اصول تیتر نویسی در تولیدمحتوا و سئو + بررسی تیترهای خلاقانه و خبری

16

تیترنویسی در محتوای سایت بسیار مهم و ضروری به نظر میرسه؛ اگر شما هم نویسنده محتوا هستید، حتما میدانید که تیتر ها ۴ برابر بیشتر از خود محتوا خوانده میشوند. پس برای یکه تازی و جذب خواننده بیشتر، باید به فکر نوشتن تیتر جذاب باشید.

نوشتن محتوا و درواقع تولید محتوا، با بازاریابی آن همراه شده است به طوریکه هرکدام از آنها بدون یکدیگر، فایده ای ندارند. کاربران، همه ساعته و همه روزه برای یافتن و جمع آوری اطلاعات به سراغ موتورهای جستجو میروند . والبته این وبسایت ها هستند که کاربران درنهایت به آن فرود میآیند ! پس میتوان در یک کلام گفت که : 

تولید محتوا و بازاریابی بدون توجه به اصول SEO یا بهینه سازی موتورهای جستجو ، کاری بی فایده و اساس است .

تا حالا برای خیلی از نویسندگان و تولید کنندگان محتوا پیش آمده که برای تولید محتوایی، بسیار وقت صرف کرده اند اما بازخورد و نتیجه مورد نظر خود را دریافت نکرده اند. اما تمام این شکست ها و به نتیجه نرسیدن ها در چهار کلمه خلاصه میشود : عدم وجود تیتر جذاب!

در این مقاله سعی می کنم تا با ارائه تکنیک های جالب، به شما نحوه نوشتن تیتر جذاب را آموزش بدهم، اگر به نوشتن علاقه دارید، آموزش تولید محتوا را در آکادمی دیجیتال مارکتینگ دنبال کنید. سعی کرده ام تا نکات و آموزش هایی را قرار بدهم که به رشد شما کمک میکند.

فهرست مطالب

نکات مهم قبل از تیترنویسی در تولیدمحتوا

قبل از اینکه به سراغ تکنیک های نوشتن تیتر جذاب بروم، چند نکته مهم درباره خود تیتر جذاب باید بدانید : 

۱ – نوشتن تیتر جذاب با استفاده از کلمات جذاب و البته خلاقانه در تیتر

تیتر جذاب، جدای از آن که خواننده را به خود جذب میکند این تشخیص را به خواننده متن میدهد که آیا مقاله مورد نظر برایش مفید است یا خیر ؟! درواقع میتواند به راحتی تصمیم بگیرد که از مطلب نوشته شده شما استفاده کند یا خیر .پس تیتر‌های خلاقانه و جذاب، خوانندگان را تشویق می‌کند تا مطلب مورد نظر را حتی برای یک دفعه هم که شده بخوانند. 

۲ – برای نوشتن تیتر جذاب کوتاه بنویسید اما منحصر به فرد خودتان ( Unique )

اکثر تیتر های مطالب بلند و معمولی هستند و همین دلیل مناسبی برای دفع خواننده از مطلب بشود ! گوگل هم به تیتر‌هایی که بیش از ۵۵ کاراکتر هستند (حدود ۸ کلمه)  امتیاز بسیار کمی می‌دهد و درنتایج پایین تری نسبت به رقبای دیگر نشان میدهد . 

۳ – نشانه گیری صحیح کلید واژه برای مطالب با هدف نوشتن تیتر جذاب

استفاده درست و مناسب از کلید واژه ها در تیتر مطلب، کار ضروریست اما این نکته را هم باید در نظر داشت که استفاده از واژه‌های جذاب به هر قیمتی در تیتر‌ مطالب اشتباه است ! پس تعادل در کلیدواژه ها را فراموش نکنید . 

۴ – نوشتن تیتر جذاب یعنی : مفهوم تیتر = مفهوم مطلب

مرتبط بودن تیتر  با مفهوم و نوشته های داخل مطلب، به خواننده کمک میکند تا با مطلب شما به درستی ارتباط برقرار کند و همراهی خوبی با آن داشته باشد. پس از به کار بردن تیترهای نامفهوم و نامرتبط با متن ، خودداری کنید . 

