درباره این بلوک

یادداشت ها

یادداشت های آی تی من در زمینه فناوری، تکنولوژی، آی تی و استارتاپ را در اینجا بخوانید. در ادامه توضیحاتی کوتاه درباره یادداشت میدهم که برایتان مفید است.

یادداشت چیست؟
یادداشت‌ها؛ مقاله‌هایی‌ هستند که معمولاً در مطبوعات جای ثابتی ندارند و با عناوین گوناگونی درج می شوند. یادداشتها دارای انواع گوناگونی است و از نظر موضوع خبری بسیار متنوع است و محدودۀ خاصی ندارند موضوع‌های گوناگونی نظیر مسائل شهری، روابط انسانی، مشکلات اجتماعی، حوادث کوچک و بزرگ، ‌اظهار نظر در مورد رویدادهای مختلف ورزشی، هنری،‌فرهنگی، ‌و ..می‌تواند موضوع یادداشت باشد.
نثر این مقاله‌ها نیز برخلاف سرمقاله که الزاماً باید وزین و متین باشد_محدود به نثر خاصی نیست. نثر کلاسیک و جدی،‌طنز، هزل، فکاهه و … انتخاب با نویسنده است و بستگی به ذوق قریحه و سبک او دارد .

ویژگیهای یادداشت
انتقاد نیز در آنها جایگاه ویژه‌ای را داراست و معمولاً یادداشت ماهیت انتقادی دارد. برخی از این مقاله‌ها که بطور مستمر و تحت عنوان کلی خاصی به چاپ می‌رسند ،‌جا و ستون معینی را به خود اختصاص می‌دهند و دلیل عمده این کار استمرار مقاله با توجه به جاذبه‌های انتقادی یا طنز آن است.
چنین مقاله‌هائی با عناوین ثابت چاشنی برخی از نشریات هستند و خوانندگان فراوانی هم دارد . از «چرند و پرند» دهخدا در صور اسرافیل تا مقاله‌هایی که کم و بیش نظیر آن در دوره کنونی انتشار می‌یابند،‌همواره از ستون‌های پرطرفدار بشمار می‌روند. اسم و امضای نویسنده باید در پای این مقاله‌ها بیاید تا آنچه در مقاله آمده است، نظر نشریه محسوب نشود ، هرچند نام مستعار. لازم است دیدگاه و مشی نشریه با نظر نویسنده مقاله همخوانی داشته باشد.
یادداشت‌ها،‌با عناوین دیگری مثل “روزشمار”، “یادداشت روز” در روزنامه‌ها،‌چاپ می‌شود.«یادداشت هفته» در هفته نامه‌ها،‌ «یادداشت ماه» در ماهنامه‌ها و دیگر عناوین چون؛ یادداشت‌های سردستی، دیدگاه، نگاه و… که با توجه به سلیقه و ذوق نویسنده و نظر گردانندگان نشریه مورد استفاده قرار می‌گیرد. از نظر حجم و اندازه از یک عبارت کوتاه تا چند بند را شامل می‌شود. در یادداشت‌ها،‌ نویسنده ملزم به ارائه راه حل یا پیشنهاد نیست و می‌تواند صرفاً نظر خود را در مورد یک رویداد خبری بیان کند.