از سیر تا پیاز دیجیتال مارکتینگ : آشنایی با تبلیغات بنری و Display Ads

در این قسمت با تبلیغات بنری و Display Ads بیشتر آشنا می شوید

50

درجلسه قبلی آموزش دیجیتال مارکتینگ با مفهوم SEM و راهکارهای بهبود آن آشنا شدیم. در این جلسه قصد دارم تاشما را با تبلیغات بنری و Display Ads آشناکنم وببین که چه ویژگی‌ها، مزایا و معایبی دارند؟ در ادامه همراه با آی تی من باشید.

همان طور که می دانید، تبلیغات بنری یکی از سنتی‌ترین و البته قدیمی ترین نوع از تبلیغات در بازاریابی آنلاین یا همان  دیجیتال مارکتینگ محسوب می شود. قبل از شروع این جلسه توصیه میکنم از طریق تگ زیر، جلسات قبلی آموزش دیجیتال مارکتینگ را دنبال کنید تا با پیش زمینه قبلی وارد این جلسه بشوید.

[divider style="normal" top="20" bottom="20"]

فهرست مطالب

تگ آموزش : آموزش دیجیتال مارکتینگ

ویکی : اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

[divider style="normal" top="0" bottom="20"]

برای این جلسه آماده اید ؟ 

Display ads یا تبلیغات نمایشی

تبلیغات نمایشی، اولین فرم از تبلیغات آنلاین غیر رایگان است که در قالب گرافیکی و فرمت‌های مختلف مانند متن، تصاویر، ویدئو و … در مقابل کاربران ظاهر می‌شود و در صورت کلیک بر روی آن‌ها، مرورگر اینترنت شما را به وب‌سایت تبلیغ‌کننده منتقل خواهد کرد.

هدف از تبلیغات بنری، انتقال پیام برند و تبلیغات به بازدیدکنندگان وب‌سایت موردنظر است. این تبلیغات در بخش‌های متمایزی از وب‌سایت‌ها که به‌طور خاص برای تبلیغات در نظر گرفته شده‌اند، ظاهر می‌شوند. این بنرها اغلب به‌صورت مستطیلی هستند و هرچه مستطیل‌ها عریض‌تر باشند نسبت به بنرهای باریک‌تر، تأثیرگذاری بهتری درنده خارند. بنرها می‌توانند به‌صورت ثابت یا متحرک باشند. انتخاب فرمت مناسب برای آگهی‌ها به‌منظور حاصل شدن بهترین نتیجه بسیار مهم است.

با انواع تبلیغات بنری بیشتر آشنا شوید

انواع تبلیغات نمایشی شامل موارد زیر است :

Rich media ads

نوعی از آن، ویدئوهایی است که به‌صورت غیرمنتظره‌ای هنگام بارگذاری صفحه، نمایش داده می‌شود و نوع کاربرپسندتر آن‌که مزاحمتی برای کاربر ایجاد نمی‌کند، پخش آگهی‌هایی است که تا زمانی که کاربر با موس روی آن‌ها حرکت نکند، ثابت هستند.

Overlays

تبلیغاتی که در بالای صفحات وب‌سایت ظاهر می‌شوند و با یک کلیک بر روی آیکون close آن تبلیغ، می‌توان آن‌ را بست.

Interstitials

آگهی‌هایی که پیش از نمایش محتوای وب‌سایت ظاهر می‌شوند. آگهی‌های تمام صفحه است که بین فعالیت‌های کاربر مانند رفتن به صفحه دیگر وب‌سایت ظاهر می‌شود.

Sponsorship

این فرمت شامل قرار دادن یک لوگو یا برند در طراحی وب‌سایت است. این فرمت می‌تواند از تبلیغات native هم محسوب شود که در جلسات آینده توضیح داده خواهد شد. این تبلیغ با پرداخت توسط تبلیغ‌دهندگان اجرا می‌شود.