۵ – در نوشتن تیتر جذاب از حداکثر ظرفیت تعداد کاراکتر استفاده کنید

از کلمات یا کاراکتر‌ها بی‌هدف استفاده نکنید، اما تاجایی که کلمات هدف‌مند دارید که می‌تواند به کلیک بیشتر کمک کند حتما از همه ظرفیت تعداد کارکتر در تیتر تبلیغاتی استفاده کنید.

۶ – به نشانه‌ گذاری‌، غلط‌ های املایی و دستوری در نوشتن تیتر جذاب وسواس به خرج دهید

اینکه در نوشتن عنوان با کاراکترهای کمی سروکار دارید، دلیل نمی‌شود برای ویرایش متن‌ تان وقت صرف نکنید. غلط‌های املایی باعث می‌شوند شما در متن تان بی‌سواد به‌نظر برسید، بنابراین تیتر تبلیغ را قبل از ارسال بررسی کنید. نشانه‌گذاری‌های زبان فارسی نیز بسیار مهم است و می‌تواند تغییر زیادی در معنای متن ایجاد کند.

نوشتن تیتر جذاب

آموزش تیترنویسی در تولیدمحتوا

حال باهم به بررسی، نکات کلیدی برای نوشتن تیتر جذاب می پردازم. تکنیک هاییکه گفته می شود: 

احساسات خواننده را برانگیخته کنید

خوب، معمولی، بد، زیبا کلماتی هستند که به تعداد بسیار زیادی در مطلب استفاده شده اند و قدرت جذب خود را ازدست داده اند. پس به جای استفاده از این کلمات، جایگزین بهتری برای آنها پیداکنید مثل :  بی‌نظیر، شگفت‌انگیز، چشم‌نواز، خیره‌کننده و …

مثال :

پدری که بعد از ۴۰ سال فرزند خود را پیدا کرد

اشک های شوق و غم هوادران ولز؛ وداع با اولین حضور در جام ملت های اروپا

جادوی اعداد و ارقام را فراموش نکنید

اعداد خوانندگان را جذب مطلب میکنند . شاید بپرسید چرا ؟ جواب آن بسیار واضح است : خواننده درک درستی از تعداد ورودی های مطلب به ذهن خود دارد . مثلا وقتی میگوییم ۵ راه موفقیت در زندگی، خواننده میداند که با خواندن این مطلب، به ۵ راهی که در زندگی اش او را موفق میکند خواهد رسید . 

مثال:

حضور میلیونی علاقه مندان عباس کیارستمی در روز بدرقه شاعر سینمای جهان

شهر لندن از نگاه ۱۰۶۷۸ ورزشکار حاضر در المپیک ۲۰۱۲

فروش ۳ میلیاردی شبکه اجتماعی دیدی بود در یک روز

با کلمات پرسشی، ذهن خواننده را به چالش بکشید

 «چرا»، « چگونه»، «چه‌چیز» از جمله جلماتی هستند که حس کنجکاوی افراد را تحریک میکند و خواه ناخواه آن را به سمت خواندن مطلب هدایت میکند و باعث افزایش نرخ تبدیل می شود؛ خصوصا زمانی که شما درباره مسائل روز صحبت کنید .

مثال :

چگونه ظرف ۱۰ روز وزن خود را کم کنیم ؟

عادت‌های افراد موفق و پولدار چیست؟

راز موفقیت تیم پرتغال در جام ملت های اروپا ۲۰۱۶ چه بود؟

به فکر حل مشکلات باشید

طبق نظر بسیاری از متخصصان نکته‌ای بسیار مهم در نوشتن تیتر جذاب تبلیغاتی آن است که در تیتر به موضوعاتی بپردازید که سعی دارد مشکلات مردم را حل کند. افراد نمی‌خواهند چیزی بخرند، بلکه‌ می‌خواهند مشکل‎شان را حل کنند. عنوان‌هایی که باعث می‌شود بیننده احساس کند محصول یا خدمت شما این کار را می‌کند، بسیار بیشتر کلیک‌ می‎خورند.

