دسترسی تمام جهان به اینترنت ؛ چند درصد مردم جهان به اینترنت دسترسی دارند ؟

0 6,651

دسترسی تمام جهان به اینترنت در حال حاضر چطوریه؟ چند درصد مردم جهان به اینترنت دسترسی دارن ؟ تو این مقاله از دنیای فناوری این موضوع رو بیشتر براتون باز میکنم.

اون چیزی که در سال‌ های پیش گذشت… سه میلیارد نفر از جمعیت جهان برای نخستین بار به شبکه جهانی اینترنت متصل شدن، عمدتا به لطف موبایل‌ های قدرتمندی که دسترسی به فضای مجازی رو برای ما آسونتر از همیشه کردن. دسترسی به این حجم از دانش بشری باعث شد پیشرفتی همه‌ جانبه در تموم حوزه‌ ها اتفاق بیوفته، دست یافتن به حقیقت آسونتر از همیشه شد و روند پیشرفت دموکراسی شکلی اجتناب‌ ناپذیرتر از همیشه به خود گرفت.

این مقاله ادامه ی مقاله ی استارلینک چیست؟ پس حتما قبل از ادامه این مقاله رو بخون.

این حداقل چیزی بود که در سال ۲۰۱۱ میلادی به اون امیدوار بودیم، همون سالی که شبکه‌ های اجتماعی منجر به شکل‌ گیری بهار عربی شدن. اینترنت ۲ میلیارد کاربر در سراسر جهان داشت و خوش‌ بینی در هوا موج میزد. حالا در سال ۲۰۲۱ میلادی، در شرف دسترسی ۵ میلیارد نفر به اینترنت هستیم. همه میدونیم که در این سال‌ ها چه اتفاقاتی افتاد:

  • ترول‌ها ظهور کردن و شکلی افراطی به خود گرفتن
  • کمپین‌ های آزار اینترنتی، به خصوص علیه زنان تشکیل شد
  • الگوریتم‌ های کمپانی‌ های بزرگ تکنولوژی به محتویات تندرویانه پاداش داد و همین باعث شد پوپولیست‌ ها بر سر کار بیان
  • اخبار دروغین تبدیل به تسلیحات مدرن شدن و خطرناک‌ ترین کاربر توییتر با دروغ‌ های خود آمریکا رو تا مرز یه کودتا برد

دسترسی تمام جهان به اینترنتدسترسی تمام جهان به اینترنت ؛ تقصیر سه میلیارد کاربر نیست!

هیچ کدوم از این ها تقصیر اون سه میلیارد کاربر تازه از راه رسیده نیست. حتی نمیشه تقصیر رو کاملا گردن شرکت‌ های تکنولوژی که به فضای سایبری خدمت‌ رسانی میکنن، انداخت. موضوع خیلی ساده اینه که اینترنت اونقدر بزرگ شده که هر باگی در سیستم میتونه به شکلی آنی مورد سوء استفاده قرار بگیره و تبدیل به بحرانی بزرگ در دست بازیگران اشتباه بشه.

ارتش‌ های واقعیت جایگزین میتونن یه شبه تشکیل بشن. برای مثال به رشد انفجاری تئوری‌ های توطئه راجع به پاندمی کووید ۱۹ فکر کنین. یا ماجرای QAnon که در یه فروم فیلیپینی مطرح شد و بعد میلیون‌ ها فالور در فیس بوک پیدا کرد.

در حال حاضر وارد عصر پیامد های ناخواسته اینترنتی شدیم و تازه اول راه هستیم.

جهان احتمالا طی دهه آتی ۳ میلیارد کاربر اینترنتی دیگه به خودش میبینه. جمعیت کره زمین با سرعت زیادی در حال افزایش است و انتظار میره تا سال ۲۰۲۳ میلادی، از مرز ۸ میلیارد نفر عبور کنه. اما دسترسی به اینترنت با سرعتی حتی بیشتر امکان‌ پذیر میشه و اگه همه‌ چیز طبق برنامه پیش بره، تا سال ۲۰۳۳ میلادی ۸ میلیارد کاربر آنلاین خواهیم داشت.

با توجه به تاریخچه‌ ای که طی سال‌ های اخیر از خودمون به نمایش گذاشتیم، وقتش رسیده بررسی کنیم که وقتی جهان اینترنت هم‌ اندازه کره خاکی بشه، باید منتظر چی دقیقا باشیم؟

البته که نمیشه هیچوقت غول چراغ جادوی اینترنت رو به درون چراغ برگردوند. تنها سرکوبگر ترین رژیم‌ های جهان چنین خواسته‌ ای دارن. دسترسی به انبار داده جهان (و تموم اون، نه ورژن سانسور شده‌ ای که در کشور های مختلف یافت میشه)، یکی از بنیادین‌ ترین حقوق بشر به حساب میاد.

جدا افتادگی دیجیتالی تا به این لحظه، عمدتا به خاطر اختلاف درآمد میان مردم بوده. بنابراین هیچ حقی نداریم که بگیم ۳ میلیارد از فقیر ترین مردم جهان صرفا به خاطر اشتباه ۵ میلیارد نفر دیگه حق دسترسی به اینترنت رو ندارن.

ولی در هر صورت باید خودمون را برای آینده آماده کنیم. اکنون زمان خوبیست که ببینیم وقتی چند میلیارد کاربر دیگه در کشور های در حال توسعه برای نخستین بار آنلاین میشن، چه اتفاقی میوفته و متخصصین کمی داریم که بتونن شرایط رو بهتر از پایال آرورا توضیح بدن.

