داستان برند یاهو ؛ از همه چیز بودن تا سقوط یک امپراطوری مهم در اینترنت!

0 11,695

داستان برند یاهو پر از نکات مدیریتی و مهم برای کسب و کار های امروزی هست. همونطور که میدونیم امروزه یاهویی به اون صورت وجود نداره و میدون رو به رقیب دیگه خودش یعنی گوگل واگذار کرده، اما چیشد که این اتفاق افتاد؟ تو این مقاله از رشد کسب و کار با هم بررسی میکنیم.

یاهو از موفق ترین استارتاپ های زمان دات کام بود که از پایان دهه ی ۲۰۰۰ سقوط کرد و در نهایت بخش اصلی اون به ورایزن فروخته شد. اما نکته حائز اهمیت اینه که چرا یاهو با اینکه نسبت به غول های تکنولوژی حال حاضر در سیلیکون ولی، نتونست با استراتژی صحیح خودش رو نگه داره؟! این چیزی هست که امروز در داستان برند یاهو قراره بررسی کنم.

یاهو (Yahoo) شرکت خدمات اینترنتی آمریکایی مستقر در سانی‌ ویل کالیفرنیا هست که در حال‌ حاضر تحت مالکیت ورایزن مدیا قرار داره. این شرکت از پیشگامان تاریخی اینترنت بود که موفقیت‌ های قابل‌ توجهی رو هم در آستانه‌ی قرن ۲۱ و سال‌ های ابتدایی خودش تجربه کرد. جری یانگ و دیوید فیلو که یاهو رو در میانه‌ی دهه‌‌ی ۱۹۹۰ راه‌‌ اندازی کرده بودن، تا مدت‌ ها به‌ خوبی اونو هدایت کردن؛ اما در نهایت سرنوشت یاهو به شیرینی سرنوشت سایر غول‌ های پیش‌ گام دوران دات‌کام نبود!

طرفداران سرویس های یاهو

سرویس‌ های متنوع یاهو هنوز هم طرفداران زیادی در سرتاسر جهان دارن. پورتال وب، سرویس ایمیل، خدمات خبری، مالی، گروه‌ های آنلاین و بسیاری خدمات مشابه، هنوز هم با نام یاهو فعالیت میکنن و آمار خوبی هم ازلحاظ تعداد کاربران دارن. یاهو در سال‌ های متمادی رتبه‌ های برتر الکسا رو دراختیار داشت و آمار بازدیدکننه‌ های اون به چند میلیارد کاربر میرسید.

دوران سقوط یاهو از سال‌ های پایانی دهه‌ی ۲۰۰۰ شروع شد. با وجود تغییرات متعددی که در ساختار مدیریت ایجاد شد، باز هم غول اینترنتی موفق به حفظ موقعیت خودش در بازار اینترنت نشد. درنهایت ورایزن در سال ۲۰۱۷ سهام عمده‌ی یاهو رو به مبلغ ۴/۴۸ میلیارد دلار خریداری کرد.

البته سهام گروه علی‌ بابا در یاهو و همچنین یاهو ژاپن، به ورایزن نرسید و به شرکت جدیدی به‌ نام Altaba منتقل شد. با وجود روند سقوطی که یاهو طی کرد، این غول اینترنتی هنوز به حیات خود ادامه میده. وب سایت‌ های یاهو هنوز آمار بازدید مناسبی دارن و تا آمار های اخیر، در فهرست برترین وب‌ سایت‌ های الکسا قرار داشتن.

داستان یاهو، روایت اوج‌ گیری و موفقیت اولیه‌ی یه استارتاپ خدمات اینترنتی هست که شاید در موقعیت‌ های حیاتی، تصمیم‌ گیری‌ های صحیحی در اون اتخاذ نشد. اشتباه‌ هاییکه مانع قرار گیری شرکت در کنار غول‌ های امروزی مثل گوگل و آمازون شد.

داستان برند یاهو و تاریخچه ی تاسیس آن

یاهو هم مانند بسیاری از غول‌ های امروزی دنیای فناوری (مثل داستان برند گوگل)، نتیجه‌ی خوش‌ فکری دو دانشجو بود. جری یانگ و دیوید فیلو دو دانشجوی دکترا در استنفورد، در سال ۱۹۹۴ مشغول کار روی رساله‌ی خود بودن که ایده‌ی یاهو به ذهن‌ شون رسید.

اونا دانشجو های رشته‌‌ی مهندسی برق در استنفورد بودن که اکثر اوقات فراغت خودشونو به گشت‌ و گذار در دنیای وب اختصاص میدادن. یانگ و فیلو، وب‌ سایت‌ های مورد علاقه‌ی خود رو در کاتالوگی مخصوص دسته‌ بندی می‌‌کردن. اونا درنهایت یه وب‌ سایت شخصی طراحی و راه‌ اندازی کردن که به کاربران اجازه میداد تا به وب‌ سایت‌ های محبوب این دو نفر در فضای اینترنت، دسترسی داشته باشن. در اون زمان، وب‌ سایت دو دانشجوی استنفورد با شعار «راهنمای جری برای تار جهان‌ گستر وب (Jerry’s Guide to World Wide Web)» شناخته میشد.

با رشد وب‌ سایت جری و دیوید و افزایش تعداد وب‌ سایت‌هاییکه در مجموعه‌ی وب سایت‌ های محبوب قرار داشت، تعداد کاربران هم افزایش قابل‌ توجهی رو تجربه کرد. همین رشد و مشاهده‌ی استقبال قابل‌ توجه کاربران باعث شد تا بنیان‌ گذاران زمان بیشتری رو به توسعه و بهبود وب‌ سایت خودشون اختصاص بدن.

وب‌ سایتشون به‌ مرور از یه تفریح با فهرستی نامرتب از وب‌ سایت‌ ها، به دیتابیسی منظم تبدیل شد که کاربران امکان جستجو برای پیدا کردن وب‌ سایت مورد علاقه‌ی خودشونو داشتن. دیتابیس اولیه روی کامپیوتر ورک‌ استیشن دانشجویی جری در دانشگاه استنفورد ذخیره شده بود و akebono نام داشت. موتور جستجو هم در کامپیوتر فیلو ذخیره شده بود و به‌ نام konishiki شناخته میشد. انتخاب نام کامپیوترها، براساس نام قهرمانان کشتی سومو بود.