مثال :

چطور ویروس کرونا را مهار کنیم؟

بهترین دامنه برای شروع کسب و کار چیست؟

دیجیتال مارکتر یا برنامه نویس؟ کدامیک را انتخاب کنیم؟

چاشنی شوخ طبعی را اضافه کنید

شوخی طبعی در مکان و زمان مناسب می تواند تاثیر شگرفی بگذارد. وقتی تیر با خواننده شوخی می کند، احساس همزاد پنداری و راحتی بیشتری با متن شما دارد و این باعث می شود تا با مخاطب خود راحت تر ارتباط برقرار کنید.

مثال :

به زودی: کنترل تورم با یارانه‌های ۲۰۰ هزار تومانی

پایتخت ۶ شروع شد ؛ اَی خِدا

نوشتن تیتر جذاببه زبان ساده بگویید

شاید در حوزه کاری شما تعداد زیادی کلمات تخصصی و عجیب و غریب وجود داشته باشد.آن‌ها را به طور کامل فراموش کنید.شما هرگز نباید عنوان‌های تبلیغاتی را با چنین اصطلاحاتی پر کنید، زیرا این کار باعث گیج‌شدن و ناامیدشدن مخاطب می‌شود. در عنوان‌ها از زبانی ساده و همه‌فهم استفاده کنید. با این کار خواندن ‌عنوان‌ها راحت‌تر می‌شود و صمیمی‌تر به‌نظر می‌آیند و کلیک‌ بیشتری خواهند خورد. همان اولِ کار، مخاطب را با کلمات عجیب‌وغریب دلسرد نکنید.

مثال :

چطور خودمو رشد بدم؟

از کجا شروع کنم به یادگیری؟

بدون دردسر خانه بخرید!

یک روش ساده برای مدیریت کارها

میلیونرها به همین سادگی موفق شدند

از روند‌های اجتماعی الهام بگیرید

در شبکه‌های اجتماعی بگردید. ببینید افرادِ حوزه‌ی صنعت یا مشتریان بالقوه شما درباره‌ی چه موضوعاتی صحبت می‌کنند و از این اطلاعات برای نوشتن تیترهای جذاب تبلیغاتی استفاده کنید. توییتر قسمت مفیدی به‌اسم «What’s trending» دارد تا بتوانید به‌سرعت روند جدید موضوعات دلخواه‎تان را بیابید. همراه جمع بودن کمک می‌کند از سرمایه‌ی شبکه‌های اجتماعی برای کسب کلیک بیشتر استفاده کنید، البته حواس‌تان به ماهیت زودگذر برخی روندهای اجتماعی باشد!

مثال :

کرونا ویروس و تاثیر آن بر کسب و کارها

ویدیوی عجیب بارش بادمجان در تهران

تصویرسازی کنید

تصویرسازی ذهن با خواندن متن نیز می تواند اتفاق بیافتد. اگر شما یک گرای درست در تیتر خود به مخاطب بدهید، درواقع یک تصویرسازی قوی در ذهن او داشته اید.

مثال :

۵۰ فرمول جادویی که وبلاگ شما را منفجر می‌کند

آتش‌بازی سیاه‌پوستان در لوئیزیانا؛ اعتراضات همچنان ادامه دارد

کاتالوگ و مستندات رایگان بدهید

مخاطبان گاها به دنبال دانلود هستند و دوست ندارند مطلبی را به صورت آنلاین بخوانند و از طرفی ممکن است روی سایت خود فایل هایی را برای دانلود گذاشته باشید که این تکنیک خیلی میتواند کمک کننده به شما باشد.

مثال :

دانلود رایگان کتاب الکترونیکی «چگونه میلیونر شویم؟»

گزارش سازمان بیمه تامین اجتماعی در مورد نحوه محاسبه عیدی و سنوات بازنشستگان

حس کنجکاوی را تحریک کنید

استفاده از کنجکاوی انسان ها برای بالابردن سطح دانش، فروش محصول یا هرچیز دیگر می تواند مفید باشد. اما توجه کنید که زیادی تحریک نکنید و زیادی آب و تاب ندهید که ممکن است اثر عکس بگذارد.

مثال :

۷ راز میلیونر شدن

همسر شما چه رازهایی را پنهان می‌کند؟

۲۱ روش تضمینی برای موفقیت در کار و زندگی

۱۳ نکته در مورد کپی رایتینگ در تبلیغات تلویزیونی

ایمیل مارکتینگ؛ متفاوت با آنچه تا امروز فکر می‌کردید

اقدام عجیب مایکروسافت و واکنش فوری گوگل دنیای آی‌تی را شگفت‌زده کرد

نوشتن تیتر جذابمخاطب را در کشف راز کمک کنید

گاها پرسش هایی در ذهن مخاطب هست که به نظر ما ساده و خیلی ابتدایی به نظر می رسد اما به عنوان ک معظل بزرگ و حتی راز برای آنها تبدیل شده است. سعی کنید مخاطب خود را در کشف رازش کمک کنید.

مثال :

۷ ویژگی مشترک مدیران موفق

کشف راز اختلاس بزرگ وال استریت

۲۱ راز پنهان میلیونرهای موفق در کار و زندگی

بررسی پرونده‌های ناسا در مورد بشقاب پرنده‌ها

۲۱ راز موفقیت میلیونرهای خودساخته در کار و زندگی

خاص و با اعتماد به نفس باشید

اعتماد به نفس داشتن درکنار خاص بودن دو عنصری است که می تواند مخاطب را به سمت شما بکشاند. این تکنیک نباید به گونه ای استفاده شود که باعث ذهنیت بد مخاطب از مطلب شما بشود.

مثال :

ما رقابت نمی‌کنیم، به دنبال رقیب هستیم

علی شهرآرا: تنها ضعف مک‌بوک ۲۰۱۶ این است که در جیب جا نمی‌شود

بترسانید!

ترساندن کار خوبی نیست. اما اگر پشت ترساندن تیتر مطلب شما یک دلگرمی فوق العاده باشد، مخاطب از متن شما و حتی نویسنده متن خوشش می آید. از عنصر ترساندن به شکل صحیح استفاده کنید چون ممکن است برعکس هم جواب بدهد!

مثال :

کرونا در کمین شماست

آیا دزگیر ماشین شما در مقابل سارقان کارآیی دارد؟

استفاده از روش ایجاد ترس و وحشت در تیتر روزنامه دیلی 

مخاطب را به عجله و اضطرار برسانید

این تکنیک بیشتر در فروش یک محصول در زمان کم یا اطلاع رسانی های محدود کاربرد دارد. در موارد دیگر از این تکنیک استفاده نکنید چون ممکن است در ذهن مخاطب دروغگویی از شما به جای بماند.

مثال :

تا امروز۱۰۰ نفر برنده جایزه تاپ‌نگار شدند، شما هم می‌توانید یکی از آنها باشید

آخرین فرصت مشمولان خدمت نظام وظیفه برای معافیت از سربازی

یک قشر خاص را هدف قرار دهید

وقتی جامعه هدف مطلب شما مربوط به یک قشر خاص است، نیازی نیست عمومی تیتر بنویسید. سعی کنید با هدف قرار دادن همان قشر مخاطب، سعی در جذب بیشتر مخاطبان کنید. این کار باعث می شود تا تمرکز اصلی مطلب به سمت یک جامعه درست برای خواندن مطلب شما هدایت شود. با این کار افرادیکه در جامعه هدف شما نیستند وقت شان تلف نمی شود و از طرفی محبوبیت شما درمیان قشر هدف نیز بیشتر می شود.

مثال :

آموزش روش‌های تصحیح اوراق امتحانی برای معلمان و اساتید

دعوت از خیرین برای ساخت بزرگ‌ترین مجموعه آموزش کودکان کار

بازی‌خورها این مطلب را از دست ندهند

نوشتن تیتر جذابزمان را در نظر بگیرید

گاها برخی از کارهای کوچک برای مخاطب بسیار بزرگ و وقت گیر جلوه می کند. در این صورت باید بزرگی آن را در تیتر مطلب خود بشکنید. شکستن می تواند با اضافه کردن عنصر زمان و وقت کارساز باشد.