دسترسی تمام جهان به اینترنت که به اندازه کافی سرگرم نشدیم!

آرورا متخصصی هندی آمریکایی هست که به سراسر جهان سفر کرده و آنلاین شدن جوامع مختلف برای نخستین بار رو از نزدیک تماشا میکنه: از آمریکای جنوبی گرفته تا آفریقا و آسیا. او ضمنا نویسنده چندین کتاب مانند (یک میلیارد کاربر بعدی: زندگی دیجیتالی فراتر از غرب) هم هست. کار های پژوهشی او از حقایقی ناراحت‌ کننده راجع به آژانس‌ های بش ردوستانه و همین طور کارآفرینان پرده برداشته‌.

دسترسی تمام جهان به اینترنترویای اونها در راستای اینکه از تکنولوژی برای کمک به مناطق دورافتاده استفاده کنن و منجر به کاهش قیمت مواد غذایی، بهبود سطح آموزش، تشکیل فرم‌ های دولتی و در مجموع هر چیزی که میتونه تاثیری معنادار روی کیفیت مردم این مناطق بذاره با سنگ سخت واقعیت برخورد کرده.

حقیقت اینه که انسان‌ ها میخوان به همدیگه متصل بشن، عشق رو در فرم‌ های تازه بیابن و البته که سرگرم بشن. مهم نیست به کدام نقطه از جهان نگاه میکنین. حتی میان تازه‌ ترین کاربران اینترنت، محبوب‌ ترین سایت‌ ها و سرویس‌ ها مرتبط با شبکه‌ های اجتماعی، گیمینگ و بله، محتویات هرزه‌ نگاری هستن.

نظر آرورا در این باره

آرورا مینویسه:

مردمی که در شرایط دسترسی اندک به منابع زندگی میکنن، در بنیادین‌ ترین حالات ممکن درست مانند هرکس دیگه ای هستن. اونها به خودشون افتخار میکنن. اونها به دنبال عشق میگردن. اونها از طنز به عنوان مکانیزمی قدرتمند برای کنار اومند با شرایط استفاده میکنن. اونها در عطش سرگرم شدن هستن. اونها یه جا نمینشینن و منتظر نمیمونن تا بازار اونها رو مصرف‌ کنندگانی معتبر در نظر بگیره. در عوض اونها به شکلی خلاقانه به پیش میرن و از هر تکنولوژی که در دسترس‌ شون هست، برای یافتن راه‌ های تازه (و گاه غیرقانونی) به هاب‌ های خوشحالی آنلاین استفاده میکنن.

پاد‌آرمان‌ شهری از اطلاعات دروغین

به روند نزولی اینترنت طی تنها ۵ سال اخیر نگاه کنین. از اونچه طی سال ۲۰۱۱ (انقلاب فیس بوک) در جریان بهار عربی مصر نام گرفت و اساسا نشون میداد از شبکه‌ های اجتماعی میشه برای شکل‌ دادن به اپوزیسیون علیه رژیمی بی‌ رحم استفاده کرد، رسیدیم به (نسل‌کشی فیس بوک) در سال ۲۰۱۶ که نشون میداد یه رژیم بی‌رحم میتونه با استفاده از فیس بوک، به نفرت‌ پراکنی راجع به قشری از مردم بپردازه و سرنوشتی مرگبار برای اونها رقم بزنه

تخمین‌ ها بسیار متفاوت هستن، اما حداقل ۲۶ هزار نفر در میانمار کشته شدن، هزاران نفر دیگه مورد تعرض قرار گرفتن و تقریبا یه میلیون نفر هم مجبور به فرار از مرز های کشور شدن. سازمان ملل متحد این واقعه رو (مثالی برجسته از پاکسازی قومی) توصیف کرد.

این اتفاق چطور افتاد؟

این‌ طور که یه ارتش کامل آموخت چطور میشه تمایل جهان‌ شمول ما به سرگرمی رو مورد سوء استفاده قرار بده. حدودا ۷۰۰ تن از اعضای اطلاعات ارتش میانمار مجموعه‌ ای از اکانت‌ های ترول ساختن که بر اخبار سلبریتی‌ ها متمرکز بودن.

دسترسی تمام جهان به اینترنتاین اکانت‌ ها مجموعا به جذب ۱.۳ میلیون فالور پرداختن و سپس شروع به نشر داستان‌ های دروغین راجع به مردم روهینگیا کردن. این داستان‌ ها به سرعت میان ۱۸ میلیون کاربر اینترنت میانمار دست به دست شدن و زمینه رو برای نسل‌کشی فراهم کردن.

فیس بوک بعد از پایین کشیدن این اکانت‌ ها، در بیانیه‌ ای گفت:

ما کشف کردیم که این صفحات به ظاهر مستقل و فعال در حوزه‌ های سرگرمی، زیبایی و اطلاعات، همگی به ارتش میانمار تعلق داشتن

سپس موجی از انتقادات علیه فیس بوک به راه افتاد که چرا زودتر قادر به تشخیص این ارتباط نبوده. اما اگه بخوایم منصف باشیم، فیس بوک هم کاملا مقصر نبود، زیرا مگر چند کمپانی در سیلیکون ولی مجبور به مقابله با عملیات‌ های اطلاعاتی و نظامی پیچیده بوده.

به نظر شما آیا دسترسی تمام جهان به اینترنت کار درستی هست؟ چه پیش بینی برای اتصال اینترنت کل جهان دارین؟ برام کامنت کنین.

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x