داستان برند یاهوتغییر نام به یاهو

داستان تغییر نام وب سایت اولیه‌ی یانگ و فیلو به یاهو، جالب‌ توجه به‌ نظر میرسه. بنیان‌ گذاران پس از مدتی از نام طولانی ابتدایی وب سایت خسته شدن و به‌ دنبال عبارتی جایگزین و کوتاه‌ تر بودن. اونا ابتدا به‌ دنبال استفاده از عبارت اختصاری YACC (مخفف عبارت Yet Another Compiler Compiler، از عبارت‌ های مرسوم بین طرفداران یونیکس) بودن.

البته پس از کمی بحث و گفت‌ و گو برای پیدا کردن نامی زیباتر، یانگ و فیلو به‌نام YAHOO (مخفف عبارت Yet Another Hierarchical Officious Oracle) رسیدن. جری و دیوید سپس به لغت‌ نامه‌ی آنلاین و بستر مراجعه کردن تا معنای مرسوم کلمه‌ی Yahoo رو جستجو کنن.

گستاخ و ژولیده پولیده

معنی این عبارت (گستاخ و ژولیده) بود. یانگ در دوران دانشجویی به بدزبانی شناخته میشد و فیلو هم بی‌ پرده و رک صحبت میکرد. بنیان‌ گذاران یاهو خودشون رم برای تعریف این کلمه مناسب میدیدن! درنهایت، برندی متولد شد که در سال‌ های بعد به‌ عنوان کلمه‌ ای اصلی برای کاربران دنیای وب، شهرت پیدا کرد.

بعد از مدت کوتاهی از شروع فعالیت یاهو در دنیای اینترنت، اسقبال کاربران به‌ حدی زیاد بود که کامپیوتر های یانگ و فیلو دیگه پاسخ‌ گوی ترافیک ورودی نبودن. مارک اندریسن، هم بنیان گذار نت‌ اسکیپ در ابتدای سال ۱۹۹۵ به یانگ و فیلو پیشنهاد داد تا یاهو رو به کامپیوتری قدرتمند تر در نت‌ اسکیپ منتقل کنن. این تغییر مکان، بیش از همه برای دانشگاه استنفورد خوشایند بود، چون ترافیک ورودی یاهو، فشار زیادی را به زیر ساخت شبکه‌ی اونها وارد میکرد.

داستان برند یاهودرآمدزایی از یاهو، خیلی زود شروع شد. بنیان‌ گذاران از همون اول فروش تبلیغات در وب سایت خودشونو در دستور کار قرار دادن تا سرمایه‌ی مورد نیاز برای رشد رو بهش برسن. جری و دیوید پس از مدتی متوجه شدن که حفظ هر دو جنبه‌ی خلاقیت و مدیریت در استارتاپ در حال رشد، برای اونا ساده نیست.

کوگل ، مدیر عامل یاهو

به همین خاطر از تیم کوگل (اسم و فامیلش اینه! با گوگل اشتباه نگیریدش که غلط تایپی نیست!)، یکی از دانشجویان سابق استنفورد درخواست شد تا به‌ عنوان مدیر عامل در یاهو مشغول به کار بشه. کوگل در دانشکده‌ی مهندسی تحصیل کرده بود و سابقه‌ی فعالیت او به بازسازی موتورها و تعمیر خودروها مربوط میشد. البته او پس از مدتی به دنیای فناوری نزدیک شده بود و سابقه‌ی کار در موتورولا و اینترمک رو داشت.

از اولین اقدام‌ های مهم و تاثیر گذار کوگل در یاهو میشه به استخدام جف مالت به عنوان مدیر عملیات اشاره کرد. مالت که در جوانی عضو تیم ملی فوتبال کانادا بود، در ۲۲ سالگی به دنیای تجارت و مدیریت وارد شد. او فعالیت های فروش و بازاریابی و توسعه‌ی کسب و کار رو در شرکت خانوادگی والدینش در صنعت مخابرات، انجام میداد.

پیوستن مالت به خانواده ی یاهو

مالت پیش از پیوستن به یاهو در شرکت‌ های Reference Software و WordPerfect سابقه‌ی فعالیت داشت و اصول بازاریابی حرفه‌ ای را در اونها آموخته بود. از سابقه های مالت میشه به معاونت ارشد در بخش کامپیوتر شرکت Novell هم اشاره کرد مالت و کوگل در کنارهم یاهو رو از یه دایرکتوری ساده‌‌ی وب سایت، به یکی از محبوب‌ ترین سرویس های دنیای فناوری اطلاعات و اینترنت تبدیل کردن.

کوگل و مالت پس از مدتی به عنوان پدر و مادر یاهو در شرکت شناخته میشدن. در حالیکه یانگ و فیلو با ظاهر اسپرت و تی‌ شرت در محل کار حاضر میشدن، کوگل و مالت ظاهری کسب و کاری شبیه به مدیران سنتی داشتن. اطرافیان این گروه چهار نفره رو شبیه به گروهی میدیدن که دو کودک ایده‌ های خود رو در اون مطرح میکنن و بزرگسالان، وظیفه‌ی اجرایی کردن ایده‌ ها رو برعهده دارن !!!!

درآمده عمده ی یاهو

رسانه‌ ها و تحلیلگران دنیای فناوری هم در آستانه‌ی قرن جدید، تقریبا همین تفکر رو برای یاهو و گروه مدیرانش تصور میکردن. اونا میگفتن یانگ و فیلو ایده‌ های جذابی داشتن که کاربران رو به خود جذب کرد. مالت و کوگل همون ایده‌ ها رو به کسب و کاری ساختارمند تبدیل کردن که منجر به سرمایه‌ گذارها و تبلیغ‌د هنده‌ ها شد.

درآمد عمده‌ی یاهو در سال‌ های ابتدایی از فروش تبلیغات بنری کسب میشد. یاهو فضای تبلیغات رو در صفحات وب خودس به فروش میرسوند. کسب و کار ها هم برای نمایش تبلیغ محصولات خودشون به کاربران یاهو، از این فضاها استفاده میکردن.

دیدگاهی که تا امروز هم در اکثر سرویس های اینترنتی دیده میشه. تبلیغات بنری نه‌ تنها از لحاظ بصری کاربر رو به محصول مدنظر جذب میکرد، بلکه در اکثر اوقات دارای لینکی به وب سایت کسب و کار خریدار تبلیغات بود. تبلیغات بنری از همین تجربه‌ های اولیه به محبوبیت بسیار بالایی رسیدن. اونا برخلاف تبلیغات مرسوم تلویزیون و رادیو و مجله، خریدار رو مستقیما به شرکت تبلیغ‌ دهنده متصل میکردن.