اندازه استاندارد هر یک از این فرمت‌ها جهت تأثیرگذاری بیشتر، در زیر آورده شده است :

 • مستطیل عمودی : ۲۴۰ × ۴۰۰ پیکسل
 • بنر: ۴۶۸ × ۶۰ پیکسل
 • بنر کشیده: ۷۲۸ × ۹۰ پیکسل
 • میدان: ۲۵۰ × ۲۵۰ پیکسل
 • مربع کوچک: ۲۰۰ × ۲۰۰ پیکسل
 • مستطیل بزرگ: ۳۳۶ × ۲۸۰ پیکسل
 • مستطیل درونی: ۳۰۰ × ۲۵۰ پیکسل
 • بنر استند : ۱۲۰ × ۶۰۰ پیکسل
 • بنر استند عریض : ۱۶۰ × ۶۰۰ پیکسل
 • نیم‌صفحه : ۳۰۰ × ۶۰۰ پیکسل
 • بنر کشیده بزرگ : ۹۰ × ۹۷۰ پیکسل
 • بنر موبایلی بزرگ: ۳۲۰ × ۱۰۰ پیکسل
 • بیلبورد: ۲۵۰ × ۹۷۰ پیکسل
 • پرتره: ۳۰۰ × ۱۰۵۰ پیکسل

البته طراحی اندازه بنر به وب‌سایتی که قصد نمایش تبلیغات شما را دارد و یا سایزهای از پیش مشخص شبکه‌های تبلیغاتی بنر بستگی دارد. هنگام شروع تبلیغات بنری در هر یک از این شبکه‌ها سایزهای مناسب بنر به تبلیغ‌دهنده اعلام می‌شود.

قوانینی که باید برای طراحی بنر در نظر داشته باشید شامل موارد زیر می‌شود :

مخاطب هدف تان را مشخص کنید؟

قبل از طراحی بنر حتماً باید این نکته را در نظر داشته باشید. در مرحله اول مخاطبین اصلی تبلیغات خود را تشخیص دهید و سپس دقت کنید که چه درخواستی از آن‌ها دارید. کلیک بر روی وب‌سایت شما؟ خرید محصولات محدود در حراج؟ استفاده رایگان از یکی از محصولات/خدمات شما؟

پیشنهاد ارزشمند یا بهتر بگویم ارزش پیشنهادی شما چیست؟

این سؤال در نوشتن متن بنر و انتخاب یک CTA مناسب برای آن، به شما کمک می‌کند.

سایز بنر را مطابق اندازه‌های استاندارد انتخاب کنید

به دلیل اینکه اغلب ناشرین از سایزهای استاندارد بنر در وب‌سایت خود استفاده می‌کنند، بهتر است شما نیز اندازه بنر را مطابق استاندارد موجود انتخاب کنید.

تصاویر باکیفیت معجزه می کند

استفاده از تصاویر باکیفیت پایین در بنرهای تبلیغاتی باعث عدم اعتماد کاربران به برند شده و درنتیجه کاربران روی بنر کلیک نخواهند کرد.

رنگ قالب برند خود را به کار ببرید

اگر قصد ایجاد یک بنر حرفه‌ای دارید یا می‌خواهید که کاربران تبلیغ برند شما در اینترنت را تشخیص دهند، بنر خود را به‌گونه‌ای طراحی کنید که رنگ آن به رنگ برند شما نزدیک باشد.

سادگی را در طراحی فراموش نکنید

هرچه بنر ساده‌تر باشد، پیام آن سریع‌تر به مخاطبان هدف شما منتقل می‌شود.

المان های برند را در طراحی بنر خود به کار ببرید

جدا از این مسئله که کسب‌وکار شما چقدر بزرگ است، حتماً باید از یکی از المان‌های برند مانند لوگو، نام شرکت یا نام وب‌سایت در طراحی بنر استفاده کنید.

