آی تی من جلال ترابی
رشد کسب و کار در فضای دیجیتال

اینترنت اشیاء ، مفهومی پرمعنا در صنعت تکنولوژی – قسمت اول

آشنایی کامل با اینترنت اشیاء

44

به دنبال افزایش چشمگیر ابزار های هوشمند در دنیای فناوری، در آینده تقریبا همه چیز به هم دیگر متصل خواهند شد. در ادامه همراه با آی تی من باشید.

از یخچالی گرفته که به شما یادآوری می کند تاریخ انقضا خوراکی داخل آن در حال سپری شدن است تا شهر هوشمند که هزاران جریان داده ای مختلف به صورت همزمان گردآوری و پردازش می شوند تا ترافیک خودرو ها روانتر ، مصرف آب بهینه تر و منابع اقتصادی تر مصرف شوند.

این پدیده نوظهور امروز در دنیای فناوری با نام اینترنت اشیا شناخته می شود . در این مقاله قصد دارم تا شما را با ماهیت کلی اینترنت اشیاء ، فرصت ها وتهدیدات آن آشنا کنم و بگویم که چه چیزی در آینده انتظارمان را می کشد. 

اینترنت اشیاء ، مفهومی پرمعنا در صنعت تکنولوژی

مفهوم اینترنت اشیاء چیست ؟

اینترنت اشیاء یا internet of things  در واقع شبکه ای از اشیاء هستند که می توانند با کمک کامپیوتر و از طریق کانکشن های اینترنتی با سایر اشیا ارتباط برقرار کنند و یا به اصطلاح صحبت کنند !

” اشیاء ” می تواند هر چیزی باشد که قابلیت جمع آوری داده ها، کنترل شدن و یا ارتباط از راه دور را داشته باشد. چنین تغییرات اساسی در خانه ها، محل های اجتماع، شرکت ها و حتی شهر ها و بخش های مختلف اقتصادی در سطوح داخلی و بین المللی برای هر کشور دارند.

تحلیل گران اقتصادی، پیش بینی کرده اند این فناوری سهم قابل توجهی را در رشد اقتصادی دهه آینده به دنبال خواهد داشت. همچنین بر اساس نظر کارشناسان این حوزه در آینده نزدیک بخش های کشاورزی، انرژی، مدیریت دولتی، بهداشت و درمان، تولید و صنعت و حمل و نقل خواه ناخواه متاصر این فناوری خواهند بود .

اینترنت اشیاء چگونه کار میکند ؟

فرآیند ارسال داده ها در فناوری اینترنت اشیاء، بدین تریتب است که به سوژه ی مورد نظر یک شناسه ی یکتا و یک پروتکل اینترنتی ip تعلق می گیرد که داده های لازم را برای پایگاه داده مربوطه ارسال می کند. داده هایی که توسط ابزار های مختلف از قبیل گوشی های تلفن همراه و انواع رایانه ها و تبلت ها قابل مشاهده خواهند بود.

فرآیند ارسال داده ها در فناوری اینترنت اشیاء نیازی به تعامل ” انسان با انسان ” یا ” انسان با رایانه ” نخواهد داشت و داده ها به صورت اتوماتیک بر اساس تنظیمات انجام شده و در زمان های مشخص ارسال میشوند .

 

چه حوزه هایی در صنعت اینترنت اشیا پیشرو هستند ؟

اکنون کارخانه ها و کارگاه های تولیدی تشنه فناوری های اینترنت اشیاء هستند چرا که آنها به دنبال افزایش کارایی و ارتباطات بیشتر هستند. بازار اینترنت اشیاء در حوزه تولید که در سال ۲۰۱۳ چیزی بیش از ۴۲ میلیارد دلار بوده تا سال ۲۰۱۸ به ۹۸ میلیارد دلار خواهد رسید.

هم اکنون در حوزه های صنعت و بهداشت، فناوری های اینترنت اشیاء تا اندازه خوبی توسعه یافته اند واین موجب میشود تا انتشار این فناوری و پذیر آن در میان مردم راحت تر و سریعتر صورت پذیرد و در نتیجه مزایای بهتری برای جوامع بشری در پی داشته باشد.

اینترنت اشیاء و تاثیر آن بر بهبود کسب و کار ها

فناوری اینترنت اشیا نقش بسیار مهمی در دنیای کارآفرینان بازی میکند . کسب و کار های متعددی بر محور این فناروی راه اندازی شده اند. در حالی که این مفهوم و این فناوری در ابتدای راه خود قرار دارد و هر روز بیش از پیش تغییرات و تحولات جدیدی در آن رخ می دهد.

استفاده از این فناوری برای کارآفرینان و محققین خلاق ایرانی یک فرصت گرانبها به حساب می آید تا به بهبود کسب و کار و اشتغال زایی هرچه بیشتر در کشور ایران کمک شایان بکنند. بیشترین ظرفیت های این حوزه تاکنون در قالب خانه هوشمند ، شهر هوشمند ، حمل و نقل هوشمند و تولید هوشمند فعال شده اند.

اینترنت اشیاء ، مفهومی پرمعنا در صنعت تکنولوژی

خانه هوشمند چیست و چه کاربردی دارد ؟

خانه هوشمند یا smart house واژه ای است که این روز ها به هدف تجاری بسیاری از کمپانی های مطرح حوزه فناوری تبدیل گشته است به طوری که روزاه خبرهای زیادی در مورد عرضه فناوری های جدید در این عرصه به گوش می خورد. تفاوت اصلی خانه های هوشمند با خانه های معمولی در این است که همه وسایل در خانه های هوشمند به یکدیگر متصل بوده و با یک دستگاه مرکزی کنترل و مدیریت می شوند.

اجزای یک خانه هوشمند :

در خانه هوشمند کنترل آب و هوا ، سیستم های روشنایی ، لوازم خانگی ، قفل ها و انواع مختلف دوربین ها و مانیتور ها از هر جای خانه و حتی دور از خانه امکان پذیر است .

مزایای یک خانه ی هوشمند نسبت به یک خانه معمولی در چیست ؟

داشتن یک خانه هوشمند باعث می شود بتوانید کار های زیادی را بازحمت کمتری انجام دهید. کارهایی مانند تنظیم تهویه، خاموش کردن لامپ ها، روشن نگه داشتن مایکروفر برای گرم نگه داشتن غذا و …

شما می توانید برای وسایل خانه خود زمانبندی نیز تعیین کنید. بنابر این یکسری کارها در ساعات خاصیی از روز به صورت خودکار انجام خواهند شد. خانه های هوشمند بهره وری از انرژی را نیز افزایش میدهند و باعث میشوند در آخر ماه مبلغ قبض های استفاده از وسایل گرمایشی و سرمایشی شما را سورپرایز کند .

نظر شما در مورد اینترنت اشیاء چیست ؟ تاچه حد میتواند در زندگی آینده انسان تاثیر بگذارد ؟ نظرات و پیشنهادات خود را با آی تی من درمیان بگذارید.

منتظر قسمت دوم مقاله باشید….

[box type=”info” align=”” class=”” width=”100%”]قسمت دوم آن را هم اکنون بخوانید : قسمت دوم اینترنت اشیا[/box]

۰ ۰ vote
امتیازه به این مقاله
منبع مقاله جلال ترابی آی تی من
دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
44 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
44
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x