همکاری با خرده فروشی های آنلاین

بخش دیگه ای از درآمد یاهو، در همکاری با خرده‌ فروش‌ های اینترنتی بود (مشابه ترب و ایمالز). یاهو خرده‌ فروشی آنلاین نبود، اما ترافیک قابل‌توجهی داشت. ازطرفی وب سایت‌ های فروش آنلاین، برای نمایش محصولات خود در وب سایت اختصاصی و رشد فروش، نیاز به ترافیک بیشتر داشتن.

یاهو، کاربران رو به وب سایت‌ های خرده‌ فروشی هدایت میکرد و از فروش محصولات، کارمزد دریافت میکرد. درنتیجه یاهو هم به‌ مرور به «پرتال» تبدیل شد و به‌ نوعی نقش دروازه‌ ای به سایر بخش های اینترنت رو ایفا میکرد. از رقبای یاهو در این حوزه میشه به Excite و Infoseek و Lycos اشاره کرد.

یاهو به‌ کمک درآمدی که از تبلیغات و کارمزد فروش آنلاین دریافت میکرد، امکان ادامه‌ی فعالیت به‌ رایگان رو داشت. این دقیقا مال زمانی بود که سرویس های مشابه یاهو مثل AOL و Prodigy و Microsoft Network خدمات پولی ارائه میدادن، یاهو بهترین مقصد برای افرادی بود که به‌ دنبال خدمات رایگان اینترنتی بودن.

داستان برند یاهو

اگر چه رقبای یاهو ظاهر زیباتر و گرافیکی‌ تری در سرویس‌ ها داشتن، اما همون خدمات مشابه رو با دریافت هزینه ارائه میکردن. اگر چه یاهو در ابتدا در‌آمد بالایی نداشت و در سال ۱۹۹۵ تنها یه میلیون دلار درآمد کسب کرد، پس از مدتی غول‌ های قدیمی مثل AOL رو هم پشت سر گذاشت. اونا مانند آمازون برندی ساخته بودن که متمرکز بر رضایت کاربر فعالیت میکرد و موفق هم بود.

داستان برند یاهو و تولد یه برند معتبر

سهام یاهو در سال ۱۹۹۶ به‌ صورت عمومی و با قیمت‌ گذاری ۱۳ دلار برای هر سهم، در بازار بورس عرضه شد. در همون روز اول، ارزش سهام شرکت به ۴۳ دلار رسید. پیش‌ بینی‌ ها، ارزش یاهو ذو نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار تخمین میزدن که ۱۵ برابر بیشتر از درآمد شرکت در سال ۱۹۹۶ بود.

در همون دوران، یاهو تصمیم گرفت تا خودش رو نیز از طریق تبلیغات به کاربران بیشتر معرفی کنه. مدیران، فارغ‌ التحصیل دیگری از استنفورد به‌ نام کارن ادواردز رو برای توسعه‌ی برند شرکت استخدام کردن. او با آژانس تبلیغاتی Black Rocket قراردادی امضا کرد تا مدیریت تبلیغات یاهو رو به دست بگیره. بلک راکت توسط چهار مدیر تبلیغاتی اداره میشد که در وضعیتی جالب‌ توجه، هیچ‌ کدوم کامپیوتر نداشتن!!!

داستان برند یاهو و صرف بودجه های تبلیغاتی

یاهو در بهار سال ۱۹۹۷ تقریبا تمامی بودجه‌ی تبلیغاتی خودشو برای اجرای کمپینی در سطح ملی ایالات متحده‌ی آمریکا هزینه کرد تا تبلیغات تلویزیونی انجام بده. کمپین تبلیغاتی یاهو با موفقیت قابل‌ توجهی همراه بود و نقش مهمی در شناسایی برند خصوصا به کاربران آمریکایی داشت.

مدیران از مفاهیمی ساده و به دور از تمرکز بر قابلیت‌ های فناورانه‌ی سرویس، برای تبلیغ دستاوردها و امکانات یاهو استفاده کردن. اونا درنهایت به‌ دنبال این بودن که شرکت خودشونو به یه شرکت رسانه‌ ای تمام‌ عیار تبدیل کنن. کمپین بازاریابی یاهو رویکردی تهاجمی رو هم در پیش گرفته بود. مدیران بازاریابی لوگوی شرکت رو در هر مکان ممکن به نمایش میذاشتن تا مردم هرچه بیشتر با این نماد و نام جدید آشنا بشن.

بعد از اینکه یاهو به برندی معتبر و شناخته‌ شده در اینترنت تبدیل شد، شرکت برای افزایش خدمات میخواست تا از رقبای زمان خودش مثل AOL عقب نیوفته. اونا سرویس هایی مثل چت و خرید آنلاین و اخبار رو به وب سایت اصلی اضافه کردن تا کاربران هرچه بیشتر، تجربه‌ ا‌ی کامل رو در یاهو ببینن.

امکان شخصی سازی صفحه اول یاهو

اونا همچنین قابلیتی به‌ نام My Yahoo رو به وب سایت اضافه کردن که امکان شخصی‌ سازی صفحه‌ی اصلی رو به کاربران میداد. درنتیجه هر کاربر تنها محتوای مورد علاقه‌ی خودشو در صفحه‌ی اصلی یاهو مشاهده میکرد. یاهو برای گسترش حوزه‌ی فعالیت خودش به‌ دنبال همکاری با شرکت‌ های بزرگ دیگه هم رفت.

اونا ابتدا با ویزا وارد همکاری شدن تا ابتدا یه مجموعه‌ی فروشگاهی آنلاین راه‌ اندازی کنن (ایده‌ ای که هیچ‌ وقت به اجرا نرسید). همکاری بعدی با Ziff-Davis برنام ه‌ریزی شد تا مجله‌ ای آنلاین و چاپی به‌ نام Yahoo! Internet Life راه‌ اندازی بشه که باز هم به نتیجه نرسید و نت‌ اسکیپ هم تصمیم به همکاری با یاهو داشت تا سرویس اینترنتی مبتنی بر موضوع در مرورگر خود پیاده‌ سازی کنه که اجرایی نشد.

تا سال ۱۹۹۷، کاربران اینترنت روزانه از یاهو برای مرور ۶۵ میلیون صفحه‌ی وب استفاده میکردن. در همون سال، یاهو شرکت اطلاع‌ رساتی Four11 رو با پرداخت ۹۵ میلیون دلار تصاحب کرد. این خرید به یاهو امکان داد تا از قابلیت‌ های سرویس ایمیل هم استفاده کنه.