از سیر تاپیاز دیجیتال مارکتینگ - قسمت نهم : آشنایی با تبلیغات بنری و Display Ads

توسعه تبلیغات بنری را چگونه آغاز کنیم ؟

پس از ایجاد بنر، به وب‌سایت‌هایی برای تبلیغ بنر نیاز دارید و باید فضای تبلیغاتی در وب‌سایت خریداری کنید. پرداخت هزینه در این نوع از تبلیغات به دو مدل تقسیم می‌شود.

نوع اول، قراردادی نیست و شما قیمتی را برای نمایش تبلیغ خود در یک جایگاه خاص پیشنهاد می‌کنید و این قیمت با سایر رقبا به مزایده گذاشته می‌شود و هرکسی که قیمت بیشتری پیشنهاد داده باشد، برنده خواهد بود. 

نوع دوم پرداخت بر اساس تعداد کلیک یعنی CPC است که به علت سابقه‌ی بیشتر، متداول‌ترین نوع آن محسوب می‌شود. ارتباط و مذاکره جداگانه با صاحبان وب‌سایت‌ها کاری استرس‌زا و زمان‌بر است.

با مزایای Display Ads آشنا شوید :

جذابیت خاص به خود را دارد

محتوای گرافیکی جذاب این مدل از تبلیغات، می‌تواند توجه مخاطبان را به خود جلب کند و پیام تبلیغات را به‌سادگی به مخاطب منتقل کند. وجود تصویر در این تبلیغات، مزیت آن‌ها نسبت به تبلیغات SEM است.

محدودیت تعداد کاراکتر و فرمت متنی SEM، می‌تواند تبلیغ‌دهنده را برای انجام تبلیغات متنوع جذاب با مشکل روبه‌رو کند. همچنین ذهن انسان تصاویر را بهتر از نوشته‌ها به خاطر می‌سپارد و این مزیت دیگر تبلیغات بنری نسبت به فرمت‌های متنی تبلیغات است.

در مورد برند آگاهی بخشی می دهد

کاربر به‌راحتی می‌تواند تنها با مشاهده تبلیغات نمایشی، در مورد برند، محصولات و خدمات شما اطلاعات به دست آورد و نسبت به کسب‌وکار شما مشتاق شود و کلیک بر روی آن نیز ضروری نیست. برندهایی مانند IBM، Apple و Nike برای حضور بیشتر و مداوم در ذهن مخاطبان، از این روش تبلیغاتی استفاده می‌کنند.

هدفمندی در نمایش

می‌توانید وب‌سایت‌های مرتبط با کسب‌وکارتان، جایی که مخاطبان هدف شما حضور دارند را برای نمایش تبلیغات خود در نظر بگیرید. از این طریق دقیقاً درجایی که تقاضای کسب‌وکار شما وجود دارد ظاهر می‌شوید و امکان دیده شدن شما نیز بیشتر خواهد شد.

امکان Retargeting یا هدف گیری مجدد

Retargeting به معنی قرار دادن تبلیغات خود در مقابل افرادی است که قبلاً از وب‌سایت شما بازدید کرده‌اند، اما در خبرنامه شما عضو نشده‌اند یا محصولی خریداری نکرده‌اند. از این طریق می‌توانید به افراد علاقه‌مند به کسب‌وکارتان دسترسی پیدا کنید.

امکان تحلیل

دریافت روزانه یا هفتگی نتایج تبلیغات نمایشی مانند تعداد کلیک، ترافیک وب‌سایت، شاخص‌های آگاهی از برند، نرخ تبدیل و میزان فروش به شما کمک می‌کند تا کمپین تبلیغاتی خود را ارزیابی و در صورت نیاز اصلاح کنید.

از سیر تاپیاز دیجیتال مارکتینگ - قسمت نهم : آشنایی با تبلیغات بنری و Display Ads

معایب Display Ads چیست ؟

بااینکه تبلیغات بنری در ابتدای ظهور خود، نظر مخاطبان زیادی را جلب می‌کردند و کاربران یک وب‌سایت هنگام تماشای آن، نظرشان به بنرها جلب می‌شد، اما به‌مرور و به علت استفاده اشباع‌شده از این مدل تبلیغاتی، مردم دیگر نسبت به این تبلیغات حساسیت ندارند.

