ارائه محصول در استارتاپ و شنیدن “محصول شما به اندازه کافی خوب نیست!”

0

ارائه محصول در استارتاپ همیشه با جنجال مواجه بوده و وقتی هم ارائه میشه یه سری موافق و یه سری مخالف داره. تو این آموزش استارتاپ از رشد کسب و کار میخوام درباره این موضوع باهاتون صحبت کنم.

وقتی که محصول ریلیز نهایی میشه و میخواد به بازار عرضه بشه ممکنه اونو به داور، منتور یا حتی سرمایه گذار خودتون ارائه کنین و با جمله معروف و همیشگی زیر مواجه بشین :

محصول شما به اندازه کافی خوب نیست!

سه مساله‌ ای که در کارهای خلاقانه پیش میاد :

۱ – اولین مساله وقتیست که تازه شروع به کار میکنیم؛ در این مرحله، محصول ما خوب نیست. این یه واقعیت هست. موفقیت در این سفر، نصیب تیم هایی میشه که کلمه‌ی “هنوز” رو به جمله‌ی بالا اضافه کنن:

هنوز، محصول ما خوب نیست.

تا این قضیه رو نفهمیدیم، نباید تظاهر کنیم که فهمیدیم. داشتنِ یه روحیه‌ی شکننده در برابر انتقاد، ما رو از مولد‌ بودن باز میداره. در واقع، جمله‌ی “محصول شما خوب نیست.”، دقیقاً همون چیزیست که ما نیاز داریم در این مرحله بشنویم. چون ممکنه به دنبال اون، ایده و راه حلی جلوی پامون بیاد که باعث بهتر شدن بشه.

۲ – مساله‌ی دوم زمانیست که ما شروع به ایجاد مهارت‌ ها و عَرضه‌ی چیزی با ارزش کردیم و عده‌ ای قصد دارن، روی اینکه “ما خوب نیستیم”، پافشاری کنن. اونا دارن چیزی درباره‌ی خودشون به ما میگن و خواسته‌ ها و نیازهاشون رو بیان میکنن. این یعنی یه راهنما برای ماست تا توانِ لیدر بودن و مشارکت‌ مون رو به افراد دیگه ای معرفی کنیم که منظور ما رو متوجه شدن و محصول ما رو میخوان.

متوسل‌ شدن به اقلیت مخاطبان همیشگی، به معنای سازش‌ کاریِ ما نیست بلکه یه راهِ رو‌ به‌ جلوست. پس افرادی رو پیدا کنین که همیشه‌ در‌ رکاب، مشتاق و دارای ذهنی باز هستن و تا میتونین به آنها خدمات بدین. در این مرحله، خطری که شما رو تهدید میکنه، اینه که وقتی ندای طرد شدن به گوشتون میخوره، ممکنه به این باور برسین که هیچ دستاوردی نداشتین، برعکس باید بدونین که فقط با مخاطبان اشتباهی هم‌ کلام شدین همین!

۳ – و سومین مساله به صورت یک چرخه‌ی کامل به سراغمون میاد. چون کاملاً امکانش وجود داره که “ما هنوز خوب نیستیم” و افراد کمی هستن که محصول ما رو میخوان. ما برای این بخش از بازار، خوب نیستیم. همین. پس واقعیت رو میپذیریم و از اول شروع میکینم.

چون ما هنوز هم به قدر کافی، خوب نیستیم. ما به قدر کافی، ورزیده نشدیم و همدلی دیگران رو به قدر کافی جلب نکردیم. ما سبک بازی رو به قدر کافی، خوب درک نکردیم. ما به قدر کافی از نحوه‌ ای که باید مشارکت کنیم، سر در نیاوردیم دست کم برای این مخاطبان.

و بعد از اینه که ما بهتر میشیم… دیر یا زود، در راهی که برای ایجاد تغییر و انجام کاری افتخار آمیز در پیش گرفتیم، این سه مساله برای ما به سه نقطه‌ی عطف تبدیل میشن.


ارائه محصول در استارتاپ همیشه چالش های خودشو داره، مهم اینه که شما بتونین خودتونو از این وضع دربیارین. چقدر با این چالش ها رو به رو شدین؟ برام کامنت کنین.

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest

0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments