نبایدهای کارآفرینی و چیزهاییکه باید از این نباید ها یاد بگیریم!

44

نبایدهای کارآفرینی موارد و نکات خیلی ریزی دارد. اگر شما هم یک کارآفرین باشید، قطعا برروی چیزهایی تمرکز می کنید که باید انجام بگیرد و به نتیجه برسد. اما به همان اندازه که موفقیت مهم است، تهیه لیست هایی که نباید انجام بدهید نیز مهم به نظر می رسد. در ادامه همراه با آی تی من ، جلال ترابی باشید.

کارآفرینی یا همان راه‌اندازی کسب‌وکار جدید بیش از هر زمانی میان مردم جا افتاده است و اغلب آن‌ها با تهیه‌ی یک لیست انجام کار و لیستی از انتظاراتشان وارد بازار می‌شوند. نکته‌ی مهم این که که تهیه‌ی لیستی از کارهایی که نباید انجام شود نیز به همان اندازه مهم است. به عبارت دیگر این افراد مقصد نهایی خود را می‌دانند اما مشکلات مسیر را پیش‌بینی نمی‌کنند. این افراد باید عجله را کنار بگذارند و از خود و ایده‌شان محافظت کنند.

هدف داشتن در هر کسب‌وکاری ضروری است اما اجتناب از اشتباهات نیز مهم است. علاوه‌براین پیش‌بینی مشکلات مسیر، سرعت رسیدن به اهداف نهایی را نیز تسریع می‌کند. پیشنهاد میکنم مقالات حوزه کارآفرینی و کسب وکار را در آی تی من دنبال کنید :


آموزش استارتاپ


کارآفرینی

۱ – نبایدهای کارآفرینی : اولین مشتریان را بازاریابان شما پیدا نمی کنند !

هرگز انتظار نداشته باشید که اولین مشتری کسب‌وکار از کمپین‌های بازاریابی پیدا شود. مشتری‌های اولیه برند باید توسط کارآفرین کشف شده و سپس وارد مذاکره شوند.  بسیاری از محققان موافق این موضوع هستند و عنوان کرده‌اند مذاکرات رو در رو تا ۳۴ درصد موفق‌تر از بازاریابی ایمیلی عمل می‌کند.

۲ – نبایدهای کارآفرینی : کسب درآمد همه چیز نیست

پول درآوردن مهم است اما نباید هدف اول و آخر یک کارآفرین باشد. حتی تمام پول‌های کره‌ی زمین هم نمی‌توانند کسب‌وکاری با طراحی و بنیان‌گذاری ضعیف را نجات دهند. بنابراین پیش از اینکه به فکر جذب سرمایه باشید، استراتژی‌های خود را دوباره ارزیابی کنید. به‌عنوان مثال بسیاری از مردم حتی پیش از ارزیابی محصول خود برای جذب سرمایه اقدام می‌کنند. شاید مفهوم ایده روی کاغذ جالب باشد اما مشکلات اصلی را حل نمی‌کند. بسیاری از مشکلات زمانی که وارد عمل شوید بروز پیدا می‌کنند. جالب است بدانید اغلب استارتاپ‌ها به دلیل عدم آگاهی از کار و نه به دلیل کمبود سرمایه محکوم به شکست هستند.

۳ – نبایدهای کارآفرینی : حسرت گذشته شما را نابود می کند

هیچ‌کس به فرصت‌های از دست رفته اهمیت نمی‌دهد بنابراین دست از سرزنش خودتان بردارید و نگویید که می‌توانستید قانع‌کننده‌تر ظاهر شوید. این افکار نه تنها نتیجه‌ی مثبتی ندارند بلکه ابتکار عمل را نیز از بین می‌برند. تصور و مرور موقعیت‌های غیرواقعی شانس رسیدن به دستاوردهای جدید را کاهش می‌دهد، فرآیند پیشرفت را کند کرده و فرصت پیشرفت را به رقبا واگذار می‌کند.

به جای فکر کردن به اینکه چرا نفر اول نیستید روی دستاوردهایی که داشته‌اید تمرکز کنید. کارآفرینی مسیری است که باید به کمک اعضای تیم طی شود و هیچ‌کس دلیل اصلی موفقیت یا شکست نیست. اینکه چه توانایی یا مهارت‌هایی دارید مهم نیست، مهم این است که کل اعضای تیم تا چه اندازه موفق خواهند بود.

کارآفرینی

۴ – نبایدهای کارآفرینی : دوبرابر گوش بدهید و یک دوم صحبت کنید

آیا همیشه دنبال این هستید که خودتان را ثابت کنید؟ شما یک زبان و دو گوش دارید. به عبارت دیگر باید دو برابر بیشتر از زمانی که حرف می‌زنید، گوش دهید تا نکات مثبت و جدید یاد بگیرید. از سوال کردن نترسید و با دقت به پاسخ طرف مقابل گوش دهید. داشتن مربی و گوش دادن به صحبت‌های او بهترین تمرین برای تقویت مهارت شنیداری است.

۵- نبایدهای کارآفرینی : برای پیشرفت عجله نکنید

اگر برای رسیدن به موفقیت عجله دارید و بیش از اندازه روی این موضوع تمرکز کرده‌اید باید بدانید احتمال اشتباه کردن را افزایش داده‌اید.  موفق شدن در هر کسب‌وکاری مهم است اما یک شبه حاصل نمی‌شود. موفقیت در استارتاپ مانند مسابقه‌ی دوی ماراتن است نه دوی سرعت.

پیشرفت کردن را در اولیت قرار دهید و از شکست‌ها استقبال کنید. قبل از اینکه به گسترش کسب‌وکار فکر کنید، از استخدام نیروی کار مناسب مطمئن شوید و ببنید آیا در مسیر درستی قرار گرفته‌اید یا خیر؟ آیا استراتژی کسب‌وکارتان با هدف جذب مشتری‌های وفادار طراحی شده است یا خیر؟ این موارد بهتر است پیش از گسترش کسب‌وکار در نظر گرفته شوند.

نظرشما درباره کارآفرینی و لیست نبایدهای کارآفرینی چیست؟ به نظر شما چه چیز های دیگر باید به این لیست اضافه شود؟ منتظر نظرات شما هستم.

نوشته شده توسط جلال ترابی آی تی من
دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest

44 نظر
Inline Feedbacks
View all comments