داستان برند یاهو و رقیب جدی AOL

همین قابلیت‌ ها در ترکیب با سرویس ایمیل قبلی یاهو باعث شد تا شرکت موفق به ارائه‌ی ایمیل رایگان به کاربران شود (Yahoo! Mail). تا میانه‌ی سال ۱۹۹۸، تعداد کاربران یاهو به ماهانه ۴۰ میلیون نفر رسیده بود که ۱۲ میلیون نفر از اونا، کاربر سرویس ایمیل بودن. آمارهای جدید، یاهو رو به رقیب جدی AOL تبدیل میکرد!

یکی از سرمایه‌ گذاری‌ های مهم در یاهو در آستانه‌ی قرن جدید، توسط سافت‌ بانک ژاپن انجام شد. شرکت با پرداخت ۲۵۰ میلیون دلار، سهام خودشو به ۳۱ درصد رسوند. در اون زمان یاهو دیگه وارد جمع یونیکورن‌ ها شده بود و ارزش‌ گذاری ۶/۹ میلیارد دلاری برای این استارتاپ اینترنتی تخمین زده میشد.

ارزش گذاری که از اکثر شرکت‌ های رسانه ای بیشتر بود. شرکت آمریکایی با پشت گرم بودن به همین رشدها تصمیم گرفت تا حوزه‌ی فعالیت خودشو گسترش بده. اونا به‌ دنبال ورود به صنعت خدمات اتصال اینترنتی بودن و Yahoo! Online را راه‌ اندازی کردن. شریک اول یاهو، MCI Worldcom بود که بیش از یه سال با اونا همکاری نکرد. به همین دلیل مدیران به سراغ AT&T رفتن تا سرویس اینترنت مدنظر رو با تکیه بر AT&T WorldNet ارائه کنن.

داستان برند یاهو

یاهو برای بخش موتور جستجوی خودش از خدمات شرکت‌ های دیگه استفاده میکرد. اونا تا سال ۱۹۹۸ با Alta Vista از شرکت Digital Equipment استفاده میکردن، اما پس از اون با شرکت کالیفرنیایی Inktomi وارد همکاری شدن. از مهم ترین رخدادهای دیگه که در سال ۱۹۹۸ برای یاهو اتفاق افتاده میشه به خرید Viaweb، تولید کننده ی نرم‌افزار های اینترنتی اشاره کرد که با پرداخت ۴۴ میلیون دلار انجام شد.

خرید پشت خرید!

یاهو با خرید شرکت جدید سعی داشت تا با استفاده از نرم‌ افزار های اون، امکان توسعه‌ی وب سایت شخصی رو به کاربران خود بده. وب سایت‌ هاییکه عموما با هدف خرید و فروش کالاها به‌ صورت آنلاین، راه‌ اندازی میشدن.

یاهو در سال ۱۹۹۸، شرکت Yoyodyne Entertainment رو ازطریق جا به‌ جایی سهام تصاحب کرد. شرکت جدید، قابلیت‌ های متنوعی مثل دیتابیس ارزشمندی از مشتریان و دارایی‌ های مشابه رو دراختیار یاهو قرار داد. تا پایان سال ۱۹۹۸، آمار بازدید صفحات از یاهو به رکورد قابل‌ توجهی رسیده بود و عدد ۹۵ میلیون روزانه رو نشون میداد. آماری که نسبت به سال قبل پیشرفت قابل‌ توجهی داشت.

یکی دیگه از مهم ترین رخدادهایی که در یاهو اتفاق افتاد، شانس خرید گوگل توسط اونا بود. شرکت در سال ۱۹۹۸ امکان داشت تا فناوری موتور جستجویی که توسط دو دانشجوی دیگه استنفورد، لری پیج و سرگی برین توسعه داده شده بود رو با پرداخت یک میلیون دلار خریداری کنه.

نظر دیوید فیلو از بنیان گذاران گوگل

با این‌‌ حال، دیوید فیلو که با بنیان‌ گذاران گوگل مذاکره میکرد به اونا پیشنهاد داد تا با مایکل موریتز صحبت کنن. موریتز بعدا از سکویا کپیتال در گوگل سرمایه‌ گذاری کرد. جرمی رینگ، یکی از مدیران اجرایی ارشد یاهو از ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱، درباره‌ی این پیشنهاد میگه:

پیشنهاد خرید گوگل با پرداخت یک میلیون دلار، احتمالا بهترین پیشنهاد تاریخ سیلیکون‌ ولی، کالیفرنیا، ایالات متحده، سیاره‌ی زمین و کهکشان راه شیری بوده !!!

یاهو در سال ۱۹۹۸ محصولی رو توسعه داد که کمی بعد به یکی از نقاط قوت اصلی شرکت تبدیل شد. Yahoo! Pager در ۹ مارس ۱۹۹۸ رونمایی شد که قابلیت‌ های پیامرسانی رو در ترکیب با سرویس های دیگه مثل Yahoo! Chat ارائه میکرد. از قابلیت‌ های اصلی پیجر میشه به پیامرسانی، گروه مخاطبان با پشتیبانی از پیام‌ های وضعیت کاربری، امکان مسدود سازی تماس کاربران، اعلان هشدار در زمان آنلاین شدن کاربران دیگر و اعلان هشدار دریافت ایمیل اشاره کرد. این کلاینت جامع نرم‌افزاری در سال ۲۰۰۰ به Yahoo! Messenger تغییر نام داد. برندی که در سال‌ های بعد بیش از بسیاری از سرویس های یاهو به شهرت رسید.

داستان برند یاهو در ورود به قرن ۲۱ ؛ رشد نمایی شرکت

در آستانه‌ی قرن ۲۱، صنعت کامپیوتر های شخصی و خصوصا اینترنت مملو از بازیگران جدید شده بود. NBC با سرمایه‌ گذاری در پرتال اینترنتی !Snap تحت مالکیت CNET به رقابت وارد شده بود. از سوی دیگه، دیزنی هم به این بازار چشم داشت و ۴۳ درصد از سهام Infoseek رو خریداری کرد.

Home Corporation پرتال مشهور دیگه یعنی Excite رو خریداری کرد و مایکروسافت هم سرمایه‌ گذاری و توسعه‌ی MSN رو افزایش داد. از غول‌ های جدیدی که به دنیای اینترنت وارد شدن میشه به America Online اشاره کرد که با خرید Netscape و پرتال Netcenter به‌دنبال افزایش سهم بازار بود.

