۶ کاری که بعد از انتشار آپدیت هسته گوگل باید انجام دهید

0

بعد از انتشار آپدیت هسته گوگل دقیقا چکار باید انجام دهیم؟ این سوالیست که امروز و در این مقاله میخواهم درباره آن صحبت کنم. پس در ادامه همراه با جلال ترابی باشید.

انتشار آپدیت های مختلف از سمت گوگل میتواند یک گزینه برای تحقیق درباره اتفاقات اخیری که در این موتور جستجو افتاده است باشد. پس نیاز به یک راهنمای مرحله به مرحله در مورد نحوه تجزیه و تحلیل بروزرسانی‌های هسته‌ای گوگل، از ارزیابی تأثیر تا برنامه‌ریزی برای بازیابی (رنک ریکاوری) از کارهای مهمی هست که یک سئوکار باید به آن توجه ویژه داشته باشد.

اگه نیاز به مشاوره سئو با من داری کافیه بهم از طریق فرم رو به رو پیام بدی : مشاوره سئو با جلال ترابی

۱- تأثیر آن را بر روی سایت خود ارزیابی کنید

اولین قدم بعد از انتشار آپدیت گوگل، تعیین تأثیر آخرین به‌روزرسانی بر روی سایت شما بسیار مهم است، البته این همیشه واضح نیست و انجام تحلیل دقیق و بررسی های بنیادی مهم است.

برخی از بهترین نقاط شروع برای تحقیقات شما عبارتند از:

مروری کلی و گذرا از طریق ابزارها

بهترین نقطه شروع، مرور کلی است که اغلب از ابزارهایی مانند Semrush، Ahrefs یا Sistrix استفاده می‌شود. شما به سرعت متوجه خواهید شد که آیا در زمان به‌روزرسانی الگوریتم تغییر واضحی رخ داده یا خیر. این به شما یک دید ارائه می‌دهد، اما این تنها یک قسمت از تصویر است.

شما ممکن است شاهد افزایش یا کاهش چشمگیری باشید، اما احتمالاً شاهد نوسان کوچکتری خواهید بود. در حالی که این نشانه خوبی از تأثیر به‌روزرسانی اصلی بر سایت شما در نتایج جستجو است، باید به طور عمیق‌تری تحقیق کنید تا واقعاً اثرات به‌روزرسانی را بتوانید درک کنید.

انتشار آپدیت هسته گوگل

سایت شما ممکن است در زمینه‌هایی که برای استراتژی شما حیاتی نیستند، از دست داده یا به دست آورده باشد یا برای اصطلاحات گسترده‌ای که خوب تبدیل نمی‌شوند، شناسایی شده باشد. بنابراین، در حالی که این نقطه شروع خوبی برای درک آنچه اتفاق افتاده است، مهم است که به جلو حرکت کنید.

رصد ترافیک و رتبه‌بندی

پس از ارزیابی تغییرات به صورت کلی و دیداری، به بررسی رتبه‌بندی و ترافیک عمیق‌تر بپردازید. این به شما یک دیدگاه بهتر از چگونگی تغییرات واقعی بر نتایج شما می‌دهد.

می‌توانید تغییرات را با استفاده از Google Analytics، کنسول جستجو و ابزارهای دیگر رصد کنید. به دنبال تغییرات مشخص در ترافیک، کلیک‌ها، نمایش‌ها، تبدیل‌ها و رتبه‌بندی باشید.

تجزیه و تحلیل داده‌های کنسول جستجوی گوگل

کنسول جستجوی گوگل جایی است که اگر سایت شما با یک Manual Action مواجه شده باشد، به شما اطلاع داده می‌شود. اگر یک کاهش بزرگ مشاهده کرده‌اید، پیام‌ها را بررسی کنید.