مثال :

در ۱ دقیقه خرید کنید

درحین کار مطالعه کنید

چگونه در ۳۰ دقیقه یک دیزی حرفه‌ای درست کنیم؟

تخفیف، صرفه‌جویی و پس‌انداز

این تکنیک برای بازاریابی محصول مفید است. این نوع تیتر نویسی با وجود زیاد شدن عنوان های تبلیغاتی و بارش تبلیغاتی زیاد، به آن صورت کارساز نیست. بازهم توصیه میکنم خلاقیت را چاشنی این تکنیک کنید شاید کارساز شد!

مثال :

۵۰ درصد تخفیف نمایشگاه کتاب برای خرید کتاب «کپی‌رایتینگ در ایران»

با خرید از فروشگاه آنلاین، ۴۰۰ هزارتومان در ماه ‍پس‌انداز کنید

خودروهای خارجی، ارزان‌تر از همیشه

مژده دهید

اگر یادتان باشد بالاتر گفتم که ترساندن با پشت پرده دلگرمی می تواند اثر شگفت انگیزی داشته باشد. حال مژده دادن با پشت پرده انگیزش نیز می تواند معجزه کند. گاها ترساندن جواب نمیدهد و باید مژده یا انگیزه به مخاطب خود بدهید.شناسایی اینکه از ترس یا مژده استفاده کنید بر عهده خودتان!

مثال :

دیگر نگران چربی‌های اضافه خود نباشید

با لک و جوش صورت خداحافظی کنید

مژده به متقاضیان مهاجرت به اسپانیا

جایگزین ارائه دهید

برای فرهنگ سازی یا استفاده از یک چیز بهتر این تکنیک جواب میدهد. خودتان را جای مخاطب مطلب تان در نظر بگیرید. مخاطب همیشه به دنبال یک جایگزین بهتر برای چیزی است که هم اکنون در دستانش دارد. پس سعی کنید جایگزین های خوبی را معرفی کنید.

مثال :

دانشگاه را فراموش کنید، طراح‌باشی همه جا با شماست

یک اپ ساده برای حذف دفترچه یادداشت شخصی

در نوشتن تیتر جذاب به چالش بکشید

به مخاطب فرصت سنجیدن افکارش را بدهید. مخاطب از جنس خودتان است! همه ما دوست داریم دیده شویم و حرف هایمان شنیده شود. چالش کشیدن یک راه خوب برای وفاداری مخاطب به شماست.

مثال :

۱۰ اشتباه تایپی پیدا کنید و جایزه بگیرید

برندگان اسکار را پیش‌بینی کنید و جایزه بگیرید

آیا می‌توانید به مدت یک ماه سیگار را ترک کنید؟

نوشتن تیتر جذاب

قیمت دهید تا نوشتن تیتر جذاب شود

برای نوشتن تیتر جذاب فروش یک دوره، پکیج، محصولات یا سرویس های آنلاین بیان قیمت می تواند در زمان درست کارساز باشد. این تکنیک پنجاه پنجاه عمل میکند. اگر به درستی استفاده شود می تواند فروش خوبی را رقم بزند.

مثال :

دوره آموزش انگلیسی در تجارت،‌ ۲۰۰ هزار تومان

خرید پک کامل سی‌دی آموزش نویسندگی با ۳۰ هزارتومان

نوشتن تیتر جذاب با صحبت درباره نگرانی‌ های مخاطب

وقتی از دغدغه های مخاطب تان تیتر بسازید، مخاطب حس راحتی بیشتری با شما میکند و بهتر می تواند ارتباط برقرار کند.