به‌ هر حال بسیاری از تحلیلگران پیش‌ بینی میکردن که آینده‌ی صنعت رسانه در اینترنت رقم خواهد خورد و به‌ همین دلیل شرکت‌ های بزرگ تمام تلاش خودشونو برای کسب سهمی از صنعت جدید نشون میدادن. کوگل در سال ۲۰۰۱ از سمت مدیریت عامل یاهو کنار رفت و تری سمل جایگزین او شد.

یاهو با ادامه دادن تمرکز روی مشتریان و رضایت اونا، تمام تلاش خودشو انجام میداد تا سهم قابل توجهش از بازار رو حفظ کنه. مدیران یاهو میدونستن که برای خروج یه مشتری از وب سایت اونا و رفتن به وب سایت رقیب، تنها یه کلیک نیاز هست! به‌ همین دلیل اونا تلاش میکردن تا خدمات هرچه بیشتری به کاربران ارائه کنن.

در سال ۱۹۹۹ سرویس GeoCities توسط یاهو خریداری شد که در دسامبر ۱۹۹۸ لقب سومین وب سایت پربازدید جهان رو پس از AOL و یاهو کسب کرده بود. جئوسیتیز به کاربران امکان میداد تا صفحات وب شخصی داشته باشن و به‌ نوعی ابزار ارتباطی رو نیز برای اونا فراهم میکرد.

امیدواری یاهو به خرید جدیدش

یاهو امیدوار بود تا خرید جدید، منجر به تبادل کاربران دو سرویس شود و به رشد هر دو کمک کنه. فراموش نکنین که یاهو جزو معدود استارتاپ‌ هایی بود که از ترکیدن حباب دات کام در قرن ۲۱ جان سالم به در برد، اما به‌ هر حال ارزش سهام اونا در سال ۲۰۰۱ به پایین‌ ترین حد خود یعنی ۸/۱۱ دلار رسیده بود.

داستان برند یاهو

ورود به قرن جدید با رشد شدید درآمد و سود برای یاهو همراه بود. فروش شرکت از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۴ از ۷۱۷ میلیون به ۳/۵ میلیارد دلار رسید. البته در سال ابتدایی، ضرر ملی ۹۲/۸ میلیون دلار گزارش شد که در سال ۲۰۰۲ به سود ۴۲/۸ میلیون دلاری انجامید. سود خالص یاهو در سال ۲۰۰۴ به ۸۳۹/۶ میلیون دلار رسید. روند رشد یاهو، با خرید شرکت‌ های متعدد سرویس‌ دهنده‌ی اینترنتی همراه بود. اونا از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴، ۱۳ شرکت اینترنتی رو خریداری کردن:

 1. Arthas.com
 2. eGroups
 3. Kimo
 4. Sold.com
 5. Launch Media
 6. HotJobs
 7. Inktomi
 8. Overture Services
 9. Beijing 3721 Technology Co. Ltd
 10. FareChase
 11. OddPost Inc
 12. MusicMatch
 13. Kelkoo

اونا همچنین در سال ۲۰۰۰ تفاهم‌ نامه‌ ای با گوگل امضا کردن تا از موتور جستجوی اون شرکت برای بهبود نتایج جستجوی خودش بهره ببره. افزایش ترافیک بازدید از یاهو نیز تاثیر بسیار بزرگی بر رشد شرکت داشت. اونا در ماه مارس ۲۰۰۴ به آمار بازدید روزانه‌ی ۲/۴ میلیارد صفحه رسیدن.

داستان برند یاهو در همکاری با اپراتورهای ارتباطی

یاهو در سال‌ های ابتدایی دهه‌ی ۲۰۰۰ با شرکت‌ های متعددی وارد همکاری شد تا هرچه بیشتر خدمات خودشو توسعه بده. اونا با SBC Communications وارد همکاری شدن تا خدمات اتصال اینترنتی خود رو توسعه بدن. از شرکای دیگه میشه به Nextel Communications اشاره کرد که قصد ارائه‌ی تعدادی از خدمات و محصولات یاهو رو در گوشی‌های خود داشت.

از خدماتی که این شرکت قرار بود به یاهو ارائه کنه به ایمیل، پیامرسانی، بازی و محتوای خبری اشاره کرد. اولین همکاری‌ های یاهو با ورایزن هم در میانه‌ی همون دهه رخ داد و یاهو تصمیم گرفت تا پرتال خبری اختصاصی برای ورایزن توسعه بده.

خرید بسیاری از شرکت‌ هایی که در بالا اشاره شد، با هدف بهبود موتور جستجوی یاهو بود. شرکت آمریکایی خطر رشد هموطن خود رو درک کرده بود و با هر قیمتی به‌ دنبال شکست دادن گوگل بود. اونا همچنین در سال ۲۰۰۴ همکاری خود رو با گوگل قطع کردن.

از تلاش‌ های شکست‌ خورده‌ی یاهو در بخش موتور جستجو میشه به برنامه‌ ای اشاره کرد که در سال ۲۰۰۴ با هدف جذب شرکت‌ ها به سرویس پولی جستجو اجرا شد. شرکت‌ ها با پرداخت هزینه به یاهو، تضمین نمایش در نتایج جستجو رو دریافت میکردن که با وجود جذاب بودن، از طرف بازاریاب‌ ها و عموم مردم با استقبال رو به‌ رو نشد. برنامه‌ی مورد نظر در سال ۲۰۰۶ به‌ نوعی متوقف شد و یاهو تنها به شرکت‌ ها تضمین میداد که وب سایت اونها رو بیشتر اسکن کنه و خدمات دیگه ای به اونا ارائه داد.

داستان برند یاهو و رقابت شدید با گوگل

یاهو در میانه‌ی دهه‌ی ۲۰۰۰ وارد رقابت شدیدی با گوگل شده بود. شرکتی که زمانی احتمال پیوستن اون به زیر مجموعه‌ی یاهو وجود داشت، به‌ مرور به خطرناک‌ ترین رقیب اونا تبدیل شد. یاهو در سال ۲۰۰۴ و در واکنش به رونمایی جیمیل گوگل، ظرفیت حساب کاربری ایمیل همه‌ی کاربرانش رو از چهار مگابایت به یک گیگابایت افزایش داد.