انتشار آپدیت هسته گوگل

گزارش‌های عملکرد خود را بررسی کنید و تغییرات در نمایش‌ها، کلیک‌ها یا موقعیت متوسط نسبت به دوره قبلی را جستجو کنید. از قابلیت فیلتر استفاده کنید تا تغییرات مثبت یا منفی را جدا کنید.

۲- ارزیابی بازار و به دست آوردن بینش صنعت

پس از تجزیه و تحلیل سایت خود، به ارزیابی کلی بپردازید. چه اتفاقات دیگری در اطراف شما رخ داده است و چه چیزهایی در نتایج جستجو در اولویت قرار گرفته است؟

بررسی تغییرات در نتایج جستجو

اگر می‌خواهید درک خود را بهبود ببخشید، به طور دستی نتایج جستجو را برای کلمات کلیدی خود بررسی کنید. به دنبال رقبای جدید که وارد نتایج جستجو شده‌اند، تغییرات در قطعات برجسته یا سایر ویژگی‌های نتایج جستجو باشید.

کسب این آگاهی و استفاده از آن در کنار داده‌های خود امری مهم است. همیشه امکان دارد که تغییرات در چشم‌انداز جستجوی گسترده‌تر، باعث تأثیری که مشاهده می‌کنید شده باشد.

وقتی یک سایت بالا می‌رود، همیشه سایت دیگری در نتایج افت میکند!

اگر نوسانات چندان شدید نباشند، ممکن است تغییرات ناشی از این عوامل بیشتر از آنچه خودتان انجام داده‌اید یا انجام نداده‌اید باشد. ویژگی‌های جدید یا متفاوت نتایج جستجو ممکن است بر تعامل کاربران تأثیر بگذارد. حتی اگر رتبه‌بندی شما کاهش یا افزایش نیافته باشد، همچنان ممکن است تأثیری بر نتایج خود احساس کنید.

 رصد رقبا

ارزیابی آنچه در مورد رقابت می‌توانید انجام دهید، می‌تواند به شما در شناسایی آنچه برای آنها کار می‌کند و شما ممکن است به آن فکر نکرده باشید، کمک کند. در حالی که تنها می‌توانید به اندازه معینی در این مورد کاوش کنید، بررسی اینکه چگونه نزدیک‌ترین رقبای شما پس از یک به‌روزرسانی از دست داده یا به دست آورده‌اند، می‌تواند به شما در درک تحرکات در صنعت خود کمک کند.

به یاد داشته باشید، ممکن است آنها تغییر چشمگیری نداده باشند. شاید چیزی که قبلاً انجام می‌دادند، اکنون ارزش بیشتری دارد. بنابراین سعی کنید تنها بر تغییرات اخیر تمرکز نکنید، بلکه هر نکته مثبتی که ممکن است در استراتژی شما کم باشد را بررسی کنید.

اگه نیاز به مشاوره سئو با من داری کافیه بهم از طریق فرم رو به رو پیام بدی : مشاوره سئو با جلال ترابی

آپدیت بودن را فراموش نکنید!

برای بروز بودن از یافته‌ها و بهترین روش‌ها درباره به‌روزرسانی‌های الگوریتم گوگل، وبلاگ‌ها، انجمن‌ها و منابع خبری معتبر SEO را دنبال کنید. کارشناسانی که در زمینه یک سری از سایت‌ها فعالیت می‌کنند، ممکن است دید بهتری از الگوها و روندهای مشترکی که پس از یک به‌روزرسانی اصلی ظاهر شده‌اند، داشته باشند، بنابراین وبلاگ‌ها و رسانه‌های اجتماعی آنها را دنبال کنید یا در رویدادهای محلی شرکت کنید تا با همکاران خود بحث کنید.

انتشار آپدیت هسته گوگل

Sistrix پست‌های وبلاگی در مورد برندگان و بازندگان منتشر می‌کند که می‌تواند به شما کمک کند تا نوری بیاندازد بر آنچه کار می‌کند و چه مشکلاتی برای وب‌سایت‌های دیگر ایجاد می‌کند. این مطالب بسیار ارزشمند هستند و خواندن آنها می‌تواند به درک شما از تغییرات کمک کند.