مثال :

چرا اغلب استارت آپ‌ها شکست می‌خورند؟

چگونه در دام وکلای قلابی مهاجرت به کانادا نیفتیم

بحث درباره نگرانی‌های روزمره مردم

افزایش ROI

اگر صاحب کسب و کار باشید با این واژاه کم و بیش آشنا هستید. نرخ بازگشت سرمایه یا Return Of Investmet (ROI) سود حاصل از هر سرمایه گذاری درکسب و کار است. این شاخص به صورت درصدی محاسبه و بیان می شود. ROI برای تحلیل سرمایه گذاری ها و تصمیم گیری های بعدی در کسب و کار مورد استفاده قرار می گیرد.

در بازاریابی و خصوصا دیجیتال مارکتینگ هم ROI برای بررسی میزان تاثیر کمپین های مختلف محاسبه می شود که همانطور که گفتیم به آن MROI (Marketing Return Of Investment) یا ROIM (Return On Marketing Investment) گفته می شود. اگر به مباحث بازاریابی دیجیتال علاقه مند هستید ، صفحه آموزش دیجیتال مارکتینگ را در آی تی من دنبال کنید.

استخدام کپی‌رایتر= بازگشت هزینه تبلیغات

یک بار هزینه کنید، یک عمر درآمد داشته باشید

چند دلیل بیاورید

دلیل آوردن، گاردگیری های لحظه اول مخاطب را می شکند و او را تسلیم می کند. این تکنیک را اگر با اعداد و ارقام هم قاطی کنید که خیلی خیلی عالی می شود.

مثال :

۲۱ دلیل برتری افراد سحرخیز

۷ دلیل برای نصب آنتی ویروس بر روی موبایل

از حس مقایسه در نوشتن تیتر جذاب استفاده کنید

مقایسه میان دو یا چند چیز می تواند کلیت مطلب را به مخاطب نشان دهد و بداند که قرار است چه چیزی را بخواند. گاها هوادران دو محصول رقیب یا دو تیم به اینجور مطالب واکنش میدهند و علاوه بر خواندن ممکن است کل کل بالا بگیرد!

مثال :

چگونه با نصف هزینه مسافرت بریم؟ مقایسه آژانس های مسافرتی

سامسونگ یا اپل ؟ کدامیک را بخریم؟

استقلال یا پرسپولیس؟ کدام برنده اند؟

نوشتن تیتر جذاباز وقایع و مناسب های روز در نوشتن تیتر جذاب غافل نشوید

وقایعی که در طول روز ، ماه ی سال رخ می دهد می تواند مطلب شما را بیشتر تو چشم بیاورد. وقایع که در شبکه های اجتماعی به روند یا ترند هم معروف هستند، می تواند حس خواندن مطلب را بالاتر ببرد.

مثال :

هوای بورس بهاری شد ؛ رشد مجدد بازار سهام بورس در عید نوروز

راهکارهایی برای فرار از گرمازدگی تابستان

گفته‌ها و نظرهای کاربران را ذکر کنید.

اگر طرف‌دارانی وفادار یا مشتریانی دائمی دارید، از آن‌ها استفاده کنید و برخی گفته‌ ها و نظرهاشان را در عنوان‌ ذکر کنید. از گیومه استفاده کنید تا مشخص باشد از دیگران نقل‌قول می‌کنید.

مخاطب عزیز ” محمد ” درباره سایت می گوید که عالی است

تجربه های منفی یا مثبت را در نوشتن تیتر جذاب پررنگ کنید

“من چگونه ۱۰۰ میلیون تومان را با یک اشتباه ساده از دست دادم!” در تیترها به شکست ها، موفقیت ها, اشتباهات خرد و کلان و تجربیات اختصاصی خود اشاره کنید. قطعا افراد دوست دارند تجربیات دیگران در موارد مختلف هرچند هم که به موفقیت منجر نشده باشد را بدانند. پس عنوان سازی بومی خودتان را حتماً در مقالات و محتواهای خود لحاظ کنید.

مثال :

چیشد که ثروتمند شدم؟

ای کاش وقتی ۲۰ ساله بودم …

تجربه موفق من در دیجیتال مارکتینگ

در نوشتن تیتر جذاب دستوری و توصیه ای عمل کنید

دستور دادن در تیترها، باعث می شود تا مخاطب برایش سوال پیش بیاید که : چرا باید انجام بدم؟! و همین سوال شروع سفر خواننده برای خواندن مطلب شماست.

