دلایل اهمال کاری چیست؟ چرا اهمال کاری می کنیم؟

0 9,781

دلایل اهمال کاری میتونه موارد مختلفی باشه و این موضوع خیلی از افراد رو اذیت میکنه. خصوصا وقتی که کوهی از کارها رو در پیش دارین و باید به فکر انجامش باشید. در ادامه این مقاله از رشد کسب و کار همراه من باشید.

وقتی که به دلایل اهمال کاری فک میکنم، گزینه های مختلفی به ذهنم میخوره چرا که خودم هم دچار همین موضوع هستم ولی سعی کردم باهاش کنار بیام و نذارم که منو مغلوب کنه. وقتی میخوام مقاله ای رو منتشر کنم یا شبکه های اجتماعیمو بروز کنم همیشه با این مشکل روبه رو هستم اما وقتی که کم کم شروع میکنم و ذهنمو گول میزنم (البته از نوع مثبت !) اوضاع یه خورده بهتر میشه!!

قبل از اینکه بخوام به دلایل اهمال کاری بپردازم، به این سوال تو دلتون جواب بدید :

چه تصوری از خودت در ده یا بیست سال آینده داری؟

معمولاً وقتی درباره آینده مون صحبت میشه خودمونو آدمی ثروتمند، خوشبخت، سالم و معروف میبینیم. انگار که آپولو هوا کردیم که اتفاق خیلی مهمی قراره بیوفته ! و ناگهان درهای خوشبختی همه جوره به روی ما باز میشه و اتفاقات خیلی خوب همینطور پشت سر هم برامون میوفته. در واقع تصویر ما از آینده خودمون با الانی که هستیم اونچنان سنخیتی نداره و انگار یه آدم ناشناس رو داریم خیال پردازی میکنیم. اما چرا؟

هویت وجود نداره!

 فیلسوف انگلیسی دِرِک پارفیت در کتاب دوران‌ سازش دلایل و اشخاص (Reasons and Persons)، دیدگاهی شدیدا تقلیل‌ گرایانه درباره ی هویت فردی داره:

هویت وجود نداره، حداقل نه در اون معنایی که ما معمولا اونو در نظر میگیریم.

طبق استدلالی که پارفیت داره، ما آدمها هویتی واحد نیستیم که در طول زمان پیش میره، در حالبکه زنجیره ای از خویشتن های متوالی هستیم که هریک با خویستن های قبلی و بعدی مماس میشه و در عین حال از هر دو متمایز هست! (سخت شد :() )

مثلا : پسری که شروع به سیگار کشیدن میکنه، اینو میدونه که چند دهه آینده بر اثر این عادت دچار رنج و بیماری میشه اما بازم این کارو انجام میده، نباید قضاوت‌ های سخت‌ گیرانه بکنیم چراکه از دیدگاه پارفیت «این پسر خودشو با خویشتنِ آیندش یکی نمیدونه. نگرش او به خویشتنِ آینده از جهاتی مثل نگرشی هست که به بقیه داره…

دیدگاهی که تنش زاست

دلایل اهمال کاریدیدگاهی که پارفیت داره شاید در نگاه اول کمی تنش زا و غیر قابل قبول باشه اما روانشناسان کم کم دارن به این حقیقت پی میبرن که شاید این دیدگاه دقیقاً نگرش ما رو نسبت به تصمیم‌ گیری‌ های خودمون توصیف میکنه:

واقعیت اینه که ما به آیدنه ی خودمون مثل یه بیگانه نگاه میکنیم و اونو از خودمون نمیدونیم. هرچند ما به طوری گزیرناپذیر در سرنوشت فردی شریک هستیم که یه دهه بعد، یه ربع قرن بعد یا حتی بیشتر به آن تبدیل خواهیم شد اما این فرد در حال حاضر برای ما ناشناخته هست.

این دیدگاه ما رو در انتخاب های خوب طرف خودمون که از درونمون اتفاق میوفته، بیگانه میکنه و باعث میشه راهی رو بریم که بعدا نتیجه ی دلخواه ما رو نداشته باشه. (خشت اول چون نهد معمار کج / تا ثریا می رود دیوار کج!!). اون تصمیم های سر سفره سال تحویل رو یادتون بیارین، اگه شما کاملا خودتونو در فراموش کردن تصمیم هاییکه گرفتین مقصر ندونین درواقع انگار اون همه وعده و وعید رو کس دیگه ای داده و این میشه که اهمال کاری رخ میده!

هال هرشفیلد، استادیار دانشکده ی کسب‌ و کار استرن در دانشگاه نیویورک میگه:

این نوعی تصور عجیب ‌و غریبه! ما در سطح روانشناختی و عاطفی واقعا به خویشتنِ آینده ی خود طوری نگاه میکنیم که انگار یه فرد دیگه هست [نه خود ما!]