سعی من در سایت، لینکدین و تلگرام این هست که آخرین تغییرات و آپدیت های سئو را برای شما بازگو کنم. پس میتوانید من را در شبکه های اجتماعی از طریق این صفحه دنبال کنید :‌ کجا هستم؟

۳- جداسازی بد و خوب!

اگر شاهد افزایش یا کاهش کلی بوده‌اید، مرحله بعدی تعیین مناطقی از وب‌سایت شما است که تحت تأثیر قرار گرفته‌اند.

بخش‌بندی داده‌ها

سعی کنید هر گونه روند افزایش یا کاهش را تعیین کنید. می‌توانید داده‌های خود را بر اساس دستگاه، موقعیت جغرافیایی، رفتار کاربر، نوع محتوا و کیفیت محتوا بخش‌بندی کنید. این به شما درک عمیق‌تری از عوامل احتمالی که به عملکرد شما کمک می‌کنند یا نمی‌کنند، ارائه می‌دهد.

همچنین می‌توانید محتوای مشابه یا گروه‌های رقبا را مقایسه کنید تا عملکرد خود را نسبت به آنها ارزیابی کنید.

بررسی دایرکتوری‌های URL

ارزیابی روندهای دیداری بر اساس ساختار دایرکتوری URL می‌تواند نشان دهد که آیا برخی مناطق در حال پیشرفت، حفظ یا از دست دادن هستند. این یک مرور مفید ارائه می‌دهد تا به شما کمک کند آنچه برای شما کار می‌کند و آنچه کار نمی‌کند را مشخص کنید.

انتشار آپدیت هسته گوگل

اغلب، صفحات در یک دایرکتوری خاص (مانند /blog در مقابل /product) به شکلی خاص ساخته شده‌اند یا عوامل مشترک زیادی دارند. این تحلیل سریع ممکن است به شما بینش فوری در مورد آنچه در سایت شما خوب کار می‌کند و چه چیزی نیاز به کار دارد، ارائه دهد.

مقایسه و تضاد

شاید نتوانید یک روند واضح در مسیرهای URL خاص در سایت خود ببینید. در این صورت، می‌توانید یک صفحه گسترده از صفحات برنده و بازنده بزرگ خود تهیه کنید. شباهت‌ها و تفاوت‌های این صفحات را بررسی کنید تا ببینید آیا می‌توانید عوامل مشترکی را تعیین کنید.

بدترین سناریو، یک کاهش کلی با تعداد بسیار کمی مثبت در هر بخش از سایت شما است. این احتمالاً نشان دهنده مشکل گسترده در وب‌سایت یا استراتژی SEO شما به طور کلی است.

احتمالاً از قبل می‌دانید اگر ریسک‌هایی را پذیرفته‌اید یا برای کسب پیروزی‌های سریع، مرزها را به چالش کشیده‌اید. اما اگر چنین کاهشی شما را غافلگیر کند، باید یک بررسی جامع انجام دهید.

۴- بررسی زمینه‌های بهبود

اکثر متخصصان SEO به وب‌سایت‌هایی که با آنها کار می‌کنند، بسیار نزدیک هستند، بنابراین تحلیل بالا نشان خواهد داد که پس از اجرای به‌روزرسانی الگوریتم، چه چیزی در سایت و صنعت شما کار می‌کند. با این حال، مهم است که به نتیجه‌گیری سریع یا فرضیه‌سازی متوسل نشوید. مرحله بعدی بررسی جامع زمینه‌های نیازمند بهبود است.

اگر از سمت آژانس کار می‌کنید، ممکن است مشتریان جدیدی را به دست آورده باشید که در طول یک به‌روزرسانی دچار مشکل شده‌اند و به کمک نیاز دارند. ممکن است با وب‌سایت‌ها، محتوا و عملکرد آنها آشنا نباشید. این باعث می‌شود که بتوانید بدون سوگیری بررسی کنید و تحلیل خود را هدایت کنید.