حساب‌ های کاربری پیشرفته و پولی نیز دو گیگابایت فضا دریافت میکردن. رقابت دیگه در بخش سرویس های گفت‌ و گو بود که هنوز یاهو مسنجر در اون فرمانروایی میکرد. گوگل با عرضه‌ی Google Talk و خدمات VoIP، تهدیدی جدی برای یاهو ایجاد کرد که منجر به توسعه‌ی همکاری یاهو و مایکروسافت شد. دو شرکت، سرویس های پیامرسان خود رو با هم ادغام کردن تا رقیبی قدرتمند در برابر گوگل باقی بمونه.

از خریدهای مهم یاهو تا پیش از ورود به سراشیبی سقوط میشه به سرویس اشتراک عکس فلیکر اشاره کرد که تا پیش از تولد و رشد عجیب اینستاگرام، یکی از محبوب‌ ترین سرویس های موجود بود. در سال ۲۰۰۵‌، سرویس ترکیبی وبلاگ و شبکه‌ی اجتماعی یاهو به اسم یاهو ۳۶۰ متولد شد که با وجود استقبال مناسب در ابتدای فعالیت، به‌ مرور وارد سراشیبی شکست شد.

سراشیبی سقوط یک امپراطوری مهم

با نزدیک شدن به سال‌ های پایانی دهه‌ی ۲۰۰۰، بحران‌ های کوچبک و بزرگ در یاهو به وجود اومد تلاش‌ های شرکت برای مقابله با رقیب  تازه‌ نفسی مثل گوگل، دارایی‌ های اونا رو روز‌ به‌ر وز کاهش میداد. درنهایت اولین نشونه‌ ها از ضعف مالی یاهو در سال ۲۰۰۸ پدیدار شد.

شرکت اعلام کرد که حدود هزار نفر از نیروی انسانی خود (معادل هفت درصد از نیروی انسانی) رو تعدیل خواهد کرد. در همون سال، برنامه‌ی تعدیل دیگه ای اعلام شد که ۱،۵۲۰ نیرو رو از یاهو اخراج کرد. چنین فرایند هایی نشون از ضعف مدیریت غول اینترنتی بودن که اولویت‌ دهی در رقابت و مدیریت دارایی‌ های موجود رو رعایت نکرده بود. تعدیل نیروها، با کنار رفتن جری یانگ از سمت مدیریت عامل نیز همراه بود که در نوع خود خبر شوکه کننده ای به حساب میومد.

یاهو با وجود موفقیت‌ های متعددی که در دنیای اینترنت کسب کرده بود، مذاکره‌هایی برای همکاری یا حتی ادغام با مایکروسافت را هم دنبال میکرد. در سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷، مذاکرات به اوج رسیدن، اما هیچ‌کدام موفقیت‌آمیز نبود. ردموندی‌ها حتی در سال ۲۰۰۸ تلاش کردن تا با پرداخت ۴۴/۶ میلیارد دلار، یاهو را خریداری کنن که موفق نشدن.

داستان برند یاهو

داستان برند یاهو و فرصت خرید گوگل!

مدیران یاهو در آن زمان حتی پیوستن به گوگل را هم در نظر داشتن. به‌ هر حال درنهایت پیشنهادهای مایکروسافت به‌کلی رد شد و یاهو به‌دنبال راهکارهای استراتژیک دیگر برای ادامه‌ی حیات رفت. مایکروسافت زمانی پیشنهاد خرید یاهو را با رقم ۳۳ دلار برای هر سهم مطرح کرده بود. جالب است بدانید ارزش سهام یاهو ۱۰ ماه پس از رد کردن پیشنهاد ردموندی‌ها به ۸/۹۴ دلار رسید. جری یانگ، در سال ۲۰۰۷ جایگزین سمل در سمت مدیریت عامل یاهو شد.

کارول بارتز، رئیس سابق هیئت‌ مدیره‌ی اتودسک در سال ۲۰۰۹ به عنوان مدیر عامل یاهو انتخاب شد. هیئت‌ مدیره پس از کنار گذاشتن یانگ، به‌ دنبال ایجاد تغییرات زیر ساختی در یاهو بودن. از تغییرات مهم در زمان بارتز می‌توان به افزایش همکاری مایکروسافت و یاهو در بخش موتور جستجو و تغییر طراحی صفحه‌‌ی اصلی پورتال یاهو اشاره کرد که از زبان طراحی مترو بهره می‌برد.

یکی از چالش‌ های یاهو در پایان دهه‌ی ۲۰۰۰ که بارتز هم به اون اشاره کرد، عدم تعریف دقیقی از مأموریت و مسیر حرکت شرکت بود. در واقع یاهو اونچنان روی تنوع محصولات سرمایه‌ گذاری کرده بود که توانایی یکپارچه کردن اونا رو نداشت. در نهایت بارتز هم در سال ۲۰۱۱ از سمت مدیریت عامل کنار رفت.

یاهو مسنجر که در تمامی سال‌های فراز و فرود شرکت، توسعه‌‌های قابل‌توجهی را تجربه میکرد و در تلاش برای شکست رقبای جوان خود بود، در سال ۲۰۱۱ با قابلیت‌های متنوع به‌روز شد. درواقع آخرین به‌روزرسانی مهم نسخه‌ی ویندوز این پیامرسان در همون سال منتشر شد که قابلیت‌هایی مثل هماهنگی با فیسبوک و توییتر داشت.

امید کوتا‌ه‌ مدت

اسکات تامسون در سال ۲۰۱۲ برای مدت کوتاهی مدیریت یاهو رو برعهده گرفت. او قبلا در سمت مدیریت کل پی پال مشغول به کار بود. به محض شروع مدیریت تامسون، شایعه‌ ها پیرامون تعدیل نیروی احتمالی جدید در یاهو قوت گرفت. در آوریل همون سال، خبر تعدیل دو هزار نفر، معادل ۱۴ درصد از نیروی انسانی یاهو، منتشر شد.

تامسون در دوران مدیریت خود تلاش‌ های متعددی انجام داد تا ساختار یاهو رو اصلاح کنه. او شرکت رو به سه زیرمجموعه تقسیم کرد تا فعالیت‌ ها سازمان‌ دهی بیشتری داشته باشن. البته تامسون هم درنهایت موفق نبود و جای خودشو به مدیر اجرایی سابق گوگل، مریسا مایر داد. مایر در سال ۲۰۱۲ به عنوان جوان‌ ترین مدیر عامل یه شرکت فهرست فورچن ۵۰۰ در یاهو مشغول به کار شد.