مثال :

تماس بگیرید و کد تخفیف ۱۰۰ هزار تومانی از ما دریافت کنید

اگر می خواهید چاق بمانید، پیاده روی نکنید

برای جوان ماندن این ۵ نکته را رعایت کنید

برای معافیت از سربازی این کارها را بکنید

همین امروز خود را بیمه کنید

خرج کنید و پولدار شوید

دکترها، بیکارترین قشر جامعه

فروش دیش و ریسیور ماهواره، کاملا قانونی

نوشتن تیتر جذاب

در نوشتن تیتر جذاب ، قول سود بردن بدهید

یکی از دلایلی که مخاطبان علاقه ای برای خواندن مطالب نشان نمی دهند اینست که میدانند که پس از خواندن مطلب هیچ سودی نمی برند. اگر شما به سود مخاطب خود فکر کنید، گوی برنده در دستان شماست.

مثال :

بعد از خواندن این مطلب، مسیر کلاهبرداران اینترنتی را ببندید

با نرم افزار viva ویدیو، ویدیو های اینستاگرامی جالب بسازید

با خوردن این میوه ۱۰ سال جوان تر می شوید

روی برتری ها برای نوشتن تیتر جذاب تاکید کنید

برتری و حس بهتر شدن به مخاطب احساس خوب می دهد. احساس خوب برتری نسبت به بقیه یک راه جذب مخاطب به مطلب است.

مثال :

رفع نقایص امنیتی در نسخه جدید ویندوز ۱۰

رمز دوم پویای خود را زودتر از بقیه اینترنتی دریافت کنید

۸ دلیل محبوبیت بنز به بی ام دبلیو

در نوشتن تیتر جذاب به طور مستقیم بفروشید

این تکنیک برای فروشگاه های اینترنتی یا تیترهای تبلیغاتی است که قصد فروش محصول یا خدمات خود را دارند. هرچند با وجود تکنولوژی و شبکه های اجتماعی، کسی از تبلیغ مستقیم خوشش نمی آید. اما با افزودن خلاقیت به آن می توان جذابیت را بالاتر برد.

مثال :

فروش دوچرخه برقی ارزان به تعداد محدود

وعده‌های دورغ و ادعاهای گزاف در نوشتن تیتر جذاب ممنوع!

ارائه‌ی ادعاهای اشتباه و پرسروصدا در نوشتن تیتر جذاب باعث می‌شود مخاطبان از تبلیغ‌تان سریع رد ‌شوند. اگر در عنوان ادعایی مطرح کردید، حتما در متن از طریق داده‌ای واقعی یا نظرات یا سایر شواهد آن را اثبات کنید. به عنوان مثال این که بهترین سایت فروش فلان چیز هستید، ادعایی است که درستی آن را نمی‎توان به‌آسانی بررسی کرد.

باتوجه‌‎ به چه منبعی این سایت بهترین سایت فروش است؟ نه‌تنها تأیید این ادعا غیرممکن است، بلکه فضای باارزشی را هدر داده است که می‌توانست برای معرفی چیزی خاص از این کسب‌وکار صرف شود. ناکامی در عمل‌کردن به وعده‌های داده‌شده سریع‌ترین راه ممکن برای ضربه‌زدن به برند شرکت و از دست‌ دادن مشتریان احتمالی است.

مثال :

۳۰ روز ضمانت بازگشت برای کلیه کالاها

پرداخت کل مبلغ شهریه در صورت عدم قبولی

کفش‌های شما تا یک سال تعویض و تعمیر می‌شوند

تیتر های جذاب چگونه به دنیا می آیند ؟ - راهنمای نوشتن تیترهای جذاب برای محتوا

چند نکته مهم پایانی

دیوید اُگیلوی پدر علم تبلیغات می گوید:

تیتر ها ۴ برابر خود مطلب خوانده می شوند ، با نوشتن عناوین و عبارات فوق العاده، ۸۰ درصد از پول خود را با موفقیت سرمایه گذاری کرده اید

موقعیت خود را به روشنی تعریف کنید

یک محتوای موفق زمانی به دل به کاربر می نشیند که دقیقا هدف از نوشتن آن مشخص باشد. هرچقدر هم به نکات فنی سئو، نگارش محتوا و تکنیک های ایجاد تیتر جذاب توجه کنید اما هدف تان از نوشتن محتوا برای کاربر مشخص نباشد، باید بانهایت تاسف بگویم که مخاطب خود را ازدست داده اید.