ارزیابی کیفیت محتوا

راهنماهای گوگل برای محتوا و کیفیت را بررسی کنید و از آنها برای ارزیابی کیفیت محتوای خود استفاده کنید. ممکن است بخواهید این کار را به طور خاص روی صفحاتی که ترافیک یا رتبه‌بندی را از دست داده‌اند، انجام دهید.

با این حال، می‌توانید یک دید جامع‌تر داشته باشید و یک ممیزی محتوا انجام دهید. در نهایت، ممکن است محتوایی داشته باشید که قبل یا بعد از یک به‌روزرسانی اصلی خوب عمل نکرده است و با رویکرد قبلی از دست برود.

به راحتی محتوای ضعیف یا تکراری را شناسایی خواهید کرد، اما به دنبال اطلاعات منسوخ شده نیز باشید. بر عوامل مانند E-E-A-T، برآورده کردن قصد کاربر و پر کردن هر گونه شکاف محتوایی که می‌تواند صفحه شما را بهبود بخشد، تمرکز کنید.

بررسی سئو تکنیکال (عناصر فنی سایت)

اگر در سراسر سایت خود با کاهش مواجه شده‌اید، یک مشکل فنی سئو ممکن است شما را محدود کند. سایت خود را ارزیابی کنید و به سرعت سایت، سازگاری با موبایل، قابلیت کرول و قابلیت نمایش در نتایج جستجو توجه کنید.

Preeti Gupta, Founder and SEO, Packted میگوید:

اگر صفحات خاصی پس از یک به‌روزرسانی از فهرست حذف شده‌اند، زمان مناسبی برای بررسی آن است.

“Look at the crawling and indexing state of pages. If certain pages are removed from the index after an update, it’s a good time to investigate it.”

 ارزیابی تجربه کاربری (UX)

در Google Analytics، شاخص‌هایی مانند نرخ درگیری، مدت زمان متوسط جلسه و صفحات در هر جلسه را بررسی کنید تا درگیری کاربر را ارزیابی کنید. مشکلات قابلیت استفاده ممکن است در سراسر بسیاری از صفحات سایت شما نیز رایج باشد، بنابراین اگر یک کاهش گسترده را مشاهده کرده‌اید، ارزیابی آن ارزشمند است.

اگر مشکلات قابلیت استفاده را مشکوک می‌دانید، می‌توانید آزمایش کاربر انجام دهید یا بازدیدها را با ابزارهایی مانند Hotjar یا Microsoft Clarity رصد کنید تا به بینش رفتار کاربر دست پیدا کنید. از این اطلاعات برای برنامه‌ریزی هر گونه تغییراتی که برای بهبود قابلیت استفاده انجام خواهید داد، استفاده کنید.

انتشار آپدیت هسته گوگل میتواند منجر به تغییر استراتژی در زمینه تجربه کاربری نیز بشود!

۵- بررسی استراتژی و برنامه‌ریزی مجدد

با داشتن تصویر واضحی از آنچه کار می‌کند و آنچه کار نمی‌کند، منطقی است که این را به همراه استراتژی خود بررسی کنید و تعیین کنید آیا نیاز به تغییر تمرکز دارید.
در نهایت، نمی‌توانیم برای به‌روزرسانی‌های اصلی پیش‌بروی بگذاریم، بنابراین مهم است که انعطاف‌پذیر باشیم و با تغییرات همکاری کنیم به جای اینکه در یک دید تنگه قرار بگیریم.

هدف‌گذاری نواحی مشکل

اگر پس از یک به‌روزرسانی، مشاهده کرده‌اید که برخی از صفحات کلیدی یا بخش‌های سایت شما دچار مشکل شده‌اند، اطمینان حاصل کنید که یک برنامه برای بهبود آنها در دست است. ممکن است یک بررسی دقیق‌تر را زمان‌بندی کنید، قصد راهبردی کاربر را ارزیابی کنید، تحلیل شکاف محتوا انجام دهید و جزئیات کار مورد نیاز برای افزایش آنها را مشخص کنید.