مطالعه روی تغییرات مغز

هرشفیلد و همکارانش با استفاده از اف.ام.آر.آی۲ به مطالعه ی تغییرات فعالیت مغز در مواقعی پرداختن که آدمها وضعیت کنونی خودشونو در نظر میگیرن و به آینده خودشون فکر میکنن. اونها به مطالعه ی دقیق دو ناحیه از مغز به نامهای کورتکس پیش‌ پیشانی میانی۳ و کورتکس سینگولیت دمی قدامی۴ پرداختن که بیشتر هنگامی فعال هستن که فرد درباره ی خودش فکر میکنه تا وقتیکه به فردی دیگه قکر میکنه.

دلایل اهمال کاری تیم هرشفیلد دریافت که این دو ناحیه از مغز، زمانیکه فرد به وضعیت امروز خودش نسبت به وضعیتش در آینده فکر میکنه بیشتر فعال میشه. درواقع، فعالیت نورونی هنگامیکه خودشون رو در یک دهه بعد توصیف میکنن مثل وقتی هست که یه نفر معروف یا مهم رو دارن توصیف میکنن و افرادیکه بیشترین تغییر فعالیت مغزی رو هنگام صحبت درباره ی خویشتنِ آینده ی خودشون نشون میدن بیشتر کسانی هستن که با کمترین احتمال سود مالی بلندمدت فراوان رو بر سود فوریِ اندک ترجیح میدن.

آزمایشی جالب اما مهم

امیلی پرونین روانشناس دانشگاه پرینستون، در پژوهش‌ هاییکه داشته به نتایجی مشابه دست پیدا کرده. پرونین و تیمش در مطالعه‌ ای در سال ۲۰۰۸ به دانشجویان میگن که قراره در آزمایشی درباره ی نفرت شرکت کنن که در اون باید معجونی ساخته‌ شده از سس گوجه‌ فرنگی و سس سویا رو بنوشن.

به دانشجویانی که به اونها گفته میشد باید این معجون نفرت‌ انگیز رو همون روز بنوشن متعهد میشن که دو قاشق سوپ‌ خوری مصرف کنن. اما دانشجویانی که خویشتن‌ های آیندۀ خود (در ترم بعد) یا دانشجویان دیگر رو متعهد به شرکت در آزمایش میکنن میپذیرن که به‌ طور میانگین نیم‌ فنجان بنوشند. پرونین میگه که ما به خویشتنِ آیندۀ خود چنان می‌ اندیشیم که به دیگران می‌ اندیشیم: به‌صورت سوم‌ شخص.

فاصله ی بین خویشتن الان ما و خویشتنِ آینده ی ما پیامد هایی جدی برای نحوه ی تصمیم‌ گیری‌ هامون داره. ممکنه اهمال‌ کاری رو انتخاب کنیم و بذاریم نسخه‌ ای دیگه از خویشتن ما از پس مسائل یا کارها بربیاد یا میتونیم، مثل پارفیت درباره ی پسر سیگاری، برنسخه‌ ای از خویشتن خود تمرکز کنیم که لذت میبره و خویشتنی رو که هزینه میپردازه نادیده بگیریم.

اما اگه اهمال کاری یا عدم پذیرفتن مسئولیت میتونه از پیوند سست شما با خویشتنِ آیندۀ خودتون سرچشمه بگیره، شاید تقویت این پیوند راهکاری مؤثر برای این مشکل باشه. این دقیقا شگردی هست که بعضی از پژوهشگرها از اون استفاده میکنن.

موارد بالا مقدمه ای بود برای اینکه با دلایل اهمال کاری بیشتر آشنا بشیم و باهاش بتونیم مقابله کنیم.

دلایل اهمال کاری

اهمال ‌کارها چه ویژگی هایی دارند؟

تحقیقات نشون میده افرادی که این رفتار رو پی میگیرن ارزش‌ های متفاوتی نسبت به سایر افراد دارن. در این تحقیقات گفته شده چنین افرادی لذت‌ های شخصی رو به‌ عنوان یکی از اولویت‌ های اولیه خودشون قرار داده و بیشتر کارهایی رو میکنن که از انجامش لذت میبرن نه کارهاییکه روی دوش اونها هست.

مهم‌ترین ویژگی‌های اخلاقی اهمال‌ کاران عبارتند از:

  • اعتماد به نفس پایین
  • رفتارهای واکنشی و بدون تفکر
  • عزت نفس پایین
  • رنجور بودن و عصبی بودن
  • عدم تمایل به همکاری و کار گروهی

چرا باید از اهمال کاری دوری کنیم؟

اهمال‌ کاری یکی از بزرگترین موانع بر سر راه گرفتن تصمیمات درست، موفقیت و حرکت به سمت زندگی روایایی هست. تحقیقات نشون داده که حسرت انسانها بیشتر از جانب کارهاییست که انجام ندادن نه کارهاییکه به‌ طور اشتباه انجام دادن. در واقع میتونم بگم که تلخی و حسرت فرصت‌ های از دست رفته مدت زمان بیشتری باما میمونه. گاهی اوقات شانس ها بسیار به ما نزدیک هستن، اما ما با غفلت از کنار اونها عبور میکنیم و فرصت رو از دست میدیم.