ورود مریسا مایر به یاهو

زمانیکه مریسا مایر به عنوان مدیر عامل به یاهو پیوست، امیدها برای نجات شرکت از سقوط مجددا زنده شد. حتی مراسم ورود مایر به یاهو نیز با تم خاصی برگزار و به‌ نوعی شعار امید به شرکت تزریق شد. مریسا مایر در سال ۱۹۹۹ فرصت‌ های شغلی عالی رو رد کرده بود تا به عنوان کارآموزی در گوگل مشغول به کار بشه.

داستان برند یاهواو که سابقه‌ی دانشگاهی عالی هم داشت،‌ تصمیم گرفته بود تا آینده‌ی خود رو در مدیریت در دنیای فناوری ترسیم کنه. مایر در گوگل تا جایی پیش رفته بود که مدتی به عنوان معاون ارشد بخش تجربه‌ی کاربری و موتور جستجو فعالیت میکرد. سابقه‌ی عالی مایر در بزرگ‌ ترین رقیب یاهو، این احتمال رو ایجاد کرده بود که او توانایی نجات شرکت رو از سقوط داره.

کارشناسان اعتقاد دارن سرمایه‌ های عظیمی که در دست یاهو بود، امکان ریسک کردن روی مریسا مایر رو به شرکت میداد. فراموش نکنید که یاهو در سال ۲۰۰۵ از سرمایه‌ گذار های اولیه‌ی علی‌ بابا بود و ازطریق همون سهام، همیشه جریانی مناسب از درآمد داشت.

شکست یاهو با سهامداری

درواقع همین سهام‌ داری باعث میشد تا یاهو با وجود شکست‌ های متعدد در محصولات، هنوز به عنوان یه شرکت، ارزش بالایی داشته باشه. به‌ هر حال مایر هم از تنزل رتبه‌ ای که در گوگل دریافت کرده بود به‌ نوعی دلسرد شد و درنهایت به یاهو اومده بود.

زمانیکه مریسا مایر به یاهو آمد، کارمندان او رو بسیار تحسین میکردن. مایر ابتدا تمرکز خود را روی بهبود محیط کاری و فرهنگ سازمانی یاهو گذاشت. او تلاش میکرد تا کارمندان رو هرچه بیشتر در فرآیند های تصمیم‌ گیری اساسی شرکت درگیر کنه و حتی شخصا در گفت‌ و گوی مستقیم با اونا شرکت میکرد.

در ابتدای مدیریت مایر، شرایط در ظاهر برای یاهو مناسب به‌نظر میرسید. در سال ۲۰۱۳ اونا موفق به دریافت جایزه برای اپلیکیشن آب و هوای موبایلی شدن و مایر نیز مسیر شرکت رو بیش‌ از پیش به سمت کاربری‌ های موبایل هدایت کرد. یک سال پس از ورود مایر به یاهو، سهام شرکت رشد ۶۰ درصدی رو تجربه کرد و اونا با ۷۵ درصد سود، بالاترین سود رو در میان شرکت‌ های فورچن ۵۰۰ داشت.

رقیب سرسخت گوگل

یاهو در دوران مدیریت مایر تونست در دوره‌ی کوتاهی گوگل رو در کسب و کار موتور جستجو پشت سر بذاره. اونا همچنین در رقابت با فیسبوک تونستن شبکه‌ی اجتماعی تامبلر رو خریداری کنن. مایر هم مانند مدیران قبلی به‌ مرور وارد روند خرید استارتاپ‌ ها شده بود و پرداخت ۱/۱ میلیارد دلار برای خرید تامبلر، از اقدام‌ های بزرگ او بود.

به‌ هر حال با وجود تمامی رشد ها‌ی تجربه‌ شده تا میانه‌ی دهه‌ی ۲۰۱۰، یاهو هنوز در دوره‌ی بحران بود و با سال‌های اوج خود فاصله داشت. به‌علاوه، امید و اعتقاد کارمندان به شرکت نیز هنوز به‌ طور کامل بازیابی نشده بود.

داستان برند یاهوعرضه‌ی عمومی سهام علی بابا، رخدادی بود که چالش‌ های خیلی بزرگی رو به یاهو وارد کرد. شرکت چینی با ارزش گذاری ۲۳۰ میلیارد دلار، به غولی بزرگ در دنیای تجارت الکترونیک تبدیل شد که افزایش سرمایه‌ی قابل‌ توجهی رو هم برای یاهو ب ه‌همراه داشت.

سهامداران پس از IPO علی بابا پیش مریسا مایر اومدن و درباره‌ی سرمایه‌ی جذب‌ شده از علی بابا با او مذاکره کردن. اونا به‌ دنبال این بودن که روش هزینه کردن سرمایه‌ی جدید و سهم خود رو مشخص کنن. برخی کارشناسان به یاهو پیشنهاد میدادن تا با AOL وارد اتحاد استراتژیک شود تا چالش‌ های پرداخت مالیات خود را کاهش دهد.

تبدیل سهام یاهو

یاهو در سال ۲۰۱۵ تصمیم گرفت تا سهام خود در علی بابا رو به شرکتی مجزا تبدیل کنه تا فشار ماموران مالیاتی کم بشه. در نتیجه نقش عملیاتی یاهو هم در علی بابا کاهش یافت و اونا بخش کسب و کار های کوچیک خودشونو (شامل وب سایت‌ ها) از شرکت اصلی جدا کردن.

در همون سال، ورایزن AOL رو خریداری کرد تا فعالیت خود رو در بخش ویدئو و تبلیغات موبایلی افزایش بده. در ادامه، برنامه‌ های یاهو برای دور زدن سیستم مالیاتی موفق نبود و بحران حکم‌ های سنگین مالیاتی، شرکت رو تهدید میکرد. درنهایت برنامه‌ های جداسازی سهام علی بابا لغو شد.

در سال ۲۰۱۶، بررسی گزینه‌ ها برای دور ماندن از فشار مالیاتی پس از کسب درآمد بسیار زیاد از IPO علی بابا، ادامه پیدا کرد. یاهو با بانک‌ های متعددی وارد مذاکره شد تا گزینه‌ های جدید رو بررسی کنه. یکی از گزینه‌ ها، فروش کامل کسب و کار بود. از سرمایه‌ گذار های مهمی که در این تغییر مسیر به یاهو فشار میاوردن، میشه به Starboard Value اشاره کرد که به‌ صورت جدی به‌ دنبال فروش شرکت بود. درنهایت، برنامه‌ های ورایزن برای خرید یاهو به‌ صورت رسمی اعلام شد که باز هم با کاهش ارزش سهام شرکت همراه بود.