به زبانی که مخاطب های شما هر روز استفاده می کنند، صحبت کنید

این سخن، گفته دیوید اُگیلوی پدر علم تبلیغات است. قبل از نوشتن محتوای تان، جامعه مخاطب خود را مورد ارزیابی قراردهید و طبق زبان و گویش آنها اقدام به تولید محتوا و تیترمرتبط به آن کنید. زبان یک متن علمی با زبان طنز و یادداشت های شخصی تفاوت های چشمگیری دارد. گاهی اوقات برای نزدیک شدن به احساسات کاربر نیاز است از زبان خودمونی استفاده کنید و گاهی برای رساندن یک مفهوم نیاز به زبان ادبی دارید ، پس موقعیت ها را بیش از پیش درک کنید.

 ۸ عدد جادویی تیتر محتوا

تحقیقات در زمینه دیجیتال مارکتینگ و سئو نشان داده که تیترهای ۸ کلمه بیش از دیگر تیتر ها خوانده می شوند. پس با توجه به این موضوع می توان نتیجه گرفت که خلاصه و مفید بودن تیترمحتوا و البته چاشنی جذابیت، باعث جذب مخاطب می شود.

دونقطه و خط تیره را فراموش نکنید

یکنواخت بودن تیتر محتوا ، استفاده بسیار کم از علائم نگارشی چه درمحتوا و چه درتیتر باعث سردی مخاطب برای ادامه خواندن می شود. استفاده از سرتیتر و خط تیره به عنوان دو اِلِمان مهم برای جذب مخاطب یاد می شود. شاید دلیل آن اینست که به کاربردن این دو علامت باعث می شود که به مخاطب خود بیشتر توضیح دهید.

بیش از پیش به عکس شاخص مطلب اهمیت دهید

وجود عکس معجزه می کند! عکس ها می توانند مفاهیم زیادی را در یک نگاه به کاربر منتقل کنند. به عکس شاخصی که در مطلب تان وجود دارد، بیش از پیش اهمیت بدهید. چراکه درکنار تیتر، عکس تلاش شما را برای جذب بیشتر مخاطب کاهش می دهد.


مواردیکه در بالا گفتم، گوشه ای از تیتر نویسی در محتوای سایت بود . درکنار همه نکات بالا، توجه به خلاقیت خودتان و استفاده از آن نیز میتواند معجزه آسا باشد! برای تولید محتوا باید خلاقیت داشت وگرنه به سرعت شبیه بقیه می شوید. عتصر خلاقیت کمک می کند تا سرعت بیشتری به جذب مخاطب و مشتری خود بدهید.

این مقاله را سعی کردم عمومی بنویسم تا از تکنیک های آن بتوانید در هرجایی استفاده کنید. فرقی نمی کند بلاگ دارید یا سایت، نویسنده مجله یا روزنامه کاغذی هستید یا یک سایت اینترنتی، مهم اینست که بتوانید با تمرین در این زمینه موفقیت کسب کنید.

یادتان باشد که تنها کلید موفقیت، شروع است. تا زمانیکه شروع به نوشتن تیتر جذاب نکنید، هرچقدر هم مطالعه داشته باشید دردی از شما را دوا نمی کند پس از همین الان شروع کنید. به نظر شما چه نکته یا تکنیک هایی کمک به نوشتن تیتر جذاب در محتوا به ما می کند؟ آن را از طریق کامنت های همین پست با من درمیان بگذارید.

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest

16 نظر
Inline Feedbacks
View all comments