شاید از قبل آگاه بوده‌اید که این نواحی نیاز به کار دارند، اما این کاهش در عملکرد یادآور شما برای اولویت‌بندی آنها است. استراتژی خود را تنظیم کنید تا اهمیت انجام بهبود‌ها در این نواحی را منعکس کند. ممکن است نیاز به تخصیص منابع اضافی داشته باشید یا فقط اولویت‌بندی را تغییر دهید.

بهره‌مندی از پیروزی‌ها

اگر متوجه شده‌اید که یک ناحیه از سایت شما در حال پیشرفت است در حالی که دیگران نیستند، ارزیابی کنید که چه چیزی ممکن است متفاوت انجام دهید. آیا می‌توانید آن را بر روی بخش‌های دیگری که به طور نسبتاً ثابت مانده یا کاهش یافته‌اند، اعمال کنید؟

ممکن است احساس کنید که انرژی شما زمانی که کار سختی انجام شده و پس از یک به‌روزرسانی اصلی بهبودی داشته‌اید، افزایش یافته است. اما احتمالاً می‌توانید حتی بیشتر انجام دهید. در نظر داشته باشید که چگونه می‌توانید با این موفقیت‌ها همکاری کنید تا به پیشرفت مستمر بپردازید و وب‌سایت خود را برای موفقیت در آینده آماده کنید به جای اینکه فقط بنشینید و در پیروزی‌های خود لذت ببرید!

برنامه‌ریزی برای بازیابی

اگر از تأثیرات منفی یک به‌روزرسانی اصلی رنج برده‌اید، ممکن است احساس گیجی، فلج و وحشت داشته باشید. بهترین کار این است که سعی کنید آرام و منظم باقی بمانید. یک برنامه عمل قابل انجامی ایجاد کنید که به زودی بتوانید شروع کنید.

به راه خود  ادامه دهید

انتشار آپدیت هسته گوگل

اگر پس از یک به‌روزرسانی اصلی رنج برده‌اید، بهبود مشاهده شده می‌تواند زمان زیادی نیاز داشته باشد. اما اگر همه تحلیل‌های بالا را انجام داده‌اید و واقعاً به بهبود وب‌سایت، محتوا و تجربه کاربری خود کار می‌کنید، از ناامیدی نترسید.

برای نتایج، کار پایدار و بلند مدت ضروری است.

وب‌سایت زیر در نقطه A، به‌روزرسانی اصلی ژوئن ۲۰۲۱ به مشکل خورد. در حالی که مشکلات دیگر پس از این زمان وجود داشت، با کار پایدار از ابتدای ۲۰۲۳، پیشرفت واضحاً در حال انجام است زیرا به‌روزرسانی‌های اخیر تأثیر می‌گذارند.

۶- ارتباط با ذینفعان و افراد سهیم در پروژه

قطعه نهایی از پازل، ارتباط است. اطمینان حاصل کردن از اینکه ذینفعان کلیدی از به‌روزرسانی الگوریتم مطلع هستند و درباره تأثیر آن و اقدامات شما به خوبی آگاه هستند، به کمک حفظ همه در جهت دستیابی به اهداف مشترک خواهد بود.

Dani Leitner, Independent SEO consultant میگوید:

اولاً، اگر به‌روزرسانی اصلی در راه است که ممکن است بر رتبه‌بندی مشتری تأثیر بگذارد، به او اطلاع دهید و به او بگویید نترسد، زیرا شما به طور منظم موقعیت او را بررسی می‌کنید و در صورت بروز هر اتفاقی به او اطلاع خواهید داد. این به مشتری کمک می‌کند که در مورد چیزی که درباره به‌روزرسانی اصلی می‌خواند، دچار هراس نشود. برای ارتباطات پس از آن، همیشه یافته‌های خود را همراه با اقدامات لازم به او منتقل کنید. این به مشتری کمک می‌کند تا مشکلات را بپذیرد، زیرا می‌داند که شما چگونه قصد دارید روی آن کار کنید.

