ تبدیل در دیجیتال مارکتینگ بسیار راحت تر هست

دلیل دیگه ایکه نقش استفاده از دیجیتال مارکتینگ در توسعه کسب و کار رو پررنگ و مهم میکنه، ساده‌ بودن پیگیری روند تغییرات نرخ تبدیل و امکان بالابردن نرخ تبدیل با استفاده از اون هست. در دیجیتال مارکتینگ، با تمامی برنامه‌ های مختلفی که در دسترس دارین، پیگیری‌ کردن روند تغییرات نرخ تبدیل براتون به سادگی آب خوردن میشه.

علاوه بر این، میتونین کار پیگیری رو به‌ طور جزئی‌ تری انجام بدین و ببینین کدوم بخش از فعالیت‌ های دیجیتال مارکتینگ بیشترین نرخ تبدیل رو براتون به همراه داشته و روی آنها، وقت و انرژی بیشتری بذارین (مثلا بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی در مقایسه با ایمیل مارکتینگ).

۴. استفاده از دیجیتال مارکتینگ آسان است

دیجیتال مارکتینگ احتمالا ساده‌ ترین راهکاریست که برای گسترش و توسعه کسب و کارتون در دسترس دارین. کافیست مراحل اولیه کار رو با موفقیت پشت سر بذارین تا نام برند و کسب و کارتون بر سر زبان‌ ها بیوفته؛ بعد از اون همه‌ چیز به‌ خودی‌ خود باب میل شما میشه.

نباید فراموش کنین که مردم، به آنچه برای یکدیگر به اشتراک میذارن، بیشتر اعتماد میکنن تا به تبلیغات برند‌ها. خوشبختانه، دیجیتال مارکتینگ این امکان رو برای شما فراهم میکنه، البته اگه محتوایی که برای تبلیغات‌ تان به کار میگیرین مفید و کاربردی باشه و ارزش به‌ اشتراک‌ گذاری رو داشته باشه.

۵. میشه مخاطب و مشتری رو از هم تشخیص داد

آخرین دلیلی که برای استفاده از دیجیتال مارکتینگ در توسعه کسب و کار به اون اشاره کنم، فراهم‌ شدن امکان شناسایی دقیق مخاطبان و مشتریان هست.

  • اهل کجا هستن؟
  • آیا محتوای شما را به اشتراک می‌گذارند؟
  • چه کسانی از وب‌ سایت شما بازدید میکنن؟
  • با چه دستگاهی از وب‌ سایت شما دیدن میکنن؟

در دیجیتال مارکتینگ، امکان یافتن پاسخ تمامی این سؤال‌ ها رو دارین و با استفاده از دانش ارزشمندی که از مخاطبانتون به دست میارین، میتونین سیاست‌ های و برنامه‌ های کاریتون رو جهت دهی کنین.


به نظر شما چرا دیجیتال مارکتینگ مهم است و باید بهش توجه کنیم؟ شما چقدر به اون اهمیت میدید؟ برام کامنت کنین.

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x