این پدیده که Banner Blindness نام دارد، به رفتار ناخودآگاه کاربران آنلاین نسبت به تبلیغات بنری اشاره دارد. همه ما دیگر نسبت به تبلیغات سنتی بنری در حاشیه وب‌سایت‌ها نابینا شده‌ایم و چشممان عادت کرده است که این تبلیغات را نادیده بگیرد. به‌جز این، معایب دیگری هم برای تبلیغات بنری وجود دارد که عبارت‌اند از :

مزاحمت تبلیغاتی برای بیننده

بعضی از تبلیغات بنری مانند تبلیغات flashing، popups و interstitials در نظر مخاطب به‌عنوان مزاحم دیده می‌شوند. همچنین، درصورتی‌که تعداد تبلیغات در صفحه وب‌سایت زیاد باشد، موجب گیج شدن مخاطبان شده و درنهایت کاربر ترجیح می‌دهد که آن‌ها را نادیده بگیرد.

آزار مخاطب از طریق نمایش بنرهای تبلیغاتی بدون اجازه او، نه‌تنها باعث تبلیغات مثبت برای یک برند نمی‌شود، بلکه خاطره بدی از برند در ذهن مخاطب حک می‌کند. این حس بد ممکن است ارزش واقعی خدمات/محصولات شما را زیر سؤال ببرد و یک مشتری بالقوه را از لیست مشتریان شما حذف کند.

نرخ کلیک به نسبت کمتر

به دلیل ضعف در طراحی و ایجاد تجربه بد برای کاربران، نرخ کلیک تبلیغات بنری نسبت به سایر مدل‌های تبلیغات، بسیار کمتر است.

نرخ تبدیل به نسبت کمتر (منظور تبدیل کاربر به مشتری)

ازآنجایی‌که بنرها نمی‌توانند به‌طور کامل در مورد کسب‌وکار شما توضیح دهند، حتی کاربرانی که روی بنر کلیک می‌کنند هم با احتمال کمی به مشتریان کسب‌وکار شما تبدیل می‌شوند. درواقع با ظهور مدل‌های تبلیغاتی مثل ویدئوها، کاربران مایل‌اند در نگاه اول به تبلیغات، بیشتر در مورد ارزش‌های کسب‌وکار شما بدانند و بنرها قدرت این انتقال مطلب را ندارند. درنتیجه این اتفاق، کاربران جذب‌شده از طریق بنرها، leadهای ارزشمندی نیستند و نرخ تبدیل پایینی دارند.

گاهی دوری از تبلیغات و مسدود شدن توسط کاربران

با توجه به آزاردهنده بودن این نوع تبلیغات، استفاده کاربران از نرم‌افزارهای بلاک کننده تبلیغات و popups باعث می‌شود که تبلیغات شما دیده نشود.

[divider style="normal" top="20" bottom="20"]

تگ آموزش : آموزش دیجیتال مارکتینگ

ویکی : اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

[divider style="normal" top="0" bottom="20"]

به دلیل ضعف‌های تبلیغات بنری، اکثر تبلیغ دهندگان ترجیح می‌دهند که به‌جای استفاده از این نوع تبلیغات، از تبلیغات native و یا تبلیغات ویدئویی استفاده کنند که مزایای بیشتری دارند. به پایان جلسه نهم آموزش دیجیتال مارکتینگ رسیدیم. امیدوارم این جلسه هم مانند جلسات قبلی برایتان مفید واقع بشود.

به نظرشما چه کدامیک از راهکاریی که معرفی کردم برای فروش و ارائه محصولات مفید تر است؟ سئو یا بازاریابی موتورهای جستجویا تبلیغات بنری ؟ نظرات و پیشنهادات خود را با آی تی من درمیان بگذارید.

منبع مقاله کالج تپسل
نوشته شده توسط جلال ترابی آی تی من
دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest

50 نظر
Inline Feedbacks
View all comments