مریسا مایر اشتباهات زیادی داشت اما اینکه این اشتباهات چقدر استراتژیک و مهلک بودن رو توی مقاله ی اشتباهات مریسا مایر میتونی بخونی.

داستان برند یاهو ؛ سال‌ های اخیر و وضعیت فعلی یاهو

خبر تصمیم جدی و نهایی ورایزن برای خرید هسته‌ی کسب و کار اینترنتی یاهو در ژوئیه ۲۰۱۶ اعلام شد. شرکت آمریکایی تصمیم داشت تا خرید ۴/۸۳ میلیارد دلاری جدید خود رو با AOL ادغام کرده و شرکت جدیدی به‌ نام Oath راه‌ اندازی کنه. همون‌ طور که گفته شد، این خرید شامل ۱۵ درصد سهام علی بابا نبود و همچنین یاهو ژاپن نیز به‌ صورت مستقل به کار خود ادامه داد. دو بخش مذکور، بعدا تحت مدیریت تیم جدید و با نام Altaba به کار ادامه دادن. شرکت Oath Inc نیز در سال ۲۰۱۹ به ورایزن مدیا تغییر نام داد.

از رخدادهای مهم یاهو در سال ۲۰۱۶ میشه به خبر ماه سپتامبر اشاره کرد که نفوذ به یاهو و افشای اطلاعات ۵۰۰ میلیون کاربر اونو تایید میکرد. این نفوذ در سال ۲۰۱۴ رخ داده بود و برخی کارشناسان امنیتی، نیرو های روسی رو مسئول نفوذ به یاهو میدونستن.

داستان برند یاهو و خبر شوکه کننده

مدتی بعد، خبر مشابهی از یاهو به گوش رسید که این‌ بار حدود سه میلیارد کاربر رو تحت تاثیر قرار داده بود و به‌ نوعی ضربه‌ های پایانی رو به پیکره‌ی یاهو وارد کرد. همین اخبار باعث شد تا ورایزن پیشنهاد خود رو ۳۵۰ میلیون دلار کاهش بده. درنهایت یاهو با قراردادی ۴/۴۸ میلیارد دلاری در ژوئن ۲۰۱۷ توسط ورایزن خریداری شد.

از سال ۲۰۱۷ تا الان که یاهو و AOL تحت مالکیت ورایزن فعالیت میکنن، رخداد های جزئی در محصولات و سرویس های اونا اتفاق افتاده . به عنوان مثال در سال ۲۰۱۸ اپلیکیشنی به‌ نام Yahoo! Together برای پلتفرم‌ های موبایل اندروید و iOS منتشر شد تا به عنوان اپلیکیشنی مدرن، نیاز کاربران سنتی یاهو مسنجر و پیامرسان AOL رو برطرف کنه. این پیامرسان، خانواده‌ ها و مصرف‌کننده های نهایی رو هدف قرار داده بود و البته در برخی موارد به عنوان رقیب اسلک شناخته میشد. درنهایت این پیامرسان هم در سال ۲۰۱۸ تعطیل شد.

داستان برند یاهو

گوگل، رقیب یاهو بود اما چکاری کرد که اینقدر تا به امروز موفق هست؟ توی مقاله ی داستان برند گوگل بیشتر درباره این موضوع صحبت کردم.

یاهو ژاپن که در خرید کسب و کار هسته‌ ای یاهو توسط ورایزن حضور نداشت، روندی مخالف شرکت اصلی رو طی کرد. این شرکت که حاصل همکاری یاهو و سافت‌ بانک بود، پس از سال ۲۰۱۷ هم به فعالیت خود ادامه داده  و با کسب مجوزی از ورایزن، از برند یاهو استفاده میکنه. پرتال وب یاهو ژاپن لقب پربازدید ترین وب سایت رو در این کشور داره و سرویس های اینترنتی هم جزو برترین‌ ها هستن، مرکز مدیریت یاهو ژاپن در توکیو قرار داره.

بقایای یاهو

آلتابا که از بقایای یاهو پس از فروش هسته‌ی کسب و کار به ورایزن، در نیویورک شروع به کار کرد، هیچ فعالیت عملیاتی نداشت و تنها مدیریت دارایی‌ های نقدی، سرمایه‌ گذاری‌ ها، پورتفوی اوراق قرضه و برخی پتنت‌ های باقی‌ مانده از شرکت رو انجام میداد.

تنها بخشی از برند یاهو که در آلتابا باقی موند، همون یاهو ژاپن بود که در سال ۲۰۱۸ به‌ صورت کامل به سافت بانک واگذار شد. سهام شرکت هم در دوم اکتبر سال ۲۰۱۹ از بازار نزدک حذف شد. در تاریخ چهارم اکتبر، فرایند نقد سازی و انحلال کامل شرکت نهایی شد و تنها سرمایه‌ ای جزئی از اون برای پرداخت مالیات احتمالی روی دارایی شرکت از سهام علی بابا باقی ماند.

نقاط ضعف یاهو

 • عدم داشتن ماموریت در کار
 • تعویض مدیران و کارمندان کلیدی
 • عدم تمرکز بر یکپارچگی
 • توسعه ی سطحی پلتفرم ها
 • تنوع طلبی و کمال گرایی بیش از حد
 • عدم توجه به خواسته های مدیرعامل

نقاط قوت یاهو

 • تیم مدیریتی خوب
 • همکاری و تعامل با سایر شرکت ها
 • دید گسترش و توسعه ی در زمان کوتاه
 • استفاده های مهره ای کلیدی
 • هزینه های به جا و گاها درست
 • سرمایه گذاری بر استارتاپ های تاثیرگذار

پ.ن : وقتی به داستان برند یاهو و سایر شرکت های بزرگ نگاه میکنم، میبینم که اتفاقات کوچیک و بزرگی که تو شرکت ها افتاده باعث شده تا شکست یا رشد صعودی رو رقم بزنه. به نظر من برای موفقیت در کسب و کار و رشد تو فضای آنلاین باید داستان برند یاهو سایر برندهای حوزه تکنولوژی رو دنبال و از اونها الگو گرفت.

داستان برند یاهو چطور بود؟ چه درسی از داستان برند یاهو گرفتی؟ برام کامنت کن.

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x