سخت کوشی بیش از حد و تلاش بیش از اندازه شما را به مرگ نزدیک تر می کند!

36 4,220

سخت کوشی بیش از حد میتواند تاثیرات منفی بگذارد. در هر محیطی که کار می کنید، روی کارمندان و نیروی تیم تان فشار زیاد و الکی وارد نکنید چراکه این کار به جای تاثیر مثبت، تاثیر بسیار منفی میگذارد. در ادامه همراه با آی تی من باشید.

شاید این ضرب المثل ایرانی را بارها شنیده ایم که می گویند:

نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود

شاید به ظاهر می توان از آن اینگونه نتیجه گرفت که برای رسیدن به موفقیت باید تلاش های بی وقفه کرد. اما سخت دراشتباهید! تلاش به چه قیمت و هزینه ای ؟

  • از بین بردن اوقات فراغت و غرق شدن درکار؟
  • حذف خانواده و دوستان ؟
  • استراحت کافی نکردن ؟ 

به نظر شما این موارد می تواند شما را به موفقیت برساند ؟ اگر چنین ذهنیتی دارید، با نهایت تاسف باید بگویم که کاملا در اشتباهید و چیزی جز شکست های پی درپی و نرسیدن به اهداف، انتظار شما را نمی کشد. برای رسیدن به اهداف کاری، شغلی و حتی اهداف شخصی باید تلاش های زیادی کرد؛ اما نباید از پیامد های ناشی ازآن نیز غافل شویم.

نیاز به مدیریت انرژی به جای سخت کوشی بیش از حد

ما نیاز داریم تا انرژی خود را همیشه و هرزمان بازیابی کنیم تا در ادامه مسیر کم نیاریم. دقیقا مانند شناگری که زیر آب نهایتا یک الی دو دقیقه بدون تنفس می تواند دوام بیاورد و برای ادامه حتما نیاز به تازه کردن نفس خود دارد وگرنه خفه می شود !

شروع کسب وکارهای با سرعت و رشد بالا، کارکنان و کارآفرینان بسیار سرسختانه و پیگیرانه کارها را انجام می دهدن و حتی گاهی اوقات فعالیت تیم‌ها در روز بسیار زیاد می‌شود و سلامت خود را در نظر نمی‌گیرند. شاید این عبارت را بارها شنیده اید:

سرم خیلی شلوغ است و برای استراحت وقت ندارم

جمله ای اکثرا از زبان کارآفرینان و مدیران سخت کوش و متعهد می شنوید. اما جالب است بدانید که سخت‌کوشی نمی‌تواند نقش اصلی آن‌ها را بسازد. فعالیت بیش از حد و بدون برنامه ریزی برای کارهای دیگر می تواند عواقب جبران ناپذیر زیادی را به همراه داشته باشد؛ دیابت نوع ۲، بیماری‌های قلبی عروقی، مسائل اسکلتی عضلانی، افسردگی و اضطراب تنها گوشه ای از عوارض آن است.

سخت کوشی و تلاش بیش از حد شما را به مرگ نزدیک می کند

کارآفرینی که از سلامت روحی و جسمی خوبی برخوردار نباشد، نمیتواند کسب وکار طولانی و مداومی را داشته باشد اما از طرف دیگر فرهنگ غلط سازمانی این موضوع را القا می کند که سخت کوشی و کار بیشتر برای رسیدن به اهداف و موفقیت های سازمانی باید داشته باشید و به فکر سلامتی خود نباشید! فرهنگ سازمانی چه درست و چه غلط درگروه رهبریت آن است. 

باید به این نکته مهم توجه داشته باشیم که کار ما هویت ما را شکل می‌دهد. وقتی کارها و وظایف خود را به درستی انجام دهید قطعا احساس رضایت می کنیدو  بااین‌حال هنگامی‌که تحت‌فشار حجم کاری بی‌وقفه قرار می‌گیرید، دشوار است که دیدگاه مثبتی در مورد کار و خودتان داشته باشید.

به خواب خود بیش از هر چیزی اهمیت دهید

 

سخت‌کوشی به این معنا نیست که ما خودمان را از بین ببریم 

جمله بالا به واضحی بیان می کند که سخت کوشی به جای خودش خوب ومفید است. اکثر کارآفرینان عادت دارند که کم بخوابند یا اصلا چند روز را بدون خواب پشت سرهم کارکنندکه این کار می تواند در دراز مدت تاثیرات بسیار بد و منفی برروی عملکرد بدن و البته ذهن بگذارد. طبق تحقیقات علمی جدیدا ثابت شده که کم خوابی باعث می شود که مغز برای جبران کمبود ویتامین هایش ، خودش را بخورد!

انرژی زا های خود را پیدا کنید

رسیدن به اهدافی که مشخص کرده اید بسیار مهم و ضروریست اما کمی استراحت درمیانه راه ، ضرری به شما وارد نمی کند! باوجود خستگی، اگر دلیلی برای استراحت نمی بینید، منابع انرژی زای خود را پیداکنید. برای هرکس چیزهایی وجود دارد که با دیدن، بوییدن و حتی لمس کردن آن باعث روح بخشیدن یا همان برگشتن انرژی به او می شود.خواندن کتاب ، بازی ، استراحت ، مسافرت ، غذا خوردن ، کافه رفتن و… از مواردیست که برای هرشخص می تواند انرژی زا باشد.

آمریکایی ها معتقدند که کار سخت کلید موفقیت است. اما بازهم می گویم که سخت‌کوشی با بدن‌ آماده، ذهن‌ خلاق و اراده ترکیب شود، موفقیت بهتری به ارمغان می‌آورد. نظر شما درباره سخت کوشی چیست ؟ چه عواملی میتواند سخت کوشی را به حاشیه براند؟ آیا محرک هایی برای جلو رفتن و موفق شدن می شناسید ؟ نظرات خود را با آی تی من درمیان بگذارید.

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
36 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
36
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x