فرق اهمال کاری و تنبلی در چیست؟

واضحه که اهمال‌ کاری، با تنبلی متفاوته. اهمال‌ کاران در اغلب اوقات انجام کارها رو به تعویق میندازن و اونو به لحظات آخر موکول میکنن. اما افراد تنبل اصلاً هیچ کاری انجام نمیدن که بخوان به تعویق بندازن!!!! در واقع تنبل‌ ها با اینکه هیچ کاری نمیکنن هیچ مشکلی ندارن، اما اهمال‌ کاران دوست دارن مثبت پیش رفته و پیشرفت کنن، اما توانایی مجبور کردن خودشونو به انجام به موقع کارها ندارن.

غلبه بر اهمال کاری

غلبه بر اهمال کاری، مثل ترک عادت های بد دیگه میمونه و باید راه حل مناسب براش داشته باشین :

برای کارهاییکه میکنی پاداش بزار

برای کاریکه باید انجام بدید یه پاداش در نظر بگیرید و به محض انجام دادن اون پاداش رو به خودتون بدید. مثلا اگه به بیسکوییت کاکائویی خیلی علاقه دارید، با خودتون شرط کنید که اگه ۱۰ صفحه کتاب امروز خوندم میرم میخرم. سعی کنین هر دفعه یه پاداش متفاوت برا خودتون در نظر بگیرین و برای کارهای بزرگ حتما پاداش های بزرگ در نظر بگیرید.

عواقب اهمال‌ کاری رو آنی کن

اگه سعی کنید تا عواقب عقب انداختن کارهاتون رو آنی کنین و یه جوری باشه که از انجام ندادنش یه رنج زود رو متحمل بشین مطمئنا از اهمال کاری دست برمیدارین.

اهداف رو به تکه های کوچیک تر تبدیل کن

برای خوردن یه فیل باید تکه تکه ش کنی و بعد بخوریش… اهداف هم مثل همین فیل میمونن، تا وقتیکه نری سراغشون خیلی بزرگ و سنگین به نظر میرسن و گاها ترسناک عین دایناسور! ولی وقتی رفتی سراغشون، تفکیک کردی و کم کم انجام دادی دیگه اون ترس قبلی رو نداری.

برنامه سنگین و غیر قابل اجرا نچین

برنامه های ایده آل گرایانه و سنگین باعث میشه تا به اهمال کاری بیش از بیش دامن بزنین و همین مورد باعث اتفاقات دیگه هم میشه. سعی کنین برنامه های روزانه خودتونو نسبت به اتفاقاتی که در روز به طور معمول براتون میوفته برنامه ریزی کنین و درصورتیکه یه کار رو نرسیدید انجام بدید خودتونو سرزنش نکنید.

با خودت رفیق باش

کسی بهت احترام نمیزاره، مگر اینکه خودت به خودت احترام بزاری. کسی بهت توجه نمیکنه مگر اینکه خودت به خودت توجه کنی و کسی دوستت نداره مگر اینکه خودت رو دوست بداری.

با خودت رفیق باش و اگه یه جا گند زدی خودتو سریع سرزنش نکن. به خودت امیدواری بده و نذار تا اهمال کاری بهت غلبه بکنه. وقتی که توی یه کار موفق میشی روی شونه خودت بزن و بگو آفرین که تونستی انجامش بدی.

انواع اهمال ‌کاری

اینجا به ۴ نوع از رایج ترین اهمال کاری ها میپردازم :

اهمال‌ کاری اضطرابی

وقتی از خودمون انتظارات غیر واقع‌ب ینانه داریم و میخوایم در زمانی بسیار کوتاه کارهای زیادی رو انجام بدیم، دچار اضطراب و نگرانی میشیم و در نهایت این اضطراب و نگرانی به اهمال‌ کاری منجر میشه.

اهمال ‌کاری تفریح‌ گونه

بعضی اوقات حاضریم هر کاری رو انجام بدیم غیر از اون کاریکه باید انجام بدیم. مثلا حاضریم اتاق رو مرتب کنیم اما پروژه کسل‌ کننده و مشکل خودمون رو انجام ندیم که این رفتار به اهمال‌ کاری تفریحی معروف هست.

اهمال ‌کاری دقیقه ۹۰

وقتی زمان زیادی برای انجام یه پروژه داریم اونو به دقیقه ۹۰ موکول میکنیم و در نهایت به‌ خاطر حجم زیاد کار در لحظات پایانی دچار اهمال ‌کاری میشیم.

اهمال ‌کاری عمومی

در این نوع اهمال‌ کاری معمولاً کار به جایی رسیده که اهمال‌کاری کاملاً با ما آمیخته و به عادت ما در همه کارها تبدیل شده است. ترک این نوع اهمال‌ کاری بسیار سخت است.


چقدر درگیر اهمال کاری و دلایل اهمال کاری هستی؟ تو این مقاله سعی کردم تا دلایل اهمال کاری رو به صورت واضح توضیح بدم و بهت تو این مسیر کمک کنم تا بهتر بشی. اگه نظری یا صحبتی داری خوشحالم میکنی که از طریق نظرات باهام درمیون بذاری.

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x