“First of all, inform the client if there is a core update coming up that might influence their ranking and tell them not to be afraid, as you check their positioning regularly and will inform them if something happened. It helps to not have the client freak out over something they read regarding the core update. For the communication afterward, always communicate your findings with actions to take. This makes it easier for the client to accept problems as they know you planned how to work on it already.”

ارائه یک گزارش خلاصه

ایجاد یک گزارش مختصر با مولفه های زیر میتواند کمک بزرگی به ادامه روند شما بکند:

  1. ارائه خلاصه‌ای از تحلیل‌ها و بررسی‌های انجام شده در مورد تأثیر به‌روزرسانی اصلی بر روی کسب و کار
  2. استفاده از نمودارها و تصاویر تصویری مناسب برای نمایش داده‌ها
  3. ارائه اطلاعات به طور مختصر و قابل فهم برای ذینفعان برای بررسی سریع تأثیر به‌روزرسانی اصلی بر روی کسب و کار آنها
  4. پوشش دادن تغییرات مثبت و منفی، حفظ تعادل و ارائه اطلاعات به صورت مفید
  5.  ارائه زمینه و متناسب با موضوع در صورت نیاز برای کمک به افرادی که ممکن است با به‌روزرسانی‌های الگوریتم آشنا نباشند

توضیح برنامه‌ها و استراتژی‌ها

ممکن است برنامه‌هایی را برای کاهش نتایج منفی در نظر گرفته باشید، یا شاید استراتژی‌ای برای پیشبرد نتایج عالی‌تر داشته باشید. به هر حال، ارتباط این موارد و دلایل برنامه‌ریزی شما برای مقابله با آنها پس از یک به‌روزرسانی بسیار مهم است تا ذینفعان در جریان باقی بمانند. احتمالاً سایر بخش‌ها می‌توانند ارزش افزوده ایجاد کنند یا در برخی از وظایف خاص برای بازگرداندن امور به مسیر صحیح کمک کنند.

جهت دادن به نگرانی ها و تعیین انتظارات با چهارچوب

بعد از بررسی دقیق داده‌های مطرح شده در بالا، شما برای هر گونه سوال درباره به‌روزرسانی آماده خواهید بود. اطمینان حاصل کنید که در دسترس، پاسخگو و اعتماد به نفس هستید هنگام پاسخ به هر گونه نگرانی.

همچنین منطقی است که انتظارات را درباره اقدامات برنامه‌ریزی شده مدیریت کنید. اطمینان حاصل کنید که ذینفعان درک کنند که کار سئو طبیعت بلندمدت دارد و زمان‌بندی‌های واقع‌بینانه تعیین کنید.

جمع بندی

انتشار آپدیت هسته گوگل میتواند یک آپدیت استرس زا باشد و این موضوع به قدری مهم است که میتواند استراتژی و بودجه یک سایت را تحت تاثیر قراردهد. پس میتواند گفت که یک گزینه مهم برای بررسی تیم سئوی سایت به حساب می آید. در این مقاله که در سایت سرچ انجین لند منتشر شده بود، سعی کردم تا به زبان ساده کارهاییکه باید بعد از بروزرسانی آپدیت انجام دهید را به شما بگویم.

نظر شما درباره الگوریتم های گوگل و آپدیت های ان چیست؟ نظرات خود را از بخش کامنت های همین مطلب با من و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

اگه نیاز به مشاوره سئو با من داری کافیه بهم از طریق فرم رو به رو پیام بدی : مشاوره سئو با جلال ترابی

منبع مقاله Search Engine Land